REKLAMA

Poszukiwania złotego pociągu wciąż bez sukcesu

2016-08-19 18:00
publikacja
2016-08-19 18:00
fot. Jacek Zych / FORUM

Ekipa poszukująca w Wałbrzychu pociągu z czasów II wojny światowej w piątek zakończyła prace przy kolejnym z wykopów. Nie przyniosły one spodziewanych rezultatów. W sobotę mają rozpocząć się odwierty, w miejscu, gdzie do tej pory nie kopano.

Prace poszukiwawcze prowadzone są w okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych przez firmę XYZ należącą do Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ub.r. zgłosili rzekome znalezisko. W poszukiwania zaangażowanych jest ponad 60 osób. To m.in. saperzy, chemicy, geolodzy i archeolodzy.

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ Andrzej Gaik, w piątek w miejscu, które eksploratorzy określają numerem jeden, wykonano głęboki na sześć metrów i długi na 20 metrów wykop. Nie natrafiliśmy na nic co by wskazywało, że znajduje się tam tunel. Jest tam jedynie warstwa iłu - mówił Gaik.

Wcześnie wykop wykonano w miejscu określany przez poszukiwaczy numerem trzy. Tam również nic nie znaleziono. W planach poszukiwań był jeszcze wykop w obszarze określanym numerem dwa. Tam na razie nie będziemy kopać, ewentualnie wykonamy tam wiercenia - powiedział Gaik.

Rzecznik poinformował, że w sobotę mają rozpocząć się wiercenia w jeszcze innej lokalizacji. Chcemy je wykonać kilka metrów od pierwszego z wykopów w stronę wiaduktu przy ulicy Uczniowskiej - powiedział rzecznik.

Prace przygotowawcze do prowadzenia poszukiwań rozpoczęły się w piątek. Teren został ogrodzony, wycięto część drzew. W niedzielę i poniedziałek teren poszukiwań był badany georadarami. Od wtorku prowadzone są właściwe poszukiwania.

Poszukiwania mają potrwać dwa tygodnie, jednak eksploratorzy spodziewali się wyników już w pierwszym tygodniu. Plan poszukiwań zakładał wykonanie trzech przekopów na długości około 100 metrów w odstępach 30-metrowych.

Aby rozpocząć poszukiwania tzw. złotego pociągu firma XYZ musiała uzyskać zgodę z kilku instytucji, m.in. od Lasów Państwowych, PKP PLK oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu ubiegłego roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i za granicą. Według niektórych mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.(PAP)

pdo/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~slow
Predzej kaczynski zalozy konto niż znajda ten pociąg.
~fala
to że mówią że nie odnaleźli, nie znaczy że mówią prawdę
~aaa
wkrótce będzie po sezonie ogórkowym. Ten zloty pociąg to pewnie do C2H5OH
~Sputnik
Rychu od Petrola też wiercił , no i co, no i nic
~bhnhh
czyli georadary są G.. warte, nei kupujcie tego sprzętu!
~aaaaaa
Nie można było od razu sprawdzić innym miejscu skoro AGH stwierdziło, że tam go nie ma?
~pioczer65
Nic nie będzie kopcie kopcie a koszty rosną!!!!!

Powiązane: "Złoty pociąg" pełen skarbów odnaleziony?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki