REKLAMA

Portugalia czeka na turystów. Zakończono prace nad paszportem COVID

2021-06-16 12:37
publikacja
2021-06-16 12:37
Portugalia czeka na turystów. Zakończono prace nad paszportem COVID
Portugalia czeka na turystów. Zakończono prace nad paszportem COVID
fot. Balate Dorin / / Shutterstock

Władze medyczne Portugalii zakończyły pracę nad paszportem COVID, na podstawie którego można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia obowiązkowej kwarantanny.

Jak poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów COVID, zwanych też zielonym certyfikatem cyfrowym, nastąpi najpóźniej do piątku.

Według zatwierdzonych przez władze medyczne Portugalii przepisów o emisji paszportu COVID dokument ten będzie wydawany bezpłatnie.

Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować elektroniczny dokument z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila.

Według służb medycznych Portugalii certyfikat ma być dowodem, że posiadacz dokumentu zakończył proces szczepień, przebył COVID-19 lub przeprowadzone u niego badania dały wynik negatywny.

Bezpłatny paszport covidowy na telefon. Sprawdź, od kiedy i kto może uzyskać Unijny Certyfikat na wakacje

Bezpłatny paszport covidowy już wkrótce umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Paszport covidowy dostępny będzie na telefon i w wersji papierowej. Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy wprowadzające Unijny Certyfikat COVID - skorzystają z niego ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które wykonały test na COVID. Sprawdzamy, jak uzyskać paszport covidowy.

Wydawany przez Portugalię paszport COVID będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.

Z informacji lizbońskiego radia “Observador” wynika, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do Portugalii na podstawie paszportu COVID jest szefowa KE Ursula von der Leyen. Przybyła ona w środę rano do Lizbony na ceremonię zatwierdzenia pierwszych krajowych planów odbudowy po pandemii koronawirusa.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zenonn
Radujmy się.
Certyfikowani mogą bezkarnie zarażać innych certyfikowanych.
Bedą mogli przedłużyć ważność certyfikatu o kwartał przyjmując kolejny preparat medyczny.
Owce i barany idące na śmierć pozdrawiają rządzących.
tom440
Nigdy tam nie pojade. Bede jezdzil tylko tam gdzie nie ma paszportow cowidowych. A turystyka, w krajach gdzie beda przymuszac do szczepien i zrobic sobie paszport, powinna zbakrutowac z powodu braku turystow.
kruger73
Dokładnie. Jak chcą niech się bawią w politykę i napędzają klientów big farmie a ja pojadę tam gdzie chcą po prostu zarabiać na turystyce a nie stawiać mi warunki i robić łaskę, że mnie wpuszczą jak certyfikat posłusznego baranka pokaże. Nie chcą mnie i moich pieniędzy to się nie narzucam.
karbinadel
To musisz czym prędzej opuścić Polskę, bo u nas już to wprowadzono od 1. czerwca
maciejbieg
100% racja. Paszport covidowy ma być ważny od 14 do 365 dnia po szczepieniu. Jakoś nikt nie wspomina co po tym 365 dniu ważności...
zenonn odpowiada maciejbieg
Czip w mózgownicę?
basterek
Nigdy. Tylko Polska albo Albania. W ostateczności RODOS.
iluminata
Nikt normalny nie przyjedzie za okazaniem paszportu covidovego...
Tylko niewolnicy!
hfjdj
No ale większość turystów to niewolnicy. Harują większość część roku a na resztę jadą do kurortu. Siedzą tam ogrodzeni siatką, dostają jeść, mają baseny, leżaki do leżenia itd.
zenonn odpowiada hfjdj
Jak RODOS
Rodzinne ogródki działkowe ogrodzone siatką

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki