REKLAMA

Potop śmieciowych danych

2016-10-27 05:12
publikacja
2016-10-27 05:12

Ponad 60 proc. przechowywanych danych stanowią kopie przeterminowanych informacji. W ostatnich dwóch latach każdego roku oddawano w Polsce do dyspozycji klientów ok. 5 tys. mkw. nowej powierzchni serwerowej.

/ YAY Foto

Wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych jest przede wszystkim pochodną zwiększenia ilości przetwarzanych danych - pisze "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że firmy powinny dokonywać ostrej selekcji, ponieważ przechowywanie bezużytecznych i przestarzałych informacji wiąże się z niemałymi kosztami.

Szacuje się, że na świecie jest już ponad trzy eksabajty zbędnych danych. Do końca tego roku koszt ich utrzymania przekroczył próg 50 mld dolarów. Aż 41 proc. danych przedsiębiorstw nie było modyfikowanych od trzech lat, a 12 proc. w ciągu siedmiu minionych lat nigdy nie zostało nawet otwartych - podaje Data Geonomics Index.

Eksperci podkreślają, że stare dane, choć mniej chronione, mogą zawierać wrażliwe informacje, które będą łatwym łupem dla cyberprzestępców. (PAP)mkz/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Eskimos
Kiedyś musiałem prowadzić ewidencję kupna i sprzedaży walut, nikt tego nie kontrolował.miałem ok 30 kontroli z usk przez 20 lat pracy. I jeszcze jakieś tony innych smieci.
~rei
Pytanie co tańsze: przechowywanie czy weryfikacja ich zbędności?
~silvio_gesell
Dokładnie. Czas informatyka jest niejednokrotnie droższy niż pamięć masowa.
~jj odpowiada ~silvio_gesell
Informatyk to się zna na plikach a nie na danych w tych plikach :)
~taktak odpowiada ~jj
Informatyka to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy kolego. Jak najbardziej musi się znać na danych w plikacjh gdyż programuje maszyny matematyczne w taki sposób aby zgodnie z wyznaczanymi celami (najczęściej biznesowymi) przetwarzały te dane.
~pog odpowiada ~taktak
Ale informatyk nie określi czy dane adresowe klienta są aktualne czy nie...
~silvio_gesell odpowiada ~pog
Informatyk może bardzo łatwo określić, czy twoje dane adresowe są aktualne - GPS w twoim telefonie mu to powie, wystarczy dedykowana aplikacja mobilna.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki