REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników. Piszą do premiera

Alan Bartman2021-11-02 10:30Redaktor
publikacja
2021-11-02 10:30
Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników. Piszą do premiera
Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników. Piszą do premiera
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Konfederacji Lewiatan oraz przedstawicielom poszczególnych branż zależy na dostępie do informacji o zaszczepieniu pracowników. Napisali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział projekt ustawy, który miałby im to umożliwić.

Przedsiębiorcy chcieliby mieć możliwość dostępu do informacji odnośnie do statusu zaszczepienia swoich pracowników. Uważają, że ta wiedza byłaby narzędziem usprawniającym walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 i mogącym uchronić gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Jak podkreślają autorzy listu w tej sprawie, który został zaadresowany do premiera Mateusza Morawieckiego, możliwość weryfikacji certyfikatów szczepień miałaby być „udzielona tylko na czas kryzysu pandemicznego”.

Pod listem podpisali się przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP oraz APPLiA Producentów AGD. Przedsiębiorcy podkreślają, że przekazanie im wiedzy na temat szczepień pracowników umożliwi im na długoterminowe planowanie pracy i pozwoli zabezpieczyć strumień zamówień do klientów. Jak podkreślają nadawcy listu, najbardziej zagrożone są małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ zachorowanie lub kwarantanna znacznej części pracowników może zagrozić płynności firmy.

Apelujący jako przykład przywołują decyzje podjęte m.in. we Francji, Włoszech czy w Izraelu. Przywódcy tych państw postanowili wdrożyć dodatkowe uprawnienia dla przedsiębiorców, o które wskazują autorzy listu.

Projekt ustawy niebawem w Sejmie

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany podczas wywiadu na antenie Polsat News wskazał, że jednym z rozwiązań na stały wzrost zachorowań mógłby być projekt ustawy, który umożliwiłby pracodawcom weryfikację pracowników pod kątem szczepień. Projekt miałby trafić do obrad podczas najbliższego zjazdu w Sejmie. Narzędzia, które otrzymaliby przedsiębiorcy, umożliwiłyby im np. reorganizację pracy, ale nie pozwoliłby na wysłanie pracowników na bezpłatny urlop ze względu na brak certyfikatu potwierdzającego szczepienie.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kenn
Zrobiłem sondaż: ludzie chcą mieć przejrzystość i kontrolę nad różnymi podejrzanymi o korupcję i inne przestępstwa instytucjami typu Lewiatan. :P
kenn
Lewiatan niepotrzebny. Lud mówi: koniec, nie chcemy was w kraju. :P
an26
Ciekawe który pracodawca chce wiedzieć o szczepieniach? Ten od okien, który chwilę przed premią stwierdził, że premii nie dostaną pracownicy bo sobie wymyślił, że nie są ludzie zaszczepieni?

Ludzie zrobili strajk i zabawa prezesa się skończyła. Ponadto, za moment pracodawca będzie robić USG kobietą, które
Ciekawe który pracodawca chce wiedzieć o szczepieniach? Ten od okien, który chwilę przed premią stwierdził, że premii nie dostaną pracownicy bo sobie wymyślił, że nie są ludzie zaszczepieni?

Ludzie zrobili strajk i zabawa prezesa się skończyła. Ponadto, za moment pracodawca będzie robić USG kobietą, które ubiegają się o pracę bo musi mieć pewność, że nie pójdzie na macierzyńskie. Co jeszcze wymyślcie z tym cyrkiem?
igła
Pracodawcy będą osobiście zakładać kobietom spiralę domaciczną by mieć pewność, że zaraz nie zajdą w ciążę. Bez takiego certyfikatu kobieta nie będzie miała szans na pracę.
kenn odpowiada igła
Sztuczna inteligencja będzie to sprawdzać :P
kenn
Zakładając, że dane o rekordowo niskim bezrobociu nie są również zmanipulowane (te raczej nie są ;) ) można tylko "życzyć" im powodzenia ;) U mnie pracodawca wolałby zamknąć się w klatce z pracownikiem, o którym wie, że jest niezaszczepiony, niż niszczyć sobie biznes przez poszukiwanie Zakładając, że dane o rekordowo niskim bezrobociu nie są również zmanipulowane (te raczej nie są ;) ) można tylko "życzyć" im powodzenia ;) U mnie pracodawca wolałby zamknąć się w klatce z pracownikiem, o którym wie, że jest niezaszczepiony, niż niszczyć sobie biznes przez poszukiwanie pracowników.
xiven
2-3 koła na ręke, terror sanitarny? chyba się skuszę i pójdę do pracy!
kenn
Mam nadzieję, że to nie z moich podatków. Albo mamy demokrację i lud ma coś do powiedzenia na co idą pieniądze, albo mamy faszyzm!
1324566
Ja też jestem pracodawcą. Jedno trzeba jednoznacznie stwierdzić - każdy kto wymaga tego od swoich kolegów jest chory. Najlepiej byłoby gdyby wszyscy mogli z dnia na dzień pójść gdzie indziej do pracy. Co ma być następne - czy w ciąży, czy ma okres, czy miał wczoraj seks albo imprezę???
Barany....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki