Powstaje Fundacja Olgi Tokarczuk

2019-12-02 12:37, akt.2019-12-02 14:08
publikacja
2019-12-02 12:37
aktualizacja
2019-12-02 14:08

Wsparcie i promocja polskiej i światowej kultury i sztuki w Polsce i za granicą, promocja praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wspieranie działalności ekologicznej - to niektóre cele statutowe fundacji, którą zamierza powołać noblistka Olga Tokarczuk. Noblistka przekaże na rzecz fundacji 350 tys. zł.

/ Urząd Miejski Wrocławia

W poniedziałek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk poinformowała, że trwają pracę nad statutem Fundacji Olgi Tokarczuk. Noblistka zadeklarowała, że przekaże na rzecz fundacji 350 tys. zł. Poinformowała też, że powołała do rady fundacji reżyserkę Agnieszkę Holland oraz oraz dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury pisarza Ireneusza Grina.

Jednym z celów statutowych fundacji ma być wsparcie i promocja polskiej i światowej kultury, sztuki w Polsce i za granicą. Fundacja ma zajmować się też wspieraniem praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wsparciem działalności ekologicznej.

"Fundacja będzie zajmować się też przeciwdziałaniem dyskryminacji, prawami kobiet oraz wsparciem rozwoju regionu dolnośląskiego” - powiedziała Tokarczuk.

Dodała, że fundacja będzie prowadzić działalność kulturalną i artystyczną, w tym m.in. organizować stypendia i rezydencje artystyczne. „Chcemy też zainicjować działalność ekologiczną obejmującą ochronę środowiska naturalnego (…). Chcemy szerzyć świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska oraz działać na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt” - powiedziała pisarka.

Fundacja ma też działać na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracować w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi.

"Chcemy też wspierać udział kobiet w życiu społecznym i kulturalnym, wpierać badania naukowe nad feminizmem, upowszechniać ochronę prawa człowieka, promować wolność słowa i swobodę wymiany myśli, przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację seksualną i płeć” - mówiła Tokarczuk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że miasto Wrocław na potrzeby fundacji przekaże willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów, która znajduje się przy ul. Krzyckiej. "Miasto odrestauruje willę, chcemy zrobić to jak najszybciej. Chcemy, by to miejsce służyło literaturze i przez to chcemy wypełnić wolę Tymoteusza Karpowicza" - powiedział Sutryk.

Partnerem strategicznym fundacji będzie Wrocławski Dom Literatury. Fundacja zostanie zarejestrowana najprawdopodobniej w styczniu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wonsz
Dwie umiarkowanie popularne kobiety, jeden szerzej nieznany facet, a zajmować się będą wszystkim - prawem, kulturą i sztuką, ekologią, gospodarką, socjologią, weterynarią, filozofią, badaniami naukowymi... I to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Chyba wszystkie możliwe obszary przyznawania dotacji w jednym statucie Dwie umiarkowanie popularne kobiety, jeden szerzej nieznany facet, a zajmować się będą wszystkim - prawem, kulturą i sztuką, ekologią, gospodarką, socjologią, weterynarią, filozofią, badaniami naukowymi... I to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Chyba wszystkie możliwe obszary przyznawania dotacji w jednym statucie zaliczyli. A urzędnicy szczęśliwi, że mogą się kąpać w blasku prawdziwego noblisty.

pkc
Będzie siedziba za darmo od miasta, będzie się działo. Przez instytucje kulnuralne po władzę, marsz marksistów wszystko wg planu włoskiego komucha
pkc
Na eko i tęczowo będzie? To takie polskie w kulturze naszej
ryszard_ochodzki
Mysle ze badania nad feminizmem i prawami czlowieka sa bardzo potrzebne, bo zgodnie z trendem i logika - im wiecej badan, tym wiecej praw czlowieka. Panie Sutryk wstyd ze tylko jedna wille pan dal, z 5 by sie przydalo. Jak prawa czlowieka to z rozmachem, i wiecej marszow jeszcze o agresji mieszkancow breslau na mieszkancow breslau,Mysle ze badania nad feminizmem i prawami czlowieka sa bardzo potrzebne, bo zgodnie z trendem i logika - im wiecej badan, tym wiecej praw czlowieka. Panie Sutryk wstyd ze tylko jedna wille pan dal, z 5 by sie przydalo. Jak prawa czlowieka to z rozmachem, i wiecej marszow jeszcze o agresji mieszkancow breslau na mieszkancow breslau, to nie do pomyslenia ze te wroclawiaki napadajo na samych siebie
1as
Nowe centrum lewactwa.
Ciekawe, co za te 350 tys. zrobią?
I jak zamierzają "chronić środowisko"?
karbinadel
Obciachem są wasze żałosne wypociny. I co was w ogóle obchodzi, co pani Tokarczuk robi ze swoimi pieniędzmi?
and00 odpowiada karbinadel
Ze swoimi mało, chyba że wkracza z nimi w przestrzeń dyskusji publicznej, a to właśnie robi.
Poza tym to nie tylko jej pieniądze, ona wyłoży tylko troszkę, a wysępi całą górę dotacji na to centrum lewactwa i szerzenia nienawiści do inaczej myślących.
Jak widzisz że już wszyscy Wrocławianie muszą płacić...

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki