REKLAMA

Powódź w Libii. Zginęło nawet 20 tys. osób

2023-09-14 03:28, akt.2023-09-14 11:06
publikacja
2023-09-14 03:28
aktualizacja
2023-09-14 11:06

Liczba ofiar po katastrofalnej powodzi w libijskim mieście Derna może sięgnąć 20 tys. - podały w środę lokalne władze.

Powódź w Libii. Zginęło nawet 20 tys. osób
Powódź w Libii. Zginęło nawet 20 tys. osób
/ Abaca Press/ ZUMA Press

- Szacunkowa liczba ofiar w libijskim mieście Derna po katastrofalnej powodzi może wynieść od 18 tys. do 20 tys. - powiedział w środę lokalnym mediom burmistrz Derny Abdulmenam Al-Ghaithi.

Osama Ali, rzecznik służby ratunkowej podległej rządowi w Trypolisie, powiedział, że szpitale w Dernie są już pozamykane, a kostnice przepełnione, co powoduje, że zwłoki są pozostawiane na chodnikach.

"Libia nie była przygotowana na taką katastrofę. Nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami czegoś takiego. Przyznajemy, że wcześniej wystąpiły niedociągnięcia, ale po raz pierwszy mamy do czynienia z tak ogromną tragedią" - powiedział Ali.

Reuters / Forum

Deszcz, który przeszedł przez kilka miast w północno-wschodniej Libii, jest wynikiem bardzo silnego układu niskiego ciśnienia, który w zeszłym tygodniu sprowadził do Grecji katastrofalną powódź i przedostał się na Morze Śródziemne, po czym przekształcił się w cyklon.

W wyniku burzy doszło do przerwania dwóch tam znajdujących się na przedmieściach Derny na rzece Wadi Derna, co doprowadziło do powstania ogromnych lawin błotnych, które zniszczyły mosty i porwały ludzi.

Derna, położona około 300 kilometrów na wschód od Bengazi, znajduje się pod kontrolą libijskiego watażki Halify Haftara i jego Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która jest w konflikcie z Rządem Jedności Narodowej mającym siedzibę w stolicy Trypolisie.

Rzecznik LNA Admed al-Mismari zakomunikował, że powodzie dotknęły kilka miast, w tym Al-Bajdę, Al-Mardż, Tobruk, Takenis i Battah, a także wschodnie wybrzeże aż do Bengazi. (PAP)

kb/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kamikaze351
Demokracja, Wolność, Ekologia!

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki