Poroszenko zapowiada kontrole biometryczne na granicach

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium i zbuduje zakład produkcji amunicji zgodnej ze standardami NATO - oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko.

(fot. Nazar Furyk via ZUMA Wire / FORUM)

Produkcja amunicji ma zwiększyć zdolności obronne Ukrainy w związku z konfliktem z Rosją i wspieranymi przez nią separatystami w Donbasie, a zaostrzenie zasad wjazdu - usprawnić walkę z terroryzmem - wyjaśnił szef państwa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

"Chodzi o wzmocnienie kontroli wjazdów, wyjazdów i pobytu obywateli innych państw na terytorium Ukrainy. Wprowadzamy kontrole biometryczne dla wszystkich przekraczających ukraińskie granice" zapowiedział Poroszenko.

Będą zbierane dane biometryczne: odciski palców i fotografie cyfrowe. To znacznie poszerzy możliwości walki z terroryzmem - powiedział prezydent. Wyjaśnił też, że na razie trwają jedynie przygotowania do wprowadzenia kontroli biometrycznych. Zajmuje się tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Państwowa Straż Graniczna.

Mówiąc o planach budowy fabryki amunicji Poroszenko wyjaśnił, że jej produkcja będzie w pełni odpowiadała standardom technicznym NATO. Musimy odbudować możliwości produkcyjne, które były na Ukrainie przed okupacją rosyjską powiedział.

Prezydent zapowiedział też inwestycje w rozwój i produkcję ciężkiego sprzętu wojskowego. Zostanie uruchomiona produkcja nowoczesnych pojazdów opancerzonych, włączając czołgi Opłot, nowoczesne rakiety kompleksu Olcha i inne pozycje, które pozwolą nam na wzmocnienie możliwości sił zbrojnych - oświadczył.

W ocenie Poroszenki na realizację tych planów potrzebne jest ok 3 mld hrywien (ok. 115 mln dolarów). Sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow poinformował, że rekomendacje zwiększenia wydatków obronnych na tę sumę zostały przekazane rządowi premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Turczynow przekazał, że zgodnie z decyzją RBNiO dane biometryczne od cudzoziemców pobierane będą na granicach od 1 stycznia 2018 roku. W tym czasie Ukraina zamierza także zaostrzyć zasady wjazdu dla obywateli Rosji.

Przed przyjazdem na Ukrainę będą oni musieli zarejestrować się w systemach MSZ, poinformować o celu podróży i miejscu pobytu, a następnie zameldować się w tym miejscu - powiedział Turczynow dziennikarzom.

Rosja odpowie na kontrole

Rosyjski deputowany Franc Klincewicz oświadczył, że decyzja Ukrainy o wprowadzeniu kontroli biometrycznych dla Rosjan przy wjeździe do tego kraju spotka się z odpowiedzią Moskwy, gdyż - jak ocenił - oznacza to w istocie wprowadzenie wiz.

"Wprowadzenie systemu wstępnej rejestracji elektronicznej dla obywateli Rosji przyjeżdżających na Ukrainę, czy też tzw. kontroli biometrycznej oznacza w istocie wprowadzenie między naszymi krajami reżimu wizowego" - powiedział Klincewicz, którego wypowiedź przekazała agencja TASS w poniedziałek wieczorem.

Deputowany wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji, oświadczył, że "naszym obowiązkiem jest uprzedzenie, że nastąpią działania w odpowiedzi". Według Klincewicza, działania Moskwy mogą dotyczyć około 4 mln Ukraińców mieszkających w Rosji. "Nie wykluczam, że niektórych z nich trzeba będzie grzecznie poprosić o to, by opuścili nasz kraj" - oświadczył deputowany.

jjk/ kot/ RO/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 cwany_lis

Nie byliśmy
Nie jesteśmy
Nie będziemy nigdy ....braćmi !

! Odpowiedz
14 3 ~Mm

W Ukrainie mój drogi redaktorze. Szanujmy braci ze wschodu.

! Odpowiedz
3 6 ajwaj

twoich braci ? :)

! Odpowiedz
0 3 cwany_lis

Bratem jest Polak tam mieszkający od stuleci a nie Ukrainiec który teraz tam pomieszkuje.

! Odpowiedz
3 13 ajwaj

No wlasnie - tragedia, tyle osób sfalszowalo paszporty, zeby dostac sie raju na ziemi = Ukrainy, a teraz klapa :) Co ONI powiedza, to wiekszy smiech

! Odpowiedz
7 2 plutarch

żałosny trolling

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl