REKLAMA

Poroszenko: Na Ukrainie trwa kryzys zaufania wobec władz

2020-10-06 11:46
publikacja
2020-10-06 11:46
Poroszenko: Na Ukrainie trwa kryzys zaufania wobec władz
Poroszenko: Na Ukrainie trwa kryzys zaufania wobec władz
fot. Anna Marchenko / / Forum

Atmosfera wokół wtorkowego szczytu Ukraina-UE nie jest "zbyt komfortowa" głównie ze względu na kryzys zaufania wobec ukraińskich władz ze strony międzynarodowych partnerów - ocenia były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na łamach Europejskiej Prawdy.

Kryzys ten wywołany jest przez "hamowanie, a nawet wycofywanie" proeuropejskich reform na Ukrainie przez ostatnie półtora roku - uważa Poroszenko, który przegrał w ubiegłorocznych wyborach z obecnym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Były szef państwa zarzuca obecnym rządzącym, że z organów władzy "metodycznie wyrzucani są prozachodni urzędnicy", skasowano też nominacje na państwowe stanowiska na zasadach konkursów. Funkcje te według niego obejmują "kwartałowcy" (Kwartał 95 to wytwórnia programów kabaretowych, założona m.in. przez Zełenskiego), showmani albo osoby o jawnym lub ukrytym prorosyjskim nastawieniu z ekipy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Poroszenko twierdzi też, że rośnie nacisk na sądy, organy ścigania i wolne media, a "biuro prezydenta dosłownie zdemolowało antykorupcyjną strukturę". Zaznacza, że "doszło do pierwszych delikatnych ostrzeżeń co do możliwych problemów z ruchem bezwizowym".

Poroszenko ocenia, że "inercja ruchu" Ukrainy do Unii Europejskiej wyczerpuje się. "A w naszej sytuacji zatrzymanie się i stanie w miejscu oznacza narażenie się na ryzyko cofnięcia się do strefy rosyjskiego wpływu" - pisze Poroszenko.

Były ukraiński przywódca podkreśla, że mimo spowodowanego przez Covid-19 zapalenia płuc "trzyma rękę na pulsie życia kraju" i przedstawia wskazówki dla Zełenskiego w związku ze szczytem, a także pisze o swoich oczekiwania wobec niego.

Wzywa Zełenskiego, by nie zapominał, gdzie są "prawdziwi przyjaciele Ukrainy", a gdzie są jej nieprzyjaciele. "Ci ostatni tylko czekają, żeby Ukraina straciła poparcie Zachodu, UE i USA i stoczyła się w objęcia północnego sąsiada" - oznajmia Poroszenko. "Dlatego niezmiernie istotne jest, by w Brukseli zrobić wszystko dla wzmocnienia zaufania liderów UE" - ocenia.

Były szef państwa podkreśla, że rozpoczynający się we wtorek szczyt to "dobra okazja", by zapewnić europejskich partnerów Ukrainy o niezmienności ukraińskiej polityki m.in. wobec reform. Apeluje przy tym do Zełenskiego o to, by nie zapominał, jak istotna jest dla Ukrainy integralność terytorialna. "A zaplanowany przez Rosję anszlus Białorusi jest jednym z największych zagrożeń dla Ukrainy" - ocenia.

"Czas na naprawienie błędów i poprawę sytuacji jeszcze jest" - podsumowuje Poroszenko.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki