Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za przyjęciem projektu, który trafi pod głosowanie całego Sejmu na następnym posiedzeniu.

W czasie wystąpień przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych oświadczyli, że powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA od Polish Space Agency) jest bardzo potrzebne, a poselski projekt powinien wejść w życie jak najszybciej. Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zapewniła o poparciu rządu dla tej idei.

Głównym zadaniem Agencji ma być koordynacja przedsięwzięć związanych z sektorem kosmicznym i uczestnictwem Polski w europejskiej agencji ESA. W uzasadnieniu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Agencja ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone pomiędzy różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Agencji na 5-10 mln zł rocznie.(PAP)

wkr/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jagen

Te niesmacznie małe pieniądze tj. 10 milionów zł z budżetu na Polską Agencje Kosmiczną (POLSA) to jest jakaś farsa. Mając na uwadze, że inwestycje w technologie kosmiczne zwracają się krajowi 4-krotnie -wielkość tej kwoty obrazuje stosunek unijnych pachołków w Polsce do naszego rozwoju. Kontrolnie przypomnę na co idzie kasa w tym okupowanym kraju przez właścicieli prywatnego Banku Europejskiego.Na składkę do Unii Europejskiej płacimy w tym roku (2014) 17,2 miliardów złotych.Na unijne projekty wydamy 12 miliarda złotych. Razem Unia nas kosztuje rocznie 17,2+12,3-1,6=28 miliardów złotych.Dalej obsługa zadłużenia zrobionego przez europejskich pachołków dla zachodnich banków kosztuje nas 35 miliardów złotych rocznie. Płacimy tak od wielu lat corocznie oddając Zachodowi 1/7 budżetu.Wyjątkowo w tym roku Unia dopłaci ok. 77-47=30 mld do swoich programów. Ta suma wyrówna składkę Polski na Unię zaledwie z tego roku. Nie muszę chyba pisać, że europejskie inwestycje polegają przede wszystkim na defraudowaniu urzędników i mediów oraz stawianiu tabliczek "Sfinansowane z Unii" przy inwestycjach, które były planowane w Polsce w latach '50, a które się opóźniają jedynie z powodu odpływu środków finansowych na Zachód. Ponadto są jeszcze ogromne straty z powodu "swobodnego przepływu siły roboczej" tj. wspomaganej systemowo masowej emigracji do wymierającej Europy przez nasze państwo tj. polskie unijne pachołki rządowo-urzędnicze. A propaganda sprzedawczyków z PO jest po prostu niemożliwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Ignorancja

Zdecydowanie potrzebna jest nam agencja kosmiczna. Wszystkie liczące się państwa posiadają agencje kosmiczne(te nie liczące się też np. Rumunia). Wszystkim członkom uczestniczącym w ESA, koszty członkostwa zwracają się. A żeby to wszystko działało sprawnie potrzebna jest agencja - a nie tak jak teraz mamy "biuro do spraw przestrzeni kosmicznej", którego koszty finansowania ciężko odnaleźć(???). A tak swoją drogą 10 mln na funkcjonowanie agencji kosmicznej to śmieszne pieniądze - pewnie jej funkcjonalność nie będzie się różnić od biura ds przestrzeni kosmicznej. Jedyne na co starczy to opłacenie pracowników, rachunków za prąd i czynsz no i może na kawę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~antykomuch

ch*j, d*upa i meteorytów kupaDziałając wspólnie i w porozumieniu doprowadzili do narażenia skarbu państwa na straty w wysokości 5-10 mln rocznie.

! Odpowiedz
0 11 ~Biały

5-10mln PLN rocznie? Przecież w ten sposób w 2 lata skolonizujemy wszystkie planety w naszym układzie słonecznym:)

! Odpowiedz
3 24 ~Starlord

Prawdziwie " kosmiczny " budżet agencji..W sam raz na parę spotów reklamowych w tv i posady dla chłopaków z PSL.Woow, suuper.

! Odpowiedz
6 14 ~kacper

kolejne źródło ciepłych, znakomicie płatnych posadek dla znajomych. kryminał to odpowiednie miejsce dla ludzi którzy przyczynili się do powstania tej instytucji. o, niech NP w końcu dojdzie do władzy.

! Odpowiedz
1 6 ~Kosmonauta

A jak sobie wyobraża POLSA transfer technologi kosmicznych do polskiego przemysłu i ile teoretycznie na tym się zarobi? Czy te 5-10 mln rocznie spłacą się w miarę szybko. Jak wzrośnie konkurencyjność polskich produktów wykorzystujących technologie kosmiczne. Jak sobie wyobrażają wnioskodawcy transfer patentów i grantów na rozwój polskiego przemysłu kosmicznego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~wert

wreszci PSL zrobi kosmiczny interes na al. Krakowskiej 110/114 Warszawka

! Odpowiedz
2 5 ~wert

i lody w warszawce beda sie krecic

! Odpowiedz
0 1 ~kk

No, kosmiczne :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl