REKLAMA

Posłowie PiS pracują nad przepisami antymonopolowymi w mediach

2016-11-22 13:22
publikacja
2016-11-22 13:22

Grupa posłów PiS pracuje nad nowymi przepisami antymonopolowymi w mediach; obecnie w Polsce podmiotem dominującym jest posiadacz ponad 40 proc. udziałów w rynku właściwym. Chcemy ten poziom w przypadku mediów ustawić niżej - powiedziała PAP uczestnicząca w pracach poseł Barbara Bubula.

fot. wellphoto / / YAY Foto

Jak mówiła Bubula Polska chce się wzorować na rozwiązaniach stosowanych w Niemczech, gdzie za podmiot dominujący uznaje się posiadacza ponad 30 proc. udziałów w rynku właściwym (w Polsce zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów jest to ponad 40 proc. udziałów).

"Chcemy wzorem innych krajów europejskich zapisać, że pozycja dominująca nie jest przy 40 procentach, ale ustawić ten poziom w przypadku mediów niżej. Niemcy mają 30 proc." - mówiła PAP Bubula.

"Wzorem niemieckim, chcemy zrobić tak, że dopiero kiedy ma się pozycję dominującą w jakiejś dziedzinie mediów, nie można mieć krzyżowej własności, czyli jednocześnie telewizji i gazety albo gazety i radia" - wyjaśniła.

Dodała, że takie przepisy mają niemal wszystkie kraje europejskie, poza Polską. "Chodzi o to, by w związku z zauważalną coraz większą koncentracją kapitałów w mediach na świecie, nie doszło do sytuacji, w której będzie jeszcze mniejszy pluralizm, jeśli chodzi o własność w mediach w Polsce niż obecnie. To zapobieżenie na przyszłość różnym zagrożeniom, które wiążą się z tym, żeby globalne firmy np. przejęły w całości rynek mediów prywatnych w Polsce" - powiedziała Bubula.

"Będzie wielka burza o to, dlatego, że są takie dziedziny w naszych mediach, które są niemal całkowicie opanowane przez obcy kapitał, ale my się tego nie boimy, jak w innych sprawach, w których PiS wprowadza nowe rozwiązania. Trzeba tę burzę przetrzymać i wprowadzić takie przepisy, które będą zgodne z prawem europejskim, a równocześnie będą chroniły polską rację stanu i polskie społeczeństwo, bo media są niejako krwiobiegiem i system nerwowym, który umożliwia suwerenność państwa" - uważa Bubula.

Na razie nie jest przesądzone - jak mówiła poseł - czy przepisy antymonopolowe dotyczące mediów zostaną zwarte w nowej ustawie, czy też dojdzie do nowelizacji ustaw: o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz o ochronie konkurencji i konsumentów.

Propozycja nowych regulacji ma być gotowa na początku przyszłego roku i ma wpłynąć do Sejmu jako projekt poselski.

30 listopada na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu planowane jest przedstawienie informacji o zagranicznym kapitale na rynku medialnym w Polsce. "Dyskusja - na ten temat niejako przygotuje grunt do przedstawienia tej ustawy mam nadzieję w pierwszych tygodniach nowego roku" - powiedziała Bubla. (PAP)

wos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~bkb2
Wreszcie Polska się zmienia.... Po rządach PIS które będą spokojnie trwały przez 8 lat , lewactwo powymiera .... Od 1939 roku kiedy Polska utraciła niepodległość aż do dzisiaj, nie mieliśmy wcześniej wolnych i niezależnych rządów w naszym kraju... Dzisiaj gospodarka toczy się już własnym niezależnym rytmem i przyszedł wreszcie czas Wreszcie Polska się zmienia.... Po rządach PIS które będą spokojnie trwały przez 8 lat , lewactwo powymiera .... Od 1939 roku kiedy Polska utraciła niepodległość aż do dzisiaj, nie mieliśmy wcześniej wolnych i niezależnych rządów w naszym kraju... Dzisiaj gospodarka toczy się już własnym niezależnym rytmem i przyszedł wreszcie czas na rozliczenie się Polaków z przeszłością....
~tkm
Nie ma takiego drugiego kraju na świecie gdzie media prawicowe działają tak jak im zagra Kreml
~ok
To nie sa media prawicowe tylko bolszewickie!
~Kola
Czy nie mamy w tym momencie wiekszych problemow jako kraj?
~KOD
KOD na barykady! Demokracja jest zagrożona! Więcej Niemców w polskich mediach!Więcej Lisów...Michników...tvn-ów! Gdzie będą nas pokazywać i chwalić?
~romanD
W końcu się ktoś bierze za wrogą propagandę w mediach. Brawo PIS! Nie ma drugiego kraju na świecie gdzie 70% mediów byłoby w obcych rękach.
~DJCat
" będą chroniły polską rację stanu i polskie społeczeństwo" Brrr, kiedy mówi tak polityk, to już się zaczynam bać.
~bkb2
Wreszcie jest szansa na usunięcie tych ruskich troli z przestrzeni publicznej w Polsce... Czechy również uchwaliły ustawę która chroni ten rynek przed zbrodniczą Rosją... Po ostatnim weekendzie gdzie ktoś rzetelny z wiedzą o lotnictwie wytłumaczył mi że dotychczas lansowana wersja Smoleńska jest fałszem.... od tej pory zaczynam dostrzegać Wreszcie jest szansa na usunięcie tych ruskich troli z przestrzeni publicznej w Polsce... Czechy również uchwaliły ustawę która chroni ten rynek przed zbrodniczą Rosją... Po ostatnim weekendzie gdzie ktoś rzetelny z wiedzą o lotnictwie wytłumaczył mi że dotychczas lansowana wersja Smoleńska jest fałszem.... od tej pory zaczynam dostrzegać całą machinę wytoczoną przeciw Polsce i Polakom , przez Rosję kraj którzy będąc kiedyś nr 2 w Świecie , dzisiaj schodzi na margines wobec wzrostu Chin i jego dominacji w całej Eurazji od zachodniego Pacyfiku do Wschodniego Atlantyku....Rosji już nie ma....!!!
~CDrom
Rosja jest a jak by się miała mocno zdestabilizować to nie wiem czy jest się z czego cieszyć bo to nie tak daleko i duże odpryski mogą na nas polecieć. Tak się często zastanawiam czy nie celowo nas tą Rosja tak straszą na wyrost
~Robert
Niedługo powstanie jedyne słuszne katolicko narodowe medium -Dobra Nowina-pod kierownictwem Jacka Kurskiego i ojca Tadeusza Rydzyka vel ojciec dyrektor- tam dowiecie się o jedynie słusznych wiadomościach z Polski i ze świata,wiadomościach pasujących do jedynie słusznej ideologii katolicko narodowej

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki