REKLAMA
WEBINAR

Poznańska spalarnia śmieci rozpoczyna produkcję prądu

2016-06-20 13:56
publikacja
2016-06-20 13:56

Powstająca od kwietnia 2014 roku poznańska spalarnia śmieci rozpoczyna produkcję energii elektrycznej, wkrótce ma też zacząć wytwarzanie energii cieplnej. Otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) ma nastąpić pod koniec roku.

fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

Spalarnia ma obsługiwać mieszkańców stolicy Wielkopolski i okolicznych gmin. Wartość inwestycji realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego to 725 mln zł.

Docelowo instalacja ma utylizować 210 tys. ton odpadów rocznie, dostarczanych przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. W ITPOK od kwietnia trwa tzw. gorący rozruch; spalarnia przetwarza dowożone od marca odpady z terenu aglomeracji.

Obecnie instalacja spełnia już wszelkie normy i wymogi stawiane tego rodzaju obiektom. W tym roku Poznań dołączy do miast w Polsce i Europie, które w taki właśnie sposób przetwarzają odpady na energię elektryczną. Skończył się pewien okres w gospodarowaniu odpadami, jako miasto przestaniemy je składować, zaczniemy przetwarzać na energię powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Arkadiusz Stasica.

Docelowo obiekt będzie mógł wytwarzać rocznie ok. 130 tys. MWh prądu, oraz 300 tys. GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu kilkudziesięciotysięcznego osiedla.

W tej chwili przyjmujemy od 700 ton do 1,1 tys. ton odpadów dziennie, co jest wielkością znacznie przekraczającą założony harmonogram. Odpowiednie zarządzanie ich zapasem w bunkrze na odpady, jak i odpowiednie przetwarzanie termiczne pozwala nam na swobodne przyjmowanie coraz większych ilości odpadów na teren instalacji - poinformował dyrektor kontraktu Szymon Cegielski.

"Obecnie w ITPOK trwa synchronizacja turbiny połączonej z generatorem, rozpoczynamy próby eksploatacyjne układu produkcji energii elektrycznej. Następnie przystąpimy do prób związanych z nastawianiem i próbami eksploatacyjnymi układu wytwarzającego energię cieplną dodał.

Wytwarzana energia elektryczna trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Energia cieplna zostanie wykorzystana przez operatora sieci ciepłowniczej w Poznaniu.

Szymon Cegielski podkreślił, że nawet na terenie zajmowanym przez instalację, nie jest wyczuwalny odór odpadów, unoszący się zwykle wokół składowisk.

To świadczy o skuteczności stosowanych przez nas metod utylizacji rodników odorowych, poprzez ich odpowiednie spalanie - jeśli prowadzimy proces przetwarzania. Jeśli tego procesu nie prowadzimy, mamy odpowiednio przygotowane instalacje dezodoryzujące - powiedział Cegielski.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów realizowana jest przez firmę SITA Zielona Energia, należącą do międzynarodowego koncernu Suez. Spółka będzie eksploatować spalarnię przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana Poznaniowi.

Prezes zarządu SITA Zielona Energia Jean-Michel Kaleta poinformował na konferencji, że gorący rozruch potrwa do listopada, wówczas instalacja będzie gotowa do przekazania do użytkowania. Kończy się rekrutacja zespołu pracującego w spalarni.

Od ponad roku mamy kadrę kierowniczą, od stycznia pracuje prawie cały zespół eksploatacji. Nadal rekrutujemy na kilka stanowisk, szukamy elektryków, chemików, czy operatorów wagi - powiedział. Obecnie w ITPOK pracuje blisko 50 osób.

Kaleta podkreślił, że poznańska instalacja jest najnowocześniejszą taką konstrukcją grupy Suez w Europie. Ona jest oczywiście bezpieczna, spełnia wszystkie wymogi, została wybudowana w rzadko spotykanym w Europie tempie - powiedział.

Spalarnia jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami. Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza inwestycja na taką skalę realizowana w Polsce przez samorząd w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.(PAP)

rpo/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ekus
Gratulacje zaradne pyrusy!! U nas w gminie byla propozycja spalarni plazmowej to radni uznali ze Czarnobyl i gangrenstwo chca zrobic.Powodzenia w zaradnosci!
~Pyra
hola, hola, rzeczywistość jest bardzo brutalna - w skrócie: na miejscu brak śmieci nadających się do spalania, żeby to się kręciło jak należy trzeba śmieci dowozić z bardzo daleka (wielkie śmieciarki w dużej liczbie - koszt, nieprzystosowane drogi dojazdu). A za parę lat wchodzą grube opłaty "ekologiczne" za spalanie śmieci hola, hola, rzeczywistość jest bardzo brutalna - w skrócie: na miejscu brak śmieci nadających się do spalania, żeby to się kręciło jak należy trzeba śmieci dowozić z bardzo daleka (wielkie śmieciarki w dużej liczbie - koszt, nieprzystosowane drogi dojazdu). A za parę lat wchodzą grube opłaty "ekologiczne" za spalanie śmieci w takiej ilości na jaką zaprojektowano i zbudowano tę SPALARNIĘ. Za cały ten bajzel zapłacą poznaniaki w kosmicznej opłacie śmieciowej. Ta branża to także w Poznaniu domena mafii - co tknąć temat to smród (czyli gruby przewał na kasie). Nie tylko NOWA SPALARNIA ale także NOWA KOMPOSTOWNIA. Zaradność? tak! Dużych misiów w dojeniu szaraczków

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki