REKLAMA

Popandemiczny brak rąk do pracy [Podcast]

Marcel Zatoński2021-07-17 06:00redaktor
publikacja
2021-07-17 06:00
Popandemiczny brak rąk do pracy [Podcast]
Popandemiczny brak rąk do pracy [Podcast]
fot. Filip Radwański / / FORUM

Najmocniej dotknięte przez lockdowny branże mają nowy problem - pracownicy w poszukiwaniu stałych dochodów i stabilizacji znaleźli sobie inne zajęcia. Co teraz? Zastanawiają się nad tym goście podcastu "PB do słuchania".

Przez Polskę przechodzi fala upałów, wielu z nas wyjechało na urlopy i wakacyjne okoliczności przyrody sprawiają, że można zapomnieć o pandemii. Mamy pozory normalności, ale normalności pełnej wciąż nie ma. Szczególnie widać to w branżach, które mocno odczuły skutki pandemii i kolejnych gospodarczych lockdownów, czyli m.in. w branży turystycznej, gastronomicznej czy hotelarskiej. Po częściowym zniesieniu restrykcji wrócili do nich klienci – ale nic nie jest takie, jak dawniej.

Ludzie, którzy wcześniej pracowali np. w restauracjach po odcięciu od dochodów musieli znaleźć nowe zajęcie. O tym problemie jest właśnie dzisiejszy podcast – o popandemicznym braku rąk do pracy i o tym, jak sobie w tej sytuacji radzić.

Pierwszy gość nakreśla skalę problemu. To Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres, zajmującej się rekrutacją pracowników dla różnych firm. Mówi o tym, ile etatów zniknęło w najbardziej dotkniętych przez pandemię branżach i gdzie ich dotychczasowi pracownicy znaleźli bardziej stabilne zatrudnienie. Wskazuje również, gdzie szukać pracowników.

Drugi rozmówca to gastronomiczny ekspert. Doświadczony szef kuchni Waldemar Hołówka, właściciel Holson Group i przewodniczący rady Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, mówi o problemach gastronomii - i o tym, na ile są realne, a na ile to krótkotrwały, choć nagłośniony przez media problem. Wspomina też o pozwie zbiorowym branży, domagającej się od państwa rekompensaty za wielomiesięczne zamknięcie lokali.

Z restauracji przenosimy się do hoteli. Andrzej Przeniosło, zarządzający obecnie hotelem Nosselia w Nasielsku, opowiada o stopniowym powrocie klientów do obiektów, o tym, jakich pracowników szczególnie brakuje - i jak można ich przyciągnąć. Następny rozmówca, prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski, te same problemy opisuje z perspektywy swojej branży, która od ponad roku miała tylko krótkie momenty oddechu - i podobnie jak gastronomia ucierpiała tak bardzo, że zdecydowała się na pozew zbiorowy wobec Skarbu Państwa.

Ostatni gość przynosi powiew optymizmu pod płaszczykiem realizmu. Piotr Pleśniak w branży gastronomicznej pojawił się kilka miesięcy temu i wiedział, że łatwo nie będzie. I nie jest, bo choć przejął działającą już wcześniej restaurację Stacja Dizajn we Wrocławiu, kadrę pracowniczą musiał budować od zera. Restauracja jednak działa i się rozwija, a o szczegółach i o problemach, z jakimi borykają się nowi gracze w restauracyjnym biznesie mogą państwo posłuchać w zamykającej dzisiejszy odcinek rozmowie.

Źródło:
Marcel Zatoński
Marcel Zatoński
redaktor

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Praca

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bha
Jaka pewna jest praca i godna płaca taka i motywacja, chęci do niej i co najważniejsze mniej rotacji goniącej coraz szybciej następną rotację, rotację etc.Praca dla marnej, groszowej, szczytnej, pięknej idei nikomu nie daje źadnej. satysfakcji i nie motywuje do niej. Cóż... Wiem że trudno to wielu dawcom pracy pojąć Jaka pewna jest praca i godna płaca taka i motywacja, chęci do niej i co najważniejsze mniej rotacji goniącej coraz szybciej następną rotację, rotację etc.Praca dla marnej, groszowej, szczytnej, pięknej idei nikomu nie daje źadnej. satysfakcji i nie motywuje do niej. Cóż... Wiem że trudno to wielu dawcom pracy pojąć rozumem lepiej pewnie dla nich nadal poudawać jarząbka w tej sprawie i dalej żerować na Maxa najtaniej jak się tylko da uda na sumiennej, fachowej, profesjonalnej, wydajnej etc pracy innych.PS. A potem lament że brak niby rąk do pracy!.
slawekqs
Niby portal ekonomiczny ale ostanio artykuły słabe które mają się ni jak do rzeczywistości dam przykład jeśli knajpa miała obrot ok 300tys miesięcznie a od pandemi ma max 100tys to ile pracowników potrzebują więcej? Po drugie proszę porównać rok Np. 2019 do tego co teraz się dzieje taki rynek w Krakowie kończy Niby portal ekonomiczny ale ostanio artykuły słabe które mają się ni jak do rzeczywistości dam przykład jeśli knajpa miała obrot ok 300tys miesięcznie a od pandemi ma max 100tys to ile pracowników potrzebują więcej? Po drugie proszę porównać rok Np. 2019 do tego co teraz się dzieje taki rynek w Krakowie kończy ok 23 juz nikogo nie ma na ogródkach a wcześniej potrafił bawić się do 2 3 w nocy ale pismak tego nie wie powiela jakieś bzdury które gdzieś tam słyszał
Po trzecie isc do pracy na zlecenie za marna stawkę a potem jeszcze się klucic o wypłatę do tego brak turysty dewizowego ukraincy którzy robią za czapkę gruszek tez niszczą stawki więc szkoda czasu na takie bzdury teraz rządzi taniocha kebab pizza lub jakie sushi ale tam nie trzeba 10 kelnerów i 4 kucharzy ale pismak tego nie wie bo on robi na etat w innym wymiarze i musi cos tam napisać zeby szef dał spokoj
demeryt_69
Nie ma się co dziwić - wystarczy spojrzeć na fotę tego gościa :)
marxs
nie ma nigdzie braku rąk do pracy jest tylko brak wynagrodzenia za pracę-jak PISmaku tak ubolewasz to idź do tej roboty(nie pracy) za 6-8 zł za godzinę
demeryt_69
Marxie, takie stawki to oferują 'górale' we Wrocku :)
300_pala odpowiada demeryt_69
A jakie Słowianie u ciebie ?
bha odpowiada 300_pala
Jak najmniej,najdłużej się da i uda ..... niestety trend już od wielu lat.
kenn
Po propagandzie w rynku pracy IT, teraz czas na następne.

Przeciętny biznes musi mieć pod górkę, dobijanie średniej klasy ma się w najlepsze - oczywiście ci, którzy po "lockdown'ach" jeszcze przetrwali.
demeryt_69
"Dane o spadkach zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu oraz o rosnącej specjalizacji tej branży oznaczają, że dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie pracy - ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperci-maleje-szansa-na-zatrudnienie-
"Dane o spadkach zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu oraz o rosnącej specjalizacji tej branży oznaczają, że dla młodych osób z wyższym wykształceniem maleje szansa na znalezienie pracy - ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperci-maleje-szansa-na-zatrudnienie-dla-mlodych-z-wyzszym-wyksztalceniem-8155012.html

demeryt_69
Żałosna wierszówka o niczym!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki