REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Posłowie KO: Mogło dojść do oszustwa ws. dotacji dla narodowców

2021-10-20 13:23
publikacja
2021-10-20 13:23

Posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba zarzucają resortowi kultury, że mogło dojść do oszustwa ws. dotacji dla stowarzyszeń związanych z Robertem Bąkiewiczem. To kreowanie faktów medialnych - odpowiada resort.

Posłowie KO: Mogło dojść do oszustwa ws. dotacji dla narodowców
Posłowie KO: Mogło dojść do oszustwa ws. dotacji dla narodowców
fot. ELIASZ POSEPNY / / FORUM

Posłowie KO zapowiedzieli w tej sprawie wniosek o kontrolę NIK i nie wykluczyli zawiadomienia do prokuratury.

Joński i Szczerba przypomnieli na środowej konferencji prasowej, że od początku września prowadzą kontrolę poselską, która ma wykazać skalę wsparcia, jaką Prawo i Sprawiedliwość udziela organizacjom nacjonalistycznym.

W środę zaprezentowali dokumenty, które - według nich - świadczą o tym, że w resorcie kultury mogło dojść do oszustwa po to, by określone organizacje, związane z Robertem Bąkiewiczem, mogły otrzymać wsparcie finansowe.

Chodzi m.in. o Stowarzyszenie Straż Narodowa, które - jak przypomniał Szczerba - powstało jesienią 2020 r., a już w marcu tego roku wystąpiło o dotację do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Każdy wniosek (o dotację - PAP) jest oceniany w bardzo określony sposób, który przewiduje regulamin konkursu - dwóch ekspertów, ustalonych na liście z ministrem kultury, ocenia wniosek, przyznaje punktację, która decyduje o tym, czy projekt otrzyma dofinansowanie czy nie" - tłumaczył poseł KO.

Według niego wniosek, który złożyła Straż Narodowa, otrzymał początkowo łącznie 184 punkty (91 punktów od pierwszego eksperta i 93 od drugiego). "To jest punktacja, która powinna znaleźć się na tej ostatecznej liście, która jest podawana do opinii publicznej, natomiast co my tam znajdujemy? Straż Narodowa: punktacja 204 punkty" - powiedział Szczerba.

W jego ocenie w tej sprawie mogło więc dojść do oszustwa polegającego na zmianie punktacji, tak by Straż Narodowa, która pierwotnie nie kwalifikowała się do otrzymania dotacji, mogła ją jednak otrzymać. "Nie wiemy jak, nie wiemy skąd, na pewno w trybie pozaregulaminowym, dodane zostało 20 punktów po to, żeby nacjonaliści otrzymali dofinansowanie" - zaznaczył Szczerba.

Dodał, że dotacja (3 mln złotych) ma być przeznaczona na zakup nieruchomości pod siedzibę stowarzyszenia, czterech samochodów, studia telewizyjnego, sprzętu nagłaśniającego, scen, telebimów oraz wyposażenia typu krótkofalówki czy kamizelki.

Podobnie było - zdaniem Jońskiego - w przypadku Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości", którego wniosek od ekspertów MKDNiS otrzymał łącznie 184 punkty, tymczasem później ktoś dodał kolejne 20 punktów, co finalnie dało 204 punkty. "To powoduje, że wniosek jest zakwalifikowany, bo gdyby tych punktów dodatkowych nie dodał po drodze, poza regulaminem, to stowarzyszenie pana Bąkiewicza nie dostałoby 1 mln 300 tys. dofinansowania" - wskazał Joński.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w przesłanej PAP informacji wyjaśnia, że "podczas posiedzeń Panelu Ekspertów dla naborów przeprowadzonych w ramach dwóch priorytetów Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 +Wolność po polsku+ w dniach 14-15 czerwca br. po ukonstytuowaniu się zespołu, członkowie panelu przyjęli formułę obrad i procedowania wniosków, uzgadniając, że +każdy z członków panelu dysponuje prawem dodania 5 punktów do pierwotnej oceny merytorycznej czyli łącznie panel jako całość dysponuje 40 punktami+".

Dodano, że zgodnie z zapisami regulaminu panel ekspertów - biorąc pod uwagę noty ekspertów i po przeprowadzeniu dyskusji nad wynikami oceny merytorycznej - może podjąć następujące rozstrzygnięcia: zaakceptować ocenę ekspertów i zakwalifikować wniosek do realizacji, umieścić podmiot wnioskujący na liście rezerwowej lub odrzucić wniosek; może też zanegować ocenę ekspertów i mimo wszystko zakwalifikować wniosek do realizacji lub umieścić go na liście rezerwowej, a także odrzucić.

Resort podkreśla, że "decyzje Panelu Ekspertów są integralną częścią całościowej oceny merytorycznej".

"Natomiast działania posłów KO to nic innego jak kolejny przykład kreowania faktów medialnych i próba przypomnienia o własnym istnieniu" - uważa MKDNiS.

Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej wśród osób, które rozstrzygały konkurs na dofinansowanie dla organizacji Bąkiewicza, były osoby związane z premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrem kultury Piotrem Glińskim. "To oznacza, że decyzja o przyznaniu tych środków zapadła na najwyższym politycznym szczeblu" - ocenił Szczerba.

Joński zapowiedział, że w tej sprawie skierowany zostanie wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. "To są publiczne pieniądze i powinny być jak najszybciej skontrolowane" - powiedział poseł KO, który oczekuje też, że oba stowarzyszenia zwrócą środki, które otrzymały z MKDNiS.

Nie wykluczył też doniesienia do prokuratury, jeśli ta z urzędu nie zajmie się możliwymi nieprawidłowościami w resorcie kultury. "Tu możemy mieć do czynienia z fałszerstwem oraz prawdopodobnie również z uzyskaniem korzyści majątkowej przez osoby, które oceniały te wnioski" - zaznaczył Joński.

Posłowie wyrazili pogląd, że wspierając organizacje narodowców, PiS buduje sobie "zbrojne ramię". "To wszystko po to, żeby mieć zwartą bojówkę na wypadek takich manifestacji jak ostatnio (10 października w Warszawie; chodzi o wiec pod hasłem "Zostajemy w Unii" - PAP), żeby zakłócać, przeszkadzać. No a pytanie, czy to nie jest szykowane pod wybory, czy nie będą chcieli wyprowadzenia tych bojówek przeciwko ludziom, którzy mogą nie zaakceptować np. sfałszowanych przez PiS wyborów?" - zastanawiał się Joński.

Jego zdaniem Bąkiewicz nie pojawił się w pobliżu prounijnego wiecu 10 października przypadkowo. "To była zorganizowana grupa, zorganizowane przedsięwzięcie, za zorganizowane pieniądze, a za tym wszystkim stoi Kaczyński" - ocenił Joński. Głosując na PiS, głosuje się na Bąkiewicza" - dodał. (PAP)

autor: Marta Rawicz, Katarzyna Krzykowska

mkr/ ksi/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
broiniac
Ten wątek o fałszowaniu wyborów to z tego samego źródła, co Polska wychodząca z Unii, czy coś przegapiłem?
lorelie
platforma obywatelska pluje razem z TVN w twarz ponad 200 000 Polaków którzy biorą udział w marszu niepodległości. Wcześniej TVN nazywał Polaków" faszystami" lewica sprowadziła organizację terrorystyczną z Niemiec- Antifę w celu wspierania rozruchów na nowym świecie. Polacy, odebrać koncesję szczujni platforma obywatelska pluje razem z TVN w twarz ponad 200 000 Polaków którzy biorą udział w marszu niepodległości. Wcześniej TVN nazywał Polaków" faszystami" lewica sprowadziła organizację terrorystyczną z Niemiec- Antifę w celu wspierania rozruchów na nowym świecie. Polacy, odebrać koncesję szczujni antypolskiej.
jas2
Ludzie mogliby przejść w Marszu Niepodległości normalnie, ale skoro nie dostaną pozwolenia to będzie rozróba.
TVN z Trzaskowskim napiszą: Patrzcie jacy bandyci! Nacjonaliści, Faszyści!
lorelie
czy wiecie że Trzaskowsky nakazał zdejmowanie polskich flag z urzędów? wspiera nielegalnych imigrantów- tak jak fundacja która współfinansowala mu studia - Sorosa :) za publiczne pieniądze oplakatowal autobusy plakatami LPG :) teraz ma w planach otwarcie wielkich ośrodków dla imigrantów w Wilanowie i na Żoliborzu.
grzegorzkubik
PO Jachirze Joński i Szczerba i kabaret kontynuuje swój program.
danyp
Zawsze się dziwiłem jak można tak źle czytać ludzi by słuchać wypocin takiego Szczerby. Szkoda czasu. Wyjątkowa kanalia.
andregru
Nie ma pieniędzy na leczenie dzieci , ludzi są na pisowskie bojówki finansowane przez Fundusz Glińskiego .
samsza
Komentujący widać wiedzą, że to pisowcy, a posłowie KO, że narodowcy, czyli z Konfederacji.

Są media narodowe, centra narodowe, narodowy program szczepień, wszędzie tam są tylko narodowcy ? co to za logika ? U Bąkiewicza jest straż narodowa i stowarzyszenie marsz niepodległości, wyinterpretować stąd konfederatów to sztuka.
forfun
nie mogło tylko doszło - wiadomo po co tam są i że muszą ich finansować więc robią to w sposób w jaki tylko potrafią - przekrętem i kradzieżą

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki