REKLAMA

Pozwól się śledzić, dostaniesz tańsze ubezpieczenie OC

Wojciech Boczoń2017-04-27 08:08analityk Bankier.pl
publikacja
2017-04-27 08:08
YAY Foto

Kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie, będą mogli liczyć na zniżkę w OC sięgającą nawet do 30 proc. Jest jeden warunek: muszą korzystać ze specjalnego oprogramowania, które sprawdzi ich styl jazdy. Taką ofertę wprowadza właśnie na rynek Link4.

Nowa oferta weszła w życie wczoraj i jest dostępna dla chętnych. Osoby kupujące w Link4 polisę komunikacyjną OC lub pakiet OC+AC otrzymują bezpłatnie aplikację NaviExpert z zawartym w niej modułem Link4 Kasa Wraca. Program pozwala ubezpieczycielowi ocenić styl jazdy kierowcy. Zlicza m.in. przejechany dystans, a także „płynne” oraz „bezpieczne” kilometry. Na podstawie tych informacji klasyfikuje kierowcę do odpowiedniego profilu, co decyduje o wysokości przyznanej premii finansowej.

Profile powstały na podstawie badań, które Link4 prowadził w ciągu ostatnich 2 lat. W tym czasie zbadano blisko 20 000 kierowców, którzy przejechali z włączoną aplikacją ponad 20 milionów kilometrów.

Jeździsz ostrożnie? Możesz liczyć na zniżkę 30 proc.

Na ocenę stylu jazdy składa się kilka czynników. Przede wszystkim aplikacja sprawdza, czy kierowca nie przekracza prędkości. Pod uwagę brana jest liczba przekroczeń dozwolonej prędkości na danym dystansie w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Sprawdzany jest także styl jazdy kierowcy - liczba gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Brana jest pod uwagę siła, czas trwania i częstotliwość takich incydentów. Aplikacja zlicza też średni dystans pokonany w ciągu dnia i nocy.

Aby otrzymać premię za bezpieczną jazdę, trzeba przejechać samochodem z włączoną nawigacją i programem Kasa Wraca minimum 200 km w miesiącu. Trzeba też uruchomić aplikację w trakcie co najmniej 5 różnych dni i pokonując danego dnia minimum 10 kilometrów. Każdy spośród 11 miesięcy analizowanych przez ubezpieczyciela w ciągu roku jest rozliczany oddzielnie, a zwrot składki jest sumą miesięcznych premii. Firma podaje, że można liczyć na zniżkę do 30 proc.

To nie jest oferta dla szybkich i wściekłych

Link4 zapewnia, że kierowcy preferujący bardziej dynamiczny styl jazdy nie będą karani wyższą składką – po prostu nie otrzymają premii, czyli zwrotu części wpłaconej składki. Nie muszą też korzystać z aplikacji. Z badania przeprowadzonego przez IPSOS w lutym 2017 roku wynika, że 55 proc. kierowców zgadza się na udostępnienie ubezpieczycielowi danych o swoim stylu jazdy w celu indywidualnego określenia wysokości składki na ubezpieczenie OC.

- Link4 wspólnie z NaviExpert od blisko dwóch lat wykorzystuje innowacje technologiczne do badania stylu jazdy kierowców – mówi Agnieszka Wrońska, prezes Link4. Wynika z nich, że kierowcy używający aplikacji nawigacyjnej na smartfona wyposażonej w moduł analizujący styl jazdy jeżdżą bezpieczniej, powodując mniejsze zagrożenie na drodze a w konsekwencji mniej wypadków. Dotychczas premiowaliśmy najlepszych nagrodami rzeczowymi w konkursach, teraz każdy może otrzymać gratyfikację finansową – dodaje.

Telematyka w ubezpieczeniach

Niedawno podobne ubezpieczenie wprowadził producent nawigacji samochodowej Yanosik we współpracy z Ergo Hestią. W ofercie YU! składka jest obliczana na podstawie stylu jazdy kierowcy. W tym przypadku polisy są jednak reglamentowane. Z ubezpieczenia mogą skorzystać tylko ci kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie. Firma kontaktuje się sama z wybranymi użytkownikami aplikacji. Nad wprowadzeniem podobnej oferty pracuje Idea Bank. Już teraz udostępnia klientom leasing, którego rata obliczana jest na podstawie wyliczeń GPS zamontowanego w samochodzie.

Niewykluczone, że podobnych przykładów znajdziemy wkrótce więcej. Niedawno na łamach serwisu PRNews.pl pisałem o irlandzkim startupie WeSavvy, który monitoruje aktywność fizyczną użytkownika aplikacji. Za każdym razem, gdy posiadacz smartfona spaceruje, biega czy jeździ na rowerze, aplikacja zbiera dane i zapisuje w profilu użytkownika. Dane te dla ubezpieczyciela są informacją o tym, jaki tryb życia prowadzi klient. Jeśli dba o zdrowie, to można mu zaproponować tańszą polisę lub inny bonus.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~codi
Najpierw bez powodu windują ceny ubezpieczeń, żeby za chwilę za parę złotówek włazić z buciorami w prywatność i kontrolować wszystko.
~Krystian_B
taki kraj, najlepiej podac swoje dane i zero prywatnosci, najpierw ten caly janosik a teraz widze jeszcze LINK4 w to wchodzi ? Po Janosiku bym się tego spodziewał ,ale po LINK 4 ? miałem większe zaufanie !
~Lilka88 odpowiada ~Krystian_B
a co niby tracisz zaufanie, bo musisz wpisac dowod rejestracyjny w Janku czy imie i nazwisko ? bo nie rozumiem
~Krystian_B odpowiada ~Lilka88
dowod rejestreacyjny ? musisz podac swoje wszystkie dane? a do tego Janosik ma mozliwosc sledzenia Cie przez gps - wiec zastanow sie co piszesz
~Omegaq odpowiada ~Krystian_B
A na co Yanosikowi to "śledzenie" ja przepraszam? Żeby zobaczyć w ktorej Biedronce robi zakupy pan Kowalski? Myślę że maja wieksze zmartwienia... Oferta jest stworzona żeby nagradzać dobrze jeżdżacych kierowców, co myślę że wpływa też na bezpieczeństwo na drogach, bo akcja cieszy się sporym zainteresowaniem,A na co Yanosikowi to "śledzenie" ja przepraszam? Żeby zobaczyć w ktorej Biedronce robi zakupy pan Kowalski? Myślę że maja wieksze zmartwienia... Oferta jest stworzona żeby nagradzać dobrze jeżdżacych kierowców, co myślę że wpływa też na bezpieczeństwo na drogach, bo akcja cieszy się sporym zainteresowaniem, patrząc na to że ludzie chcą kupować/sprzedawać konta z wyrobionym dobrym stylem jazdy... Przy obecnych cenach za OC na rynku, tonący wszystkiego się chwyci żeby zaoszczędzić choć parę stówek.
~Krystian_B odpowiada ~Omegaq
a po co im te dane swoją drogą?
~Omegaq odpowiada ~Krystian_B
Dane samochodu? Po to żeby stworzyć Ci gotowa oferte ubezpieczenia OC do podpisania w razie gdyby udało ci się ją dostać za bezpieczną jazde
~Julka odpowiada ~Omegaq
a ja slyszalam ze w tym calym Janosiku , to mozna miec OC na kilka aut - dlatego nie rozumiem, dlaczego akurat potrzebne sa dane konkretnego samochodu ?
~Superpolisa_pl
Telematyka może być dobrym sposobem na obniżenie ceny polisy np. dla młodych kierowców. Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że zapowiadana zniżka za bezpieczną jazdę nie musi być wyższa od tej, którą udzieli konkurencyjne towarzystwo i to bez zbierania tak szczegółowych danych. Dlatego wszystkim Telematyka może być dobrym sposobem na obniżenie ceny polisy np. dla młodych kierowców. Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że zapowiadana zniżka za bezpieczną jazdę nie musi być wyższa od tej, którą udzieli konkurencyjne towarzystwo i to bez zbierania tak szczegółowych danych. Dlatego wszystkim kierowcom polecam porównanie co najmniej kilku dostępnych na rynku ofert i dopiero później zakup najkorzystniejszej opcji.
Pozdrawiam,
Ekspert Superpolisa.pl
~Ubea_pl
Telematyka ma swoje dobre strony, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy standardowo muszą mierzyć się z dużymi zwyżkami za wiek, ale jest z nią związany duży problem: brak prywatności. Osoby, które nie chciałyby ujawniać wszystkich danych o swojej jeździe, a jednocześnie chcą zaoszczędzić na OC, mogą skorzystać Telematyka ma swoje dobre strony, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy standardowo muszą mierzyć się z dużymi zwyżkami za wiek, ale jest z nią związany duży problem: brak prywatności. Osoby, które nie chciałyby ujawniać wszystkich danych o swojej jeździe, a jednocześnie chcą zaoszczędzić na OC, mogą skorzystać z kalkulatora OC, takiego jak Ubea, i w ten sposób znaleźć dla siebie najtańszą ofertę.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki