REKLAMA

Powstaje nowe ugrupowanie. Partia Republikańska zapowiada konwencję

2021-06-10 09:02
publikacja
2021-06-10 09:02
Powstaje nowe ugrupowanie. Partia Republikańska zapowiada konwencję
Powstaje nowe ugrupowanie. Partia Republikańska zapowiada konwencję
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W czasie najbliższych dwóch tygodni odbędzie się konwencja programowa nowej partii tworzonej m.in. przez Adama Bielana - poinformował w czwartek poseł Kamil Bortniczuk. Jak dodał, ugrupowanie otrzyma nazwę "Partia Republikańska".

Bortniczuk był pytany w czwartek w rozmowie w portalu Onet o plany tworzenia nowego ugrupowania. "W ciągu dwóch tygodni obędzie się bardzo duża impreza, event w Warszawie. Będzie miał charakter merytoryczny, programowy. Będziemy odnosić się w dużej mierze do Nowego Ładu, będziemy poszerzać Nowy Ład o nasze propozycje. Jeszcze w czerwcu to wszystko się wydarzy - zapowiedział poseł. Wyraził też przekonanie, że propozycje nowej partii wzbogacą Nowy Ład.

Poseł pytany o nazwę ugrupowania poinformował, że będzie to: "Partia Republikańska". "Sukcesem jest to, że jako owa partia znajdziemy się od razu w koalicji rządzącej i będziemy mieli wpływ na to, co się w Polsce dzieje" - dodał.

W Porozumieniu doszło w ostatnim czasie do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek lidera partii Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r. Według Bielana od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Zwolennicy Gowina podkreślają, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Pod koniec lutego - jak informował wicerzecznik Jan Strzeżek - zarząd Porozumienia jednogłośnie wybrał Iwonę Michałek na przewodnicząca Konwencji Krajowej partii.

W połowie lutego Bielan poinformował o skierowaniu do SO w Warszawie wniosku informującego o uchwale sądu koleżeńskiego ws. wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej jako osobie uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz. SO w Warszawie w połowie marca zarządził zwrot tego wniosku uznając, że wniosek został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii.

Gowin odnosząc się do działań Bielana ocenił w kwietniu w TVN24, że "to był groteskowy pucz", który zakończył się "miażdżącą krytyką ze strony Sądu Okręgowego". W odpowiedzi Bielan nazwał Gowina "groteskowym dyktatorem".

W połowie maja Bielan mówił, że będzie wnioskować o to, żeby Porozumienie połączyło się z inną partią i zmieniło nazwę. Deklarował, że nie zamierza zakładać zupełnie nowej partii. Bielan podkreślił, że jest "po słowie" z prezesem PiS, który wie o tych planach. Pojawiły się doniesienia, że chodzi o to, by Porozumienie przekształcić w Partię Republikańską, w której znajdzie się znaczna część polityków Porozumienia i obecni członkowie Partii Republikańskiej. Zastępca rzecznika Porozumienia Jarosława Gowina Jan Strzeżek stwierdził wtedy, że Adam Bielan może zaprosić kogoś na urodziny, a nie przyłączać posłów Porozumienia do nie wiadomo jakiej partii.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
klux777
Zdrajcy są zdrajcami i jak raz zdradzili zdradzą raz kolejny. To jest chyba najgorsze ............. polityki. Być łajzą wśród łajz, nie lada wyczyn.
secundus
Strajk przedsiębiorców też robi swoją partię.
administratorosiedla
Nowa nazwa ale twarze jakby znane - te same co od 30 lat gnębią ludzi nowymi podatkami. Tak samo jak ta nowa metka : sprzedam za 20,50zł, to przecież dawna Unia Wolności co doprowadziła do ruiny PL w latach 90, potem Platforma Antyobywatelska co okradła ludzi z OFE i na mafiach vatowskich, a teraz jakaś 20,50zł co mówi, że chętnie Nowa nazwa ale twarze jakby znane - te same co od 30 lat gnębią ludzi nowymi podatkami. Tak samo jak ta nowa metka : sprzedam za 20,50zł, to przecież dawna Unia Wolności co doprowadziła do ruiny PL w latach 90, potem Platforma Antyobywatelska co okradła ludzi z OFE i na mafiach vatowskich, a teraz jakaś 20,50zł co mówi, że chętnie pozamyka elektrownie. Ludzie przestańcie się w końcu dawać nabierać, myślcie.
vonmisses
Podobno Donald Trump zostanie honorowym patronem...
infinum
republikanin Adam Bialan, pff... myślałem, że może powstała jakaś nowa jakość, a to tylko stare znane znielubiane próbuje się przebrać w nowe szaty. Zieeew

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki