REKLAMA

Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią

2022-06-22 09:00
publikacja
2022-06-22 09:00

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXIII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim miejscu jest Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią
Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jaka uczelnia w Polsce jest najlepsza? Gdzie warto rozpocząć studia, aby w przyszłości nie martwić się o pracę i perspektywy zawodowe na przyszłość? Wiele zależy od kierunku, w którym chce rozwijać się absolwent szkoły średniej. Dodatkowo w wyborze może pomóc Ranking Szkół Wyższych Perspektywy.

Najlepsza uczelnia w Polsce

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński (który w ubiegłym roku uplasował się na pierwszej pozycji), trzecie miejsce na podium zajęła Politechnika Warszawska. Na czwartym miejscu znalazły się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Łódzka.

"Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści" – mówił cytowany w komunikacie Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych, oraz dodał: "Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości: chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju fotografia polskich uczelni zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach".

Najlepsza uczelnia niepubliczna

Wśród uczelni niepublicznych na pierwszym miejscu znalazła się, podobnie jak w ubiegłym roku, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kolejne były SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Na dalszych miejscach za podium w rankingu uplasowała się Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie oraz Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.

Ranking obejmuje 43 niepubliczne szkoły wyższe mające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim.

Najlepsza uczelnia zawodowa

W rankingu najlepszych uczelni publicznych zawodowych pierwsze miejsce zajęła Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Droga lokata w zestawieniu przypadła ex aequo Akademii Nauk Stosowanych w Łomży oraz Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Perspektywy 2022

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Ranking objął 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych). Jak podkreślają organizatorzy, w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę niż w rankingu uczelni akademickich mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Ranking po raz 23. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Nadzoruje je kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 to w istocie cztery rankingi:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

DF

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (11)

dodaj komentarz
moravietz
"Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią" chyba w gender studies xD
samsza
Która z tych uczelni wypuściła noblistę, chodzi o "pobieranie" nauki, a nie że wszedł i wyszedł ?!
prawnuk
A który Noblista zaczynał pracę zarabiając 1/3 tego co wydobywający 60 ton węgla miesiecznie górnik?
darecki787
Podajcie jeszcze, które to są [odległe] setki w rankingu światowym, żeby nie było tak cukierkowo.
prs
Stawiajcie na siebie, nie na "uczelnie".. uczelnia, ewentualnie, jest tylko malym krokiem..
zenonn
Jakie kryteria są oceniane w tym rankingu?
Po co idzie się na studia? By być naukowcem? By dobrze zarabiać po roku od ukończenia studiów?
Kto najlepiej zarabia?
Pociotek partii rządzącej w SSP? Lekarz? Prawnik? Inżynier? Ekonomista? Nauczyciel?
zenonn
"rankingi powinny charakteryzować się przejrzystymi kryteriami, prawidłowym zebraniem danych oraz uczciwym ich opracowaniem"

https://forumakademickie.pl/fa-archiwum/archiwum/2000/7-8/artykuly/08-ocena.htm
moravietz
Żeby napchać sobie lewicowej ideologii i posłuchać jakimi antysemitami są Polacy na wykłądach Hartmana.
hfjdj
Na niektórych uczelniach w PL jest tak że nie ma pryszniców na objektach gdzie odbywa się W-F. A na niższych szczeblach edukacji to jest standard że ludzie idą na W-F, biegają, leje się z nich pot a potem się wycierają co najwyżej i idą na lekcje. A tutaj na zdjęciu jakieś stare dziadki poubierane w jakieś koce z białym lisem. Czy Na niektórych uczelniach w PL jest tak że nie ma pryszniców na objektach gdzie odbywa się W-F. A na niższych szczeblach edukacji to jest standard że ludzie idą na W-F, biegają, leje się z nich pot a potem się wycierają co najwyżej i idą na lekcje. A tutaj na zdjęciu jakieś stare dziadki poubierane w jakieś koce z białym lisem. Czy ktoś jest w stanie wymyśleć większe kuriozum?

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki