Pożyczki z „gwarancją” spłaty na liście ostrzeżeń KNF

Adam Hajdamowicz2017-08-04 12:12redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-08-04 12:12

KNF ostrzega przed Fast Invest - spółką z Wielkiej Brytanii zarządza młoda Litwinka, która posiada także udziały w innych polskich firmach. Fast Invest umożliwia inwestycje w pożyczki dla wybranych przez nas osób.

/ fot. REUTERS / FORUM

Fast Invest Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii zostało umieszczone na liście ostrzeżeń publicznych KNF w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1–3 ustawy Prawo bankowe. Oznacza to wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF.

Inwestycje w pożyczki

Strona fastinvest.pl umożliwia inwestowanie w pożyczki udzielane w Polsce i w Hiszpanii. Można za jej pomocą nabyć np. udziały w pożyczce dla 44-letniego mężczyzny z Lublina, który pożyczył 4200 zł na 11 miesięcy. Podane są także miesięczne dochody oraz posiadane zobowiązania danej osoby. W tym akurat przypadku odsetki wynoszą 13 proc. Ciekawe jest również to, że Fast Invest gwarantuje, że spłaci inwestycję w przypadku, gdy kredytobiorca spóźni się z płatnością o ponad 3 dni. Spółka zobowiązuje się także do odkupu inwestycji od klienta w każdym momencie, jeśli się tego zechce, tracąc przy tym jedynie odsetki. Jest to zatem inwestycja, przynajmniej na papierze, na której nie da się w zasadzie nic stracić.

Młoda właścicielka i druga działalność

Firmą zarządza niespełna 22-letnia Simona Vaitkune. Posiada ona litewskie obywatelstwo i zajmuje tam stanowisko kierownicze już od 2013 roku. Obecnie jest także jedynym udziałowcem w firmie. Wcześniej przez dłuższy czas udziałowcem był inny Litwin Sergej Ščerbakov.

Poprzednia nazwa Fast Investu to Big Credit, dla niektórych być może również znana z polskiego rynku. Działa bowiem u nas już od 2011 roku spółka pod taką samą nazwą, która oferuje internetowe chwilówki. Jednym ze wspólników firmy pożyczkowej również jest nikt inny jak Simona Vaitkune.

Odrzucenie zarzutów

Spółka Fast Invest Ltd twierdzi, że działa zgodnie z polskim prawem. Uważają oni, że nie podlegają regulacjom KNF, ponieważ nie działają na takich samych zasadach jak platformy peer-to-peer (platformy P2P działają jako pośrednicy pomiędzy pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami). Według Fast Invest ich działalność pod to nie podlega, a stosowany przez nich model biznesowy jest dobrze znany w całej Unii Europejskiej.

Informują także, że „ani KNF, ani żadna inna instytucja w Polsce nigdy nie kontaktowała się z naszą firmą". W związku z tym nie otrzymali oni żadnych zapytań dotyczących prowadzonej działalności. Fast Invest deklaruje gotowość do współpracy z różnymi organami nadzoru.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia, wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

OŚWIADCZENIE FAST INVEST LTD W ZAKRESIE DECYZJI KNF

W dniu 04.08.2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego wpisała naszą firmę na listę ostrzeżeń publicznych (Lista ostrzeżeń publicznych KNF) -https: //www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezu_publiczne. Zostało to zrobione bez uprzedniego powiadomienia i komunikacji z naszą firmą.

Chcielibyśmy podkreślić, że ani KNF, ani żadna inna instytucja w Polsce nigdy nie kontaktowała się z naszą firmą i nie otrzymaliśmy żadnych zapytań dotyczących działalności Fast Invest w Polsce.

Fast Invest Ltd nigdy nie naruszyła prawa polskiego, ani prawa UE. Nasz model biznesowy jest jasny i jak najbardziej legalny.

Opisując nasz model biznesowy, informujemy, iż nie działamy na takich samych zasadach jak platformy peer-to-peer, ponieważ wszystkie platformy P2P działają jako pośrednicy pomiędzy pożyczkodawcami (inwestorami) i pożyczkobiorcami (osobami, które potrzebują w tym momencie środków). W takiej sytuacji platforma (w modelu P2P) działa jak instytucja pożyczkowa, która w momencie udzielenia pożyczki od razu bierze odpowiedzialność za jakość kredytu, wypłacalność klienta i odpowiedzialność przed nadzorem instytucji finansowych.

W naszym modelu biznesowym, inwestor nie przyjmuje roli pożyczkodawcy, ponieważ wszystkie pożyczki są udzielone wcześniej przez inne instytucje pożyczkowe (które odpowiadają przed instytucjami nadzoru finansowego) w całej Europie. Inwestor przejmuje małą część praw do wierzytelności pożyczki.

W związku z powyższym nie podlegamy regulacjom KNF. Nasz model biznesowy nie odpowiada modelowi regulowanej przez KNF instytucji finansowej, platformy P2P ani innej działalności finansowej regulowanej przez KNF. Nasz model biznesowy nie jest nieznany w Unii Europejskiej. Istnieje wiele firm w Polsce i całej Europie mających taki sam model biznesowy. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa klientów oraz dbamy o pełną transparentność.

Możemy zagwarantować, że inwestorzy nie ryzykują utraty pieniędzy podczas inwestowania na Fastinvest.com, ponieważ zgodnie z umową cesji wierzytelności posiadamy takie instrumenty jak Gwarancję Odkupu oraz Gwarancję Dotrzymania Umowy:

-    Gwarancja Odkupu - firma zobowiązuje się odkupić inwestycję od klienta w każdym momencie. Oznacza to, że klient nie musi zamrażać swoich środków, jeśli zdecyduje się wycofać i anulować umowę w dowolnym momencie. W tym przypadku traci tylko odsetki, ale odzyskuje cały kapitał początkowy. 

-   W przeciwieństwie do innych platform online zapewniamy prawdziwą Gwarancję Dotrzymania Umowy – jeśli w dowolnym momencie pożyczkobiorca spóźnia się z płatnością o co najmniej trzy dni, Spółka pokryje wszystkie opóźnione płatności, płacąc klientowi (inwestorowi) kwotę równą ratom. Dlatego klient nie musi martwić się o zdolność kredytową dłużnika i zdolność do spłaty kredytu. Ryzyko kredytowe jest dla firmy bardzo ważne, dlatego dajemy gwarancję inwestorowi i to my przejmujemy ryzyko.

Jeszcze raz chcemy przeprosić naszych klientów i inwestorów za bezpodstawne oskarżenie oraz za działanie KNF, które zostało podjęte bez winy firmy. Prosimy pamiętać, że Fast Invest jest uczciwą i przejrzystą firmą. Jesteśmy gotowi do współpracy z KNF i innymi instytucjami rządowymi, którym możemy przedstawić całą potrzebną dokumentację.

Fast Invest to bardzo udany projekt międzynarodowy i nie mamy wątpliwości co do jego sukcesu. Zarząd i akcjonariusze Fast Invest są przekonani, że nasza firma będzie kontynuować działalność w Polsce i nie planujemy opuszczenia tego dobrze prosperującego rynku. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z zaufania, którym obdarowali nas do tej pory klienci i jesteśmy pewni, że nasz kapitał i Wasze zaufanie będą kluczowymi czynnikami pozwalającymi nam kontynuować nasz sukces w Polsce.

Departament Komunikacji Fast Invest Ltd

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki