REKLAMA

Poznaliśmy ranking najlepszych uczelni na świecie. Jak wypadły polskie uniwersytety?

2022-07-28 11:35
publikacja
2022-07-28 11:35
Poznaliśmy ranking najlepszych uczelni na świecie. Jak wypadły polskie uniwersytety?
Poznaliśmy ranking najlepszych uczelni na świecie. Jak wypadły polskie uniwersytety?
fot. Filip Radwański / / FORUM

Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni wyższych w dziedzinie fizyki – wynika z prestiżowego rankingu organizowanego przez Uniwersytet Szanghajski. Wysokie miejsca w innych dziedzinach udało się też uzyskać Politechnice Warszawskiej, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu czy Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu.

Lista Szanghajska to ranking najlepszych uczelni wyższych na świecie organizowany rokrocznie przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Jak wynika z jego najnowszej odsłony, polskim uniwersytetom udało się osiągnąć wysokie miejsca w kilku dziedzinach nauk ścisłych.

Za najlepszy wynik można uznać znalezienie się Uniwersytetu Warszawskiego w pierwszej setce listy w dziedzinie fizyki, a dokładnie pośród miejsc od 51. do 75. Jeżeli chodzi o konkretne lokaty, to te ujawniane są jedynie w przypadku stu najlepszych uczelni świata ogółem. Pozostałe rankingi podawane są w przedziałach po 50 lub 100.

Równie wysoką pozycję Uniwersytet Warszawski zajął w dziedzinie matematyki, znajdując się w przedziale od 101 do 150. W tej samej dziedzinie znalazł się Uniwersytet Jagielloński, zaliczając się do grona od 151 do 200 najlepszych uczelni w tej kategorii. Krakowski uniwersytet zakwalifikował się jeszcze na miejscu od 101. do 150. w dziedzinie zdrowia publicznego.

Na prestiżowej liście znalazły się jeszcze cztery polskie uczelnie wyższe. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w dziedzinie nauki i technologii żywności (101-150), Politechnika Warszawska w dziedzinie nauki o przyrządach i technologii (101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza w dziedzinie metalurgii (151-200) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w dziedzinie weterynarii (101-150).

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Lista najlepszych uczelni wyższych w Polsce

Zgodnie z XXIII Rankingiem Szkół Wyższych Perspektywy 2022 najlepszą polską uczelnią wyższą został Uniwersytet Warszawski. Względem ubiegłorocznego zestawienia nastąpiła zmiana na pozycji lidera, ponieważ w 2021 r. tym tytułem mógł pochwalić się Uniwersytet Jagielloński, który w 2022 r. zajął drugie miejsce.

Podium w rankingu zamknęła Politechnika Warszawska. Jeżeli chodzi o czwarte miejsce, to tutaj ex aequo znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pozostałe miejsca zajęły następująco: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Łódzka.

W przypadku szkół niepublicznych miano najlepszej w 2022 r. trafiło, po raz drugi z rzędu, do Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet SWPS w Warszawie, zaś na trzecim – Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

AB

Źródło:
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pawel2022
Zamiast super drogich i czasochłonnych uczelni, można nauczyć się tych wszystkich nowoczesnych zawodów za darmo, np. dzięki lekcjom wideo z YouTube lub kursom wideo na Nauka-online.pl. Czasami podstawowe rzeczy są też dostępne na Udemy, a potężne programy uniwersyteckie na Coursera.org.
olmert
Obayteck wybrał inny wariant - skończył zdalnie prestiżową uczelnię w Radomiu i dziś to procentuje :)
obeznany
Czym się różni polski naukowiec od balkonu? Balkon jest w stanie utrzymać rodzinę. Kiedy polscy naukowcy mają robić naukę, skoro po zajęciach ze studentami pędzą do drugiej pracy zarobić na węgiel i paliwo.
prawnuk
A ja bardzo pozytywnie o polskich uczelniach. Mam w pracy 3 adiunktów, którzy u nas dorabiają w projektach.
Są dość tani.
Z tego co wiem, bo pracują w uczelni najwyższej kategorii w absolutnym topie w Polsce, na ich pracę naukową mają prawie 4000 zł na rok.
Czyli powiedzmy 800 dolarów.....Oni zarabiają ok 1200 dolarów na
A ja bardzo pozytywnie o polskich uczelniach. Mam w pracy 3 adiunktów, którzy u nas dorabiają w projektach.
Są dość tani.
Z tego co wiem, bo pracują w uczelni najwyższej kategorii w absolutnym topie w Polsce, na ich pracę naukową mają prawie 4000 zł na rok.
Czyli powiedzmy 800 dolarów.....Oni zarabiają ok 1200 dolarów na miesiąc.
Czyli koszt "naukowca' to 15.000 dolarów.
Jest kraj na świecie gdzie jest taniej?
olmert
Twoja opinia wnusiu lata wszystkim 60-tką wokół rynny, trybisz?
prs
u ruskich pewnie tak placa.."w uczelniu"..
baibina
Na pewno nie w USA i w dolinie krzemowej ale oni tam wiesz buduja samochody elektryczne, sztuczne Inteligencje. wiesz satelity superkomputery u nas ci tzw Adiunkci kserują tylko jeden od drugiego albo pracują nad usprawnieniem kotła parowego o 0.05% - a to i tak ci lepsi, cała reszta pisze jakieś nic nie warte artykuły o wpływie Na pewno nie w USA i w dolinie krzemowej ale oni tam wiesz buduja samochody elektryczne, sztuczne Inteligencje. wiesz satelity superkomputery u nas ci tzw Adiunkci kserują tylko jeden od drugiego albo pracują nad usprawnieniem kotła parowego o 0.05% - a to i tak ci lepsi, cała reszta pisze jakieś nic nie warte artykuły o wpływie głebokosci grzebania powstanców styczniowych na zawartość pruchnicy w utworach kenozoiku południowegpo Podlasia XD Sertio takie jest 90% nauki w Polsce. Banda nikomu nie potrzebnych filozofów bo jakis nic nie wartyych kierunkach.
prawnuk odpowiada baibina
Czy wy wiecie o czym piszecie? W Twojej dolinie krzemowej pracują pewnie w 95% ludzie, którzy ze SZKOLNICTWEM nie mają nic wspólnego. I jest dla mnie oczywiste że WYNALAZKI to obszar PRYWATNY i niezwiązany z uczelniami.
Pamiętasz pana Biniendę - tego ADIUNKTA - który chyba do dzis opowiada, że stworzył algorytm, dostępny na kazdym
Czy wy wiecie o czym piszecie? W Twojej dolinie krzemowej pracują pewnie w 95% ludzie, którzy ze SZKOLNICTWEM nie mają nic wspólnego. I jest dla mnie oczywiste że WYNALAZKI to obszar PRYWATNY i niezwiązany z uczelniami.
Pamiętasz pana Biniendę - tego ADIUNKTA - który chyba do dzis opowiada, że stworzył algorytm, dostępny na kazdym komputerze w USA? I to jest generalnie amerykańska typówka. Wbrew opisywanym bredniom USA wymusza na firmach budżet "naukowy" na to by KSZTAŁCENIE odbywało się praktyczniej. Bo abstrahując od pana Biniendy - chodzi o to by człowiek nauki miał REALNY kontakt z najnowszą technologią i rozwiązaniami i w tym zakresie próbował coś zrobić.
I to jest coś o czym pisałem. Ta trója powiedzmy stałych współpracowników może sobie do mojej firmy wejść i np ocenić technologię za 70 mln usd \, pojechać czasem w swiat i ją zobaczyć na żywca, a potem grzebać w niej jak przysłowiowy pan Binienda. I sorki moim zdaniem robią i fuchę i utrzymują wiedzę na topowym poziomie. Dodam za komuny (tata był jednym z najmłodszych profesorów w latach 70-tych) byl dokładnie taki system. Ludzie na uczelniach mieli etat naukowo - dydaktyczny i możliwość dorobienia. Dziś państwo ma to w d....... tzn ludzie z uczelni czasem przynoszą jakieś pomysły - choć szef tego nie chce - bo woli wydać swoją kasę niż dostać 30 mln i mieć wszystko kontrolowane.
Zapewniam też, że na uczelni nikt z pracowników nic nie kseruje..... bo za co? kseruja tak jak ty - muszą iść do punktu i zapłacić ;-)
A co do ostatniego - bo dla mnie to też kuriozum - "naukowiec" rozliczny jest z punktów i dydaktyki. więc jeśli pisze nieiostotne publikacje - co pewnie w 3/4 przypadków jest oczywiste - to po prostu walczą o swoj etat.
Jak siądą i zaczną wymyslać - bez punktów - to ich wywalą z pracy.
PS. Najbardziej znany polski naukowiec - czyli pewien Mikołaj z Torunia - nie przeżyłby na uczelni. Przez 70 lat życia (chyba 67 lub 73 nie pamiętam) napisał 1 książkę.

Ja tu opisałem rzeczywistość niegłupich ludzi - wypiłem z nimi morze wódki. RAZ zrobiliśmy program stażowy - 12 elitarnych wakacyjnych praktyk dyplomowych. Za tą pracę zażądałem obiadu (bez alkoholu) płatnego przez wydział tychże kolegów i była niezła komedia. Zadaj sobie PROSTE pytanie: jak student powinien realizować praktykę? Tak jak u mnie, że przyjdą do gościa, który na 1 stopniu zrobi im fajną DARMOWĄ praktykę, a potem każdego sensownego zatrudni czy też mają mieć dodatkowy przedmiot na uczelni? Bo takie są nowoczesny trendy :-)?

rozumiem, że wymagasz innowacji w ramach tych 4000 zł. Z tych 4000 zł trzeba opłacić ze 2 konferencje :-) i raz na 12 lat kupić komputer.

posłuchaj sobie piosenki Anny Jurksztowicz : gonić zachód czy debaty Wałęsa - Miodowicz (jeśli pamiętam) i pytanie jak auto wyprzedzić furmanką.
podatnik-
Ciekawe, które miejsce zajęły szkoły udające wyższe z PRLu bis: w kształcie nosa studentki/ta, koloru oczu, długości rąk,etc. Najśmieszniejsza w tym zestawieniu jest ALK, która na angielski tłumaczy sama siebie jako Uniwersytet, ha, ha , ha. Ciekawe ile by się śmiali w USA jakby student ALK chciał nostryfikować dyplom magisterski Ciekawe, które miejsce zajęły szkoły udające wyższe z PRLu bis: w kształcie nosa studentki/ta, koloru oczu, długości rąk,etc. Najśmieszniejsza w tym zestawieniu jest ALK, która na angielski tłumaczy sama siebie jako Uniwersytet, ha, ha , ha. Ciekawe ile by się śmiali w USA jakby student ALK chciał nostryfikować dyplom magisterski na taki sam w USA? ALK już kilkanaście lat wykorzystuje ranking FT do poprawy sobie samopoczucia w tzw. rankingu kierunków?
hfjdj
Poprawnie tłumaczą na uniwersytet.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki