REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Porozumienie związków i zarządu Kompanii Węglowej ws. powstania PGG

2016-04-19 18:34
publikacja
2016-04-19 18:34

Górnicze związki podpisały we wtorek porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień.

fot. Maciej Jarzebinski / / FORUM

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i prezes Kompanii Tomasz Rogala podkreślali, że bez akceptacji strony społecznej powstanie PGG byłoby niemożliwe. Porozumienie, podpisane przez wszystkie 13 związków zawodowych działających w KW, otwiera drogę do podpisania aktu notarialnego, zaangażowania kapitału inwestorów oraz podjęcia decyzji przez banki, które mają zgodzić się na konwersję części długu Kompanii na udziały w PGG oraz rozłożyć spłatę pozostałej części na co najmniej siedem lat.

Takie porozumienie z udziałem inwestorów, banków, strony społecznej oraz zarządów PGG i KW zaplanowano na najbliższy wtorek w Katowicach. To porozumienie jest związane z tym, żeby pieniądze, które płacą inwestorzy obejmując udziały, zostały wykorzystane do tego, by zostały rozpoczęte tam, gdzie potrzeba, inwestycje, oraz wykorzystane do budowania podwalin przedsiębiorstwa - wyjaśnił Tchórzewski.

Przed wtorkowym spotkaniem przedstawiciele związków zawodowych sygnalizowali, że podpisane przez nich porozumienie z zarządami KW i PGG powinno być warunkowane pozostałymi dokumentami, które muszą podpisać inwestorzy i banki, by PGG mogła rozpocząć działalność. Ma to nastąpić właśnie w przyszły wtorek, natomiast wcześniej - w najbliższy czwartek - omawiane będą jeszcze relacje między inwestorami a bankami finansującymi Kompanię.

Nowym zapisem porozumienia, dodanym na wniosek związków podczas wtorkowych rozmów, jest obniżka miesięcznych wynagrodzeń dyrektorów kopalń i zakładów o 7,3 proc. - tyle wynosi udział w wynagrodzeniach 14. pensji, włączonej wcześniej w skład wynagrodzeń dyrektorów. Przebieg restrukturyzacji oraz realizacji biznesplanu i porozumienia będzie na bieżąco monitorował specjalny zespół, który ma powstać "niezwłocznie". Jego pierwszy raport będzie gotowy do 30 września tego roku.

Minister ocenił, że porozumienie ze stroną społeczną oznacza uratowanie 100 tys. miejsc pracy na Śląsku (w KW i u jej kooperantów) oraz stwarza szansę dla górnictwa i szansę rozwoju przemysłu w regionie. Polska Grupa Górnicza od 1 maja staje się faktem - dodał szef resortu energii zapewniając, że porozumienie otwiera drogę do podpisania aktu notarialnego PGG. Jest to nowa szansa dla górnictwa na Śląsku - dodał Tchórzewski, dziękując górnikom i związkowcom za odpowiedzialność oraz wykazanie solidarności w trudnej sytuacji firmy.

Przewodniczący Solidarności w KW Bogusław Hutek nazwał porozumienie, w którym związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. 14. pensji przez dwa lata oraz łączenie kopalń, bardzo trudnym kompromisem, warunkowanym groźbą upadłości Kompanii. Zapowiedział, że związkowcy nie zgodzą się na dalsze redukcje wynagrodzeń; od rządu oczekują wprowadzenia służących górnictwu rozwiązań systemowych, a od zarządu spółki - ukrócenia patologii w firmie.

Patrzymy na to porozumienie nie przez pryzmat sukcesu, ale wielkiej odpowiedzialności za ponad 30 tys. pracowników Kompanii - dodał szef związku Sierpień 80 w Kompanii Przemysław Skupin. Jego zdaniem porozumienie daje nadzieję na powstanie i dobre funkcjonowanie PGG oraz wykorzystanie pieniędzy inwestorów na inwestycje służące podniesieniu wydajności i obniżce kosztów.

Wiceminister energii, a zarazem pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że istotną częścią porozumienia jest zgoda związkowców na tworzenie tzw. kopalń zespolonych, czyli łączenie sąsiadujących ze sobą zakładów górniczych, co ma dać wymierne oszczędności i uprościć strukturę spółki. To przyspiesza proces zmian organizacyjnych w zarządzaniu kopalniami w PGG i powoduje korekty dotyczące inwestycji - wyjaśnił.

Prezes KW Tomasz Rogala ocenił, że podpisanie porozumienia ze związkami otwiera drogę do stworzenia PGG. To bardzo ważny dzień, ponieważ umożliwia nam zakończenie procesów inwestorskich, przygotowanie wszystkich dokumentów i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej, czyli dużej, stabilnej firmy - wskazał prezes.

Środki pozyskane od inwestorów - zapowiedział Rogala - mają być przeznaczone na inwestycje. Chodzi o udostępnienie nowych złóż z bardzo dobrym węglem, który zwiększy przychody spółki, i unowocześnienie parku technologicznego - sprecyzował; jego zdaniem w efekcie restrukturyzacji PGG będzie dużą, stabilną, regionalną firmą.

Wiceminister Tobiszowski poinformował, że częścią porozumienia jest też zgoda strony społecznej na szybsze przekazywanie zbędnego majątku Kompanii do Spółki Restrukturyzacji Kopalń; wraz z tym majątkiem w SRK może - na zasadach dobrowolności - znaleźć się ok. 3,8-4 tys. pracowników, którzy skorzystają z osłon socjalnych przewidzianych w tzw. ustawie górniczej - odpraw pieniężnych i urlopów górniczych.

W porozumieniu związkowcy przystali na zawieszenie wypłat nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) w latach 2017-2018 (należnej górnikom za lata 2016-2017). Wszystkie inne dodatkowe świadczenia oraz wysokość wynagrodzeń mają być utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 r. do tego czasu powinien powstać nowy układ zbiorowy pracy w firmie, którego negocjacje mają rozpocząć się w trybie natychmiastowym. W przypadku dobrych wyników firmy (ich analizą zajmie się zespół) czternastka za 2017 r. lub jej część mogłaby zostać wypłacona. Premie barbórkowe i deputaty węglowe nie zostaną zawieszone, co początkowo proponował zarząd KW.

Strony oświadczają też w porozumieniu, iż "będą współpracować w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego uproszczenia i ujednolicenia systemu wynagradzania w przedsiębiorstwie, jak również ustalenia zasad motywacyjnych". Zarząd zadeklarował "sukcesywne uporządkowanie zatrudnienia firm obcych celem zredukowania tej formy zatrudnienia".

Z początkiem lipca tego roku - zgodnie z porozumieniem - mają powstać kopalnie zespolone. Oznacza to połączenie w jedną strukturę sąsiadujących ze sobą rudzkich kopalń Bielszowice, Halemba i Pokój; drugą kopalnią zespoloną mają być obecne kopalnie Piast i Ziemowit (w Bieruniu i Lędzinach), a trzecią kopalnie rybnickie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy. Samodzielne mają pozostać kopalnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i Sośnica w Gliwicach.

PGG ma rozpocząć działalność 1 maja tego roku, przejmując 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii wraz z całą ok. 32,5-tys. załogą tej największej górniczej spółki. Chęć zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę 1,5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNIG Termika. Przedstawiciele resortu energii poinformowali też w ub. tygodniu, że możliwa jest konwersja ok. 0,5 mld z wynoszącego ok. 1,5 mld zł długu KW wobec pięciu banków na udziały w PGG. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks, który m.in. wniósł do KW 500-milionową przedpłatę. (PAP)

mab/ gma/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~han
Kilka dni temu w komentarzu do wypowiedzi pana Tobiszewskiego ktoś napisał "To jedno wielkie oszustwo wobec społeczeństwa i mistyfikacja. Spółki Skarbu Państwa i ich pieniądze to też pieniądze budżetu Państwa. To próba mydlenia ludziom oczy, jakby to były jakieś inne pieniądze. 7 mld długu! i próba zamiecenia Kilka dni temu w komentarzu do wypowiedzi pana Tobiszewskiego ktoś napisał "To jedno wielkie oszustwo wobec społeczeństwa i mistyfikacja. Spółki Skarbu Państwa i ich pieniądze to też pieniądze budżetu Państwa. To próba mydlenia ludziom oczy, jakby to były jakieś inne pieniądze. 7 mld długu! i próba zamiecenia tego pod dywan. Czym to się różni od afer które pod dywan zamiatała PO, a kwota jest astronomiczna. I ciągłe "strzelanie" z największej armaty, że chodzi o 100 tyś miejsc pracy. Należało ogłosić upadłość i przyjąć z powrotem do pracy (bo węgiel jest potrzebny) tych którzy naprawdę są potrzebni, bez tych pasibrzuchów i nierobów , bez "przeterminowanych" emerytów, bez "lewych dołowych" i innych od których się roi, i należało zacząć od nowa. Wysokość płac w decydujący sposób wpływa na kondycję firmy, przy poziomie 60% jak w KW S.A. czyni ją trwale nierentowną! Ale Związki nie pozwoliły sobie zabrać ani przysłowiowego "guzika". I to się nazywa PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ! Jakiś ponury żart ..."
Te ustalenia, to zgoda na dalsze finansowanie przez społeczeństwo nieudacznictwa i marnotrawstwa oraz samowoli Związkowej, przy szermowaniu wzniosłymi hasłami. Ale ludzie nie są głupcy, słupki poparcia dla PIS na pewno rosną ....
~piwo81
Kopalnie nie są po to żeby dawać ludziom pracę tylko po to żeby z zyskiem sprzedawać węgiel. Tak samo jak sprzątaczka nie jest po to żeby mieć w domu etat sprzątaczki tylko po to żeby było czyste mieszkanie. Kopalnie muszą zostać sprzedane na aukcji a nowy właściciel ma prawo zrobić z nimi co zechce.
~lel
Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać
Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska.
Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała,
Stąd brak światła i węgla. Ale system działa!
-----------------------------------------------------------------
Bajeczki Babci Pimpusiowej
~lel
autor Andrzej Waligórski - zawsze na czasie
~myslacy
Co skończyły się palenia opon? Co juz górnicy nie chcą pieniędzy? Co juz Pan Duda ucichł? No to mamy prawdziwy obraz działalności Związkowych przywódców! Wczesniej kazdy wymyślony powód był dobry aby "walić" w rząd, teraz wszystko jest "cacy"?
~yon
Czy ktokolwiek widział biznes plan tej nowej firmy>? , kiedy ma uzyskać dochodowość, kto ma zapłacić za pozostawionego bankruta?.Obawiam się że za całą tą zabawę zapłacimy my.
~Wit
piotrze duda zabierają wam szmal a ty bohater opon milczysz , wstyd komandosiku
~ff
http://www.bytomski.pl/miasto/22003-inwestycje-w-kwk-bobrek-za-70-mln-zl
~faraon
Chyba nie odbije się to na Dudzie i kacperku
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki