REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Porozumienie Orlenu i PGNiG ze związkowcami. Mają m.in. 4-letnią gwarancję zatrudnienia

2022-10-25 11:32, akt.2022-10-25 13:00
publikacja
2022-10-25 11:32
aktualizacja
2022-10-25 13:00

Porozumienie PKN Orlen i PGNiG ze związkami zawodowymi zakłada 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia dla pracowników PGNiG oraz 24-miesięczny okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy - poinformowano w komunikacie prasowym dostawcy gazu i prądu.

/ FORUM

"Porozumienie PKN Orlen, PGNiG i organizacjami związkowymi PGNiG zakłada 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia dla pracowników PGNiG oraz 24-miesięczny okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy na niekorzyść pracownika, w tym także miejsca świadczenia pracy" - napisano w komunikacie prasowym.

Strona pracodawcy, jak zaznaczono w komunikacie, zobowiązała się również do zapewnienia finansowania pracownikom PGNiG pakietu medycznego na dotychczasowych lub nie mniej korzystnych niż obecnie zasadach. Na takich samych warunkach koncern zapewni opiekę ubezpieczeniową oraz regulacje wynikające z zapisów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - zapewnił PKN Orlen.

Pod koniec września akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali połączenie z PGNiG. Z kolei na początku października akcjonariusze PGNiG zdecydowali o połączeniu z PKN Orlen.

„PKN Orlen, PGNiG i organizacje związkowe działające w PGNiG podpisały porozumienie, w którym potwierdzone zostały uprawnienia pracowników po połączeniu obu firm. Kluczowym elementem zawartego porozumienia jest gwarancja zatrudnienia dla wszystkich pracowników PGNiG” – przekazał we wtorek PKN Orlen.

Koncern zwrócił uwagę, że zawarte porozumienie „to kolejny, niezwykle ważny etap fuzji, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i zachowaniem zasad transparentności”.

„Aby skutecznie rywalizować, a nawet wyprzedzić konkurencję, musimy stale się zmieniać i poszukiwać nowych synergii w biznesie. W tym celu budujemy silny koncern multienergetyczny, który swoją strategię opierać będzie na zróżnicowanych źródłach przychodów. Dlatego połączenie PKN Orlen i PGNiG to dla obu firm szansa na dynamiczny rozwój, którego najważniejszym elementem jest wykwalifikowana i doświadczona kadra” - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Jak zaznaczył, PKN Orlen chce, aby „unikalne kompetencje pracowników PGNiG były optymalnie wykorzystywane w nowym koncernie”. „Podpisane porozumienie, które wypracowaliśmy wspólnie ze związkami zawodowymi, jest tego gwarantem” - dodał.

Obajtek wskazał, że „w obecnych czasach skuteczna walka o klienta oznacza m.in. gotowość organizacji do elastycznych i szybkich zmian, dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości”. „My udowadniamy, że można osiągać te cele, prowadząc otwarty dialog ze stroną społeczną i dbając, by proces połączenia firm odbywał się z poszanowaniem praw wszystkich jej pracowników” - oświadczył prezes PKN Orlen.

Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak również podkreśliła, że proces połączenia tej spółki z PKN Orlen „był od początku prowadzony w dialogu ze stroną społeczną i przy założeniu maksymalnej transparentności podejmowanych działań”. „Osiągnięte porozumienie jest wynikiem wielomiesięcznych rozmów i negocjacji oraz pełnego zaangażowania wszystkich uczestników. Wspólnie wypracowaliśmy rozwiązanie, które uwzględnia interes pracowników i potrzeby nowo powstającego koncernu” - dodała.

Według Waksmundzkiej-Olejniczak połączenie PGNiG z PKN Orlen „to odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi branża paliwowo-energetyczna i polska gospodarka”. „Aby im sprostać, konieczne jest utrzymanie, rozwój i efektywne wykorzystanie unikalnych kompetencji pracowników PGNiG. Podpisane porozumienie umożliwia skuteczną realizację tego warunku” - podkreśliła.

Jak ocenił PKN Orlen, połączenie z PGNiG „otwiera nowe możliwości rozwoju dla wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, której szczególne kompetencje zawarte są w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, dystrybucji i magazynowania gazu, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej”.

PKN Orlen podał ponadto, że w zawartym porozumieniu zobowiązał się do prowadzenia dla pracowników PGNiG programów szkoleniowych według najnowszych standardów. Jak zapowiedziano w komunikacie, szkolenia będą dostosowane do potrzeb pracowników, umożliwią ich dalszy rozwój zawodowy oraz podnoszenie kwalifikacji „w nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się koncernie”.

Przejęcie PGNiG to kolejny etap budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu, po wcześniejszym przejęciu Grupy Energa oraz Grupy Lotos. (PAP)

mb/ mk/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (22)

dodaj komentarz
cyk09
Szczerze gdyby tak każda firma podchodziła do zatrudnienia pracowników to wszystkim żyłoby się o wiele lepiej.
jkl777
To kolezanka z Wolomina co 7 lat temu przyszla do "pracy" zadowolona. Nikt jej nigdy nie widzial od czasu pobrania sprzetu z magazynu (laptop, telefon). 5K na reke. Jeszcze cztery kolejne lata zapewnione przez Dojna Zmiane.

Sznurka zabraknie, oj zabraknie.
conan666
Komuna pełną gębą za nasze pieniądze!!!
jarunia
Prima Aprilis na 1 listopada szykują?
jkl777
Kaczynskiego w Dude szykuja dla wszystkich...
jpelerj
Gwarancje zatrudnienia były też w likwidowanych kopalniach. W praktyce odbywało się to tak, że wypowiedzenia następowały w takich terminach, żeby okres wypowiedzenia biegł w ostatnich 3 miesiącach gwarancji. Głównie likwidacje stanowisk. Wcześniej starano się młodszych pracowników skłonić do dobrowolnej zmiany pracy, a starszych Gwarancje zatrudnienia były też w likwidowanych kopalniach. W praktyce odbywało się to tak, że wypowiedzenia następowały w takich terminach, żeby okres wypowiedzenia biegł w ostatnich 3 miesiącach gwarancji. Głównie likwidacje stanowisk. Wcześniej starano się młodszych pracowników skłonić do dobrowolnej zmiany pracy, a starszych do przejścia na emeryturę pomostową. W sumie niefajny to był okres - znajomy to przechodził (kierownik działu informatyki na kopalni).
baibina
No czyli przez 4 lata Panie na kasie z biedronki na zmianach od 6tej rano do 24tej w nocy za 3 tys zł na msc będą utrzymywały nikomu nie potrzebnych ludzi w Orlenie zeby mogli pozyć sobie na L4 jak Pany za 6 tys zł pielęgnując trawnik. TAK W PRAKTYCE WYGLADAJĄ TE GWARANCJE ZATRUDNIENIA!
baibina
Nie rozumiem, czemu w społkach skrabu panstwa i budżetówce nie moze tak jak w kazdej innej firmie w kraju obowiazywać po prostu zwykly kodeks pracy jak reszte spoleczenstwa? Co oni tam takiego niezwyklego w tym orlenie robią ze nie mogą pracowac jak reszta zwyklych ludzi na BP na przykład?
grab
4 lata, a potem większość na bruk bo Orlen bankrutuje!
jarunia
do polityki się idzie nie dla pieniędzy?

Powiązane: Połączenie PGNiG i Orlenu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki