REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Portugalia: Kilkuset klientów okupowało bank w Coimbrze

2015-02-19 19:33
publikacja
2015-02-19 19:33
Portugalia: Kilkuset klientów okupowało bank w Coimbrze
Portugalia: Kilkuset klientów okupowało bank w Coimbrze
fot. AP / / EastNews

Kilkuset klientów Novo Banco (NB) przez kilka godzin okupowało w czwartek oddział tego banku w Coimbrze w Portugalii. Domagano się wykupienia przez NB, jedną z największych w kraju instytucji finansowych, wyemitowanych przez nią papierów wartościowych.

Jak powiedział PAP komisarz Martinho Carvalho z komendy policji w Coimbrze, grupa kilkuset protestujących osób wtargnęła do placówki NB przed południem. Większość z nich to uczestnicy porannej manifestacji pod budynkiem przedstawicielstwa banku narodowego Portugalii, BdP, gdzie również żądali zwrotu pieniędzy zainwestowanych w papiery wartościowe NB.

"Na początku funkcjonariusze nie interweniowali, gdyż władze banku rozpoczęły negocjacje z protestującymi klientami. Zakończyły się one późnym popołudniem bez porozumienia. Po odmowie opuszczenia przez klientów oddziału banku policja ostrzegła, że pociągnie do odpowiedzialności manifestantów stawiających opór. W wyniku naszej interwencji wszystkie osoby okupujące bank opuściły budynek około godz. 17" (godz. 18 czasu polskiego) - poinformował Carvalho.

Czwartkowa okupacja oddziału NB w Coimbrze to już druga w tym tygodniu akcja masowego protestu klientów wobec władz tej spółki. 12 lutego ponad 50 osób wtargnęło do placówki NB w Porto, paraliżując jej pracę. Również w tym przypadku domagano się natychmiastowej wypłaty środków z tytułu posiadanych papierów wartościowych banku. Protest zakończył się dopiero po interwencji policji.

Wakacje na giełdzie

Novo Banco do sierpnia ub.r. działał jako Banco Espirito Santo (BES). Zmiana nazwy była konsekwencją problemów finansowych, w jakie BES popadł w 2014 r., a także aresztowania jego prezesa Ricarda Salgado. Salgado, jeden z najbardziej wpływowych portugalskich przedsiębiorców, został zatrzymany w lipcu ub.r. pod zarzutem przestępstw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Nowe władze banku ujawniły, że w pierwszym półroczu 2014 r. BES miał 3,5 mld euro straty.

3 sierpnia ub.r. Portugalia znacjonalizowała bankruta za pośrednictwem BdP, który wsparł rodzimy bank kwotą 4,9 mld euro i podzielił instytucję na dwie części: mocny finansowo Novo Banco z depozytami i zdrowymi aktywami oraz BES z toksycznymi aktywami ("zły bank"). Tym samym akcjonariusze z problematycznymi papierami wartościowymi zostali pozbawieni możliwości ich spieniężenia. Dodatkowo BES postawiono w stan likwidacji.

Jednym z warunków wydzielenia "zdrowego" banku była zapowiedź rychłej jego sprzedaży, do czerwca 2015 r. W połowie lutego BdP ujawnił, że do przetargu na zakup Novo Banco dopuszczonych zostało 15 instytucji finansowych, w tym banki z Portugalii oraz Chin.

W grudniu ub.r. Novo Banco sprzedał na rzecz chińskiego domu maklerskiego Haitong Securities Ltd spółkę BESI, zajmującą się bankowością inwestycyjną. Ma ona - przedstawicielstwa m.in. w Polsce.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ mc/

Dodaj Bankier.pl w Google
Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Spór o przymusowe wykupy akcji. Jak Ministerstwo Finansów ugięło się przed korporacjami
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki