REKLAMA

Portugalia zamyka szkoły i uczelnie z powodu nowej odmiany koronawirusa

2021-01-21 17:00
publikacja
2021-01-21 17:00
fot. Ann in the uk / Shutterstock

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek zamknięcie wszystkich szkół oraz uczelni wyższych w kraju z powodu epidemii koronawirusa. Wyjaśnił, że nowe restrykcje wynikają z nadmiernego wzrostu liczby zachorowań oraz zgonów wśród ludzi zakażonych nową odmianą SARS-CoV-2.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie Costa sprecyzował, że jego gabinet początkowo uważał za niezbędne utrzymanie funkcjonowania placówek oświatowych, aby nie “działać na szkodę najmłodszego pokolenia Portugalczyków”. Wyjaśnił jednak, że teraz “rząd nie miał innego wyjścia”.

Zgodnie z zapowiedzią premiera placówki oświatowe zostaną zamknięte w piątek na okres 15 dni. Wyjątek mają stanowić jedynie stołówki szkolne wydające posiłki dzieciom z ubogich rodzin.

Costa zaznaczył, że wpływ na decyzję o zamknięciu szkół i uczelni wyższych miało nasilenie się zakażeń nowym szczepem koronawirusa. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni przeanalizowana zostanie sytuacja epidemiczna w kraju i możliwe wznowienie lekcji.

“W ciągu najbliższych 15 dni nie jest spodziewane prowadzenie zajęć na odległość” - dodał Costa.

W środę wieczorem szefowa resortu zdrowia Portugalii Marta Temido po raz pierwszy przyznała, że wpływ na wyraźny wzrost zakażeń w kraju ma tzw. brytyjski szczep koronawirusa. Wskazała, że nowa mutacja zwiększyła liczbę infekcji o kilkanaście procent.

Z czwartkowego raportu ministerstwa zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Portugalii 13,5 tys. zakażeń. Dzień wcześniej zanotowano rekordową liczbę 14,6 tys. infekcji. Łączna liczba przypadków zachorowania na Covid-19 wynosi już 595,1 tys.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano rekordową liczbę zgonów po infekcji koronawirusem – 221. W sumie na Covid-19 zmarło już tam ponad 9,6 tys. osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
distefano
Łolaboga! Ratuj się kto może!

A tak na serio, to czy Bankierowi się przypadkiem lejce nie potentegowały? Czy Bankier jest od raportowania stanu zdrowia społeczeństw na całym świecie?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki