REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Porozumienie nawiąże współpracę z AGROunią. "Teraz do pracy i w Polskę"

2023-02-05 21:28, akt.2023-02-06 12:08
publikacja
2023-02-05 21:28
aktualizacja
2023-02-06 12:08

Medialne doniesienia potwierdziły się w niedzielę. "Od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymałam »zielone światło« w zakresie współpracy z Michałem Kołodziejczakiem i AGROunią - poinformowała prezes Porozumienia Magdalena Sroka.

Porozumienie nawiąże współpracę z AGROunią. "Teraz do pracy i w Polskę"
Porozumienie nawiąże współpracę z AGROunią. "Teraz do pracy i w Polskę"
/ Bankier.pl

W niedzielę w Warszawie Zarząd Krajowy Porozumienia obradował ws. decyzji partii dotyczącej startu w wyborach.

"Miło mi poinformować, że od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymałam »zielone światło« w zakresie współpracy Michałem Kołodziejczakiem i AGROunią. Teraz do pracy i w Polskę" - napisała na Twitterze prezes partii Magdalena Sroka.

"Będzie dobrze. Walczymy!" - napisał na Twitterze Michał Kołodziejczak, udostępniając wpis Sroki.

Interia.pl podała, że podczas posiedzenia zarządu połączenie z AGROunią poparli m.in. posłanka Iwona Michałek, poseł Stanisław Bukowiec i Tomasz Urynowicz, a przeciwko był m.in. rzecznik koła Jan Strzeżek.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W obradach nie uczestniczył - jak podaje portal - poseł Michał Wypij.

Sekretarz generalny Porozumienia Stanisław Bukowiec poinformował PAP, że szczegóły dotyczące decyzji partii ws. startu w wyborach Magdalena Sroka przedstawi podczas wtorkowej konferencji prasowej.

O tym, że Porozumienie i AGROunia łączą siły i rejestrują nową partię, żeby pod wspólnym szyldem wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych, informowały wcześniej Wyborcza.pl i Wirtualna Polska.

Wiceprezes zarządu krajowego partii Porozumienie Michał Wypij ocenił w rozmowie z PAP, że projekt ten "ma niski potencjał polityczny".

"Nie potrafię przewidzieć, jakich wyborców może zainteresować (projekt połączenia Porozumienia i AGROunii - PAP). Tak zdecydowany sygnał ze strony Porozumienia jeszcze bardziej zawęża i tak wąską możliwość współpracy z dużymi partiami opozycyjnymi. Bardzo żałuję niewykorzystanego potencjału Porozumienia, przyszłych, sensownych koalicji i jednej listy" - powiedział PAP poseł Michał Wypij.

Jak dodał, w zaistniałej sytuacji jest zmuszony podjąć decyzję o swojej politycznej przyszłości. Zastrzegł, że raczej nie wiąże jej z AGROunią.

Michał Wypij i Jan Strzeżek występują z Porozumienia

Poseł Michał Wypij oraz Jan Strzeżek poinformowali w poniedziałek, że wraz z grupą młodych członków zarządu wystąpili z Porozumienia w następstwie zawarcia przez to ugrupowanie sojuszu z AgroUnią.

fot. Andrzej Hulimka, Grzegorz Krzyżewski / FORUM

"Wraz posłem Michałem Wypijem oraz przedstawicielami młodego pokolenia zasiadającego w zarządzie Porozumienia odeszliśmy dzisiaj z partii ze względu na brak akceptacji na sojusz z AGROunią" - poinformował w poniedziałek Strzeżek w Sejmie.

"Porozumienie zawsze było partią miejską, partią klasy średniej, partią samorządowców i przedsiębiorców. Od samego początku jak temat sojuszu z AGROunią się pojawił, mówiłem, że nie byłbym w stanie nagle wziąć na sztandary tematów rolniczych, bo nigdy się nimi nie zajmowaliśmy, stąd od początku byłem przeciwny temu rozwiązaniu" - wyjaśniał dotychczasowy rzecznik koła Porozumienia.

Dodał, że szanuje decyzję władz Porozumienia i trzyma kciuki za kolegów. "Ale ja w taki projekt nie mógłbym wejść, bo byłbym nieautentyczny i wobec opinii publicznej, i wobec siebie" - podkreślił. Strzeżek poinformował, że wyjście z Porozumienia zadeklarowali też "wszyscy wojewódzcy liderzy młodzieżówki partii".

Michał Wypij, który dotąd był przewodniczącym koła parlamentarnego Porozumienia, dodał, że wystąpił z tego koła i będzie teraz posłem niezrzeszonym.

Podkreślił, że powodem jego odejścia z partii była "różnica zdań w sprawie przyszłości Porozumienia na scenie politycznej". "AGROunia ma zupełnie inny program i styl prowadzenia polityki niż Porozumienie, nie widzę swojej przyszłości i miejsca w takim ugrupowaniu" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Wypij zapewnił, że nie przystępuje do żadnego innego koła lub klubu parlamentarnego. "Jestem posłem niezrzeszonym, wybranym z Warmii i Mazur, mam jeszcze zadania do wykonania, a co przyniesie przyszłość, zobaczymy" - zaznaczył.

Strzeżek pytany o plany polityczne powiedział, że wraz z działaczami młodzieżowymi zamierza przeprowadzić "kongres programowy", który był szykowany od jakiegoś czasu.

W niedzielę w Warszawie Zarząd Krajowy Porozumienia obradował ws. decyzji partii dotyczącej startu w wyborach. Prezes Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała po obradach, że od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymała "zielone światło" w zakresie współpracy z Michałem Kołodziejczakiem i AGROunią.

Portal Interia podał, że na posiedzeniu zarządu Porozumienia zdecydowano o połączeniu z AGROunią w jedno ugrupowanie. Jak podał portal, "za głosowało 17 osób, siedem było przeciw, a cztery się wstrzymały". Połączenie z AGRunią mieli poprzeć m.in. posłanka Iwona Michałek, poseł Stanisław Bukowiec i Tomasz Urynowicz, a przeciwko był m.in. Jan Strzeżek. W obradach nie uczestniczył poseł Michał Wypij.

Porozumienie to partia, która powstała w 2017 roku z połączenia Polski Razem Jarosława Gowina i mniejszych środowisk. Do sierpnia 2021 roku pozostawała częścią Zjednoczonej Prawicy, a jej posłowie byli członkami klubu PiS. Wcześniej ugrupowanie opuściła część działaczy, największa grupa z Adamem Bielanem utworzyła Partię Republikańską. W grudniu 2022 roku Jarosław Gowin zrezygnował z przywództwa w Porozumieniu i został zastąpiony przez Magdalenę Srokę. Porozumienie ma w Sejmie koło parlamentarne, do którego dotąd należało 5 posłów. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Grzegorz Bruszewski

pś/ mrr/ gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marcin19801980
Gowin to taka pani w polityce , która pójdzie z kazdym...
Jak wyborca jeszcze mu wierzy jak po wyborach zmieni barwy dla grupy która wygra.
samsza
Wg. dziennikarza bankier.pl to są ważni politycy.
Panie dziennikarzu oni są 1) ważni tak bezwzględnie, czy 2) ważni z powodu odejścia, czy 3) byli ważni w poważnym ugrupowaniu, ale po odejściu stracili ważność ???
Dla kolegi pytam.
karbinadel
Informuję uprzejmie, że 1% i 0% nie dają w sumie 10 % :)
inwestor.pl
Kolejny Kukiz 15 z tego będzie.
peluquero
policyjny negocjator z rolniczym negocjatorem

będzie ciekawie, będzie płomień ;)
bangladesznadwisla
Ruscy agenci rosną w siłę
and00
Uszczkną PiSowi...
No proszę was...
oni nie maja poparcia nawet w granicach błędu pomiaru (zazwyczaj 3%)
To promile
Poza tym ci nieliczni którzy ich popierali mogą się po takim mariażu odwrócić
To są totalnie przeciwne bieguny
Liberałowie z miasta i socjalsi ze wsi
Jak Balcerowicz i Samoobrona...
keaman
Im więcej uda się odebrać procent głosów barbarzyńcą z POPiSu tym lepiej.
jenak
Wyliczyli w jakich nieznanych nam sondażach, że to może uszczknąć PISowi z 3%, no to jadą z koksem.

Gowin the last action hero.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki