REKLAMA

Yanosik zaproponuje ostrożnym kierowcom tanie ubezpieczenie OC YU!

Wojciech Boczoń2017-01-24 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-24 08:49

Operator aplikacji Yanosik we współpracy z Ergo Hestią wprowadzają ubezpieczenia komunikacyjne pod marką YU!. Składka będzie obliczana na podstawie stylu jazdy kierowcy. Osoby, które jeżdżą bezpiecznie będą mogły skorzystać z z tańszych ubezpieczeń OC.

Opcja zakupu ubezpieczenia z poziomu aplikacji Yanosik była dostępna już wcześniej, jednak proces obliczania składki wyglądał zupełnie inaczej. Kierowca skanował kod AZTEC zamieszczony w dowodzie rejestracyjnym auta, a program przedstawiał mu ofertę przygotowaną we współpracy z CUK Ubezpieczenia. Skorzystać mógł każdy – wystarczyło zadzwonić pod wskazany numer.

Yanosik z ubezpieczeniem YU!

Polisy sprzedawane pod marką YU! będą reglamentowane. Z ubezpieczenia skorzystają tylko wybrane osoby – kierowcy, którzy jeżdżą ostrożnie. Firma skontaktuje się sama z wybranymi użytkownikami aplikacji. Wpływ na wysokość składki będą miały takie elementy jak: płynność jazdy, długość pokonywanych dystansów, jazda w nocy, stosowanie się do ograniczeń prędkości i znaków, czy dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Program podda analizie takie informacje i po przejechaniu określonego dystansu (kilkuset kilometrów) będzie w stanie określić, czy kierowca jeździ bezpiecznie. Jeśli tak, zostanie mu zaproponowana polisa OC.

Co ciekawe, kierowca będzie mógł budować swoją historię drogową, jeżdżąc jakimkolwiek samochodem - na przykład autem rodziców lub służbowym. Wystarczy, że będzie miał włączoną aplikację Yanosik. Nie trzeba będzie instalować żadnych dodatkowych urządzeń.

Polisy zostaną przygotowane we współpracy z ubezpieczycielem Ergo Hestia. Firma zapewnia, że dla wybranych, ostrożnych kierowców, składka będzie niższa. Niestety nie wiadomo, o jakiej zniżce mowa. Dane o stylu jazdy nie będą też przekazywane żadnym innym podmiotom. - Naszym jedynym celem jest nagradzanie bezpiecznych kierowców - i tylko dla nich będzie przygotowywana oferta ubezpieczeniowa. Nie przekazujemy, ani nie wykorzystujemy danych negatywnych. Doceniamy nie karzemy – czytamy na stronie payhowyudrive.pl.

Telematyka wchodzi do świata ubezpieczeń

Sprzedaż polis w modelu „pay as you drive” to nowy trend na naszym rynku. W marcu podobną ofertę udostępni Link4. Także i w tym przypadku styl jazdy będzie miał wpływ na wysokość składki OC. - Za każdy miesiąc bezpiecznej jazdy kierowca otrzyma indywidualne „obniżki”, które będą mu wypłacone na koniec okresu ubezpieczenia lub będzie mógł je zamienić na zniżkę w składce na kolejny rok. Będzie można zaoszczędzić do 30 proc. – tłumaczy Katarzyna Wojdyła, członek zarządu Link4.

Ubezpieczenie wykorzystuje rozwiązania telematyczne. Firma współpracuje w tym zakresie z NaviExpert, wykorzystując aplikację „Bezpieczna jazda z LINK4”, która jest częścią programu do nawigacji tej firmy. Nad polisami OC w podobnym modelu pracuje też Idea Bank, który obecnie wykorzystuje rozwiązanie "pay as you drive" do obliczania raty leasingu.

Niewykluczone, że podobnych przykładów znajdziemy wkrótce więcej. I nie tylko w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Powstały już pierwsze projekty nagradzające osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Na przykład irlandzki startup WeSavvy monitoruje aktywność fizyczną użytkownika aplikacji. Za każdym razem gdy posiadacz smartfona spaceruje, biega czy jeździ na rowerze, aplikacja zbiera dane i zapisuje w profilu użytkownika. Dane te dla ubezpieczyciela są informacją o tym, jaki tryb życia prowadzi klient. Jeśli dba o zdrowe, to można mu zaproponować tańszą polisę lub inny bonus.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~Przezorny_Zawsze_Ube
Moim zdaniem to potencjalne źródło wyłudzeń i zarobku dla przedsiębiorczych
http://www.przezorny-zawsze-ubezpieczony.pl/yu-ubezpieczenia-mozliwosci-wyludzen-na-nowym-produkcie
~Bruno
jeżdze z Yanosikiem od niedawna, kiedy moge liczyć na jakas oferte?
~ekspert_Superpolisy
Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że zapowiadana zniżka za bezpieczną jazdę nie musi być wyższa od tej, którą udzieli konkurencyjne towarzystwo i to bez zbierani aż tak szczegółowych danych. Dlatego wszystkim kierowcom polecam porównanie co najmniej kilku dostępnych na rynku ofert i dopiero później Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że zapowiadana zniżka za bezpieczną jazdę nie musi być wyższa od tej, którą udzieli konkurencyjne towarzystwo i to bez zbierani aż tak szczegółowych danych. Dlatego wszystkim kierowcom polecam porównanie co najmniej kilku dostępnych na rynku ofert i dopiero później zakup najkorzystniejszej opcji.
Pozdrawiam,
Ekspert Superpolisa.pl
~Ubezpieczony
I przekroczy taki ze zniżką o 10 kmh w momencie wypadku (zapis w yanosiku) i odszkodowania brak. Ale większość powie że i tak było warto z tym jeździć żeby mieć zniżkę. Problem będzie wtedy kiedy dojdzie do kolizji nawet nie z naszej winy ale zapis jest i podstawa to niewyplacenia. Sam za 100 pln i nawet za 500 nie I przekroczy taki ze zniżką o 10 kmh w momencie wypadku (zapis w yanosiku) i odszkodowania brak. Ale większość powie że i tak było warto z tym jeździć żeby mieć zniżkę. Problem będzie wtedy kiedy dojdzie do kolizji nawet nie z naszej winy ale zapis jest i podstawa to niewyplacenia. Sam za 100 pln i nawet za 500 nie będę na siebie bata kręcić bo potem po wypadku chodzi o większe kwoty!
~czapa
przeciez jak masz juz ubezpieczenie kupione to ci się nalezy i koniec - takie sa warunki ubezpieczenia. Yano bierze pod uwage twoja jazde tylko po to żeby dać ci polisę albo jej nie dać jak stwierdzą, że może im się to nie opłacać... a nie po to, zeby nie wyplacili ci odszkodowania w razie wypadku. Wiec jakie problemy przeciez jak masz juz ubezpieczenie kupione to ci się nalezy i koniec - takie sa warunki ubezpieczenia. Yano bierze pod uwage twoja jazde tylko po to żeby dać ci polisę albo jej nie dać jak stwierdzą, że może im się to nie opłacać... a nie po to, zeby nie wyplacili ci odszkodowania w razie wypadku. Wiec jakie problemy ty widzisz? Ja sam chetnie bym zobaczył ofertę dla siebie i ja kupił jak faktycznie będzie tańsza bo jak jezdzę dobrze to wole płacic za to jakim jestem kierowcą anie za to, że mam starszy samochód..
~mel
Mi kalkulator cuk pomógł w tym roku w znalezieniu taniego OC
~Rylik
Yanosik chyba nie wykorzystuje danych?
~Maks
jeżdze bez szkód, 30 lat, zero kolizji...muszę odpalić yanosika i zobaczymy ile wyjdzie tego OC

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki