REKLAMA

Portugalia: rekordowy spadek obrotów branży turystycznej

2020-06-18 14:42
publikacja
2020-06-18 14:42
fot. ingimage / ingimage

Portugalia z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa zanotowała od stycznia do kwietnia blisko 50-procentowy spadek obrotów w turystyce - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie.

Według danych INE w pierwszych czterech miesiącach 2020 r. w Portugalii nastąpił spadek wpływów z turystyki na poziomie 48,2 proc., czyli najwięcej w historii sektora. W okresie tym obroty branży wyniosły 475 mln euro.

Najtrudniejszym miesiącem okazał się kwiecień, w którym liczba turystów spadła o 97 proc., do poziomu zaledwie 60 tys. Wśród wczasowiczów było tylko 15 tys. obcokrajowców.

Z szacunków INE wynika też, że w kwietniu 2020 r. przestało działać ponad 83 proc. lokali oferujących nocleg urlopowiczom.

Wprawdzie od poniedziałku Portugalia przywróciła swobodny ruch turystyczny z państwami UE, ale wciąż utrzymano część restrykcji w związku z trwającym od 3 maja stanem klęski.

Portugalski rząd nadal utrzymuje też kontrole na granicy z Hiszpanią, wprowadzone w nocy z 16 na 17 marca w związku z nasilającą się epidemią. Prawo do przemieszczania się mają jedynie kierowcy pojazdów ciężarowych, a także osoby zatrudnione w kraju sąsiada.

W sobotę biuro prasowe prezydenta Portugalii ogłosiło, że 1 lipca na przejściu granicznym Caia-Badajoz odbędzie się uroczystość symbolicznego otwarcia granicy z Hiszpanią. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prezydent Portugalii, król Hiszpanii, a także premierzy obu krajów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki