REKLAMA

Praca w urzędzie także dla obcokrajowców - jest projekt ustawy

Alan Bartman2021-12-06 14:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-06 14:34

Trwają prace nad projektem ustawy mającym umożliwić obcokrajowcom zatrudnianie w polskiej służbie cywilnej. Prawo miałoby pomóc w zapełnieniu wolnych stanowisk w urzędach, eksperci mają jednak sporo uwag.

Praca w urzędzie także dla obcokrajowców - jest projekt ustawy
Praca w urzędzie także dla obcokrajowców - jest projekt ustawy
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Od 2009 roku do 2020 roku na ogłoszenia o pracę do służby cywilnej aplikowało 137 osób, z czego 19 w ubiegłym roku. Jak informuje „Rzeczpospolita”, szef służby cywilnej zaproponował projekt ustawy, który zakłada umożliwienie starania się o stanowiska w urzędach obcokrajowcom mającym obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej oraz tym, którzy mają odpowiednie uprawnienia wymagane do pracy w Polsce. Jednocześnie autorzy projektu zastrzegli, że dla części stanowisk będzie wyłączenie, z informacją, że są one przeznaczone jedynie dla obywatela Polski. Dotyczyć ma to stanowisk, na których pracownik pełni funkcje mające na celu ochronę interesów Polski nadal będą mogli aplikować jedynie Polacy.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów decyzje o zatrudnieniu obywatela innego kraju każdorazowo podejmował szef służby cywilnej. Nowe przepisy miałyby przenieść decyzyjność na dyrektorów generalnych urzędów – to do jego obowiązków należałaby stwierdzenie, czy stanowisko może zostać obsadzone przez obcokrajowca.

Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, w trakcie konsultacji społecznych autorzy usłyszeli uwagi, aby m.in. podnieść płace w stosunku do sektora prywatnego, tak aby praca w służbie cywilnej mogła z nim konkurować. Dodatkowo przepisy należy uściślić, wprowadzając warunek pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania o legalizację pobytu i przeprowadzenie procesu sprawdzającego, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego.

– To próba ratowania sytuacji kadrowej w służbie cywilnej. Brakuje chętnych do pracy w urzędach. Ale nie tędy droga. Należy przestać upolityczniać administrację i podnieść płace, by były konkurencyjne w stosunku do sektora prywatnego – uważa dr hab. Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego i Szkoły Głównej Handlowej, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
radca_generalny
W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście prosty wyrobnik zarobi w korpo 2x tyle co w służbie cywilnej. W "terenie" tyle samo dostanie na produkcji. I chociaż praca monotonna, to z dużo mniejszą odpowiedzialnością. To się nie sypie Panie Dobrosławie. To się już posypało.
mba_tomy
Troszkę długie... W zeszłym roku byłem w urzędzie, aby wypełnili mi dokumenty dla urzędu niemieckiego. Pan zobaczywszy literki niemieckie podniósł głos, że polski urząd nie posługuje się takim językiem i tego nikt mi nie wypełni. Dostarczyłem kopię dwujęzyczną... niestety kolejny urzędnik powiedział, że nie mogą wypełniać, ani podbić Troszkę długie... W zeszłym roku byłem w urzędzie, aby wypełnili mi dokumenty dla urzędu niemieckiego. Pan zobaczywszy literki niemieckie podniósł głos, że polski urząd nie posługuje się takim językiem i tego nikt mi nie wypełni. Dostarczyłem kopię dwujęzyczną... niestety kolejny urzędnik powiedział, że nie mogą wypełniać, ani podbić żadnych dokumentów, na których jest obcojęzyczne pismo, bo on nie jest w stanie stwierdzić, czy tłumaczenie jest poprawne. Dostarczyłem pismo tylko w języku polskim, z wielką łaską urzędnik to wypełnił, dając złośliwe i kąśliwe komentarze... Dostarczyłem te polskie dokumenty do urzędu w Niemczech chcąc wytłumaczyć, dlaczego mogę tylko takie dostarczyć... Pani grzecznie mi przerwała i powiedziała, że Polska jest w Unii i ona nie widzi przeszkód, aby przyjąć takie dokumenty. W razie wątpliwości to oni sobie przetłumaczą. Aha, nie chciała oryginału, tylko zrobiła sobie ksero. W podsumowaniu: obcokrajowiec zostanie zatrudniony w urzędzie, ale po pierwsze będzie musiał znać język polski na poziomie C2 i jego imię oraz nazwisko będzie musiało być polsko brzmiące. Bo taki urzędnik nie będzie w stanie stwierdzić, czy przypadkiem te obco brzmiące wyrazy kogoś nie obrażają.
sel
Będą z Afganistanu , czy Czeczeni?
mba_tomy odpowiada sel
Nikogo nie przyjmą. Chyba, że do sprzątania.
samsza
wystarczy wymóg dla urzędników znajomości hebrajskiego, prędzej czy później CPK ruszy, ktoś musi to obsługiwać.
bha
Krótkowzroczne ,dorażne łatanie braków kadrowych jak wszędzie.
1as
Służby Celnej już dawno nie ma, autor miał chyba na mysli służbę cywilną, jak urzędnicy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki