REKLAMA

Ponad połowa Polaków za przywróceniem powszechnego poboru do wojska [Sondaż]

2022-08-10 11:15
publikacja
2022-08-10 11:15
Ponad połowa Polaków za przywróceniem powszechnego poboru do wojska [Sondaż]
Ponad połowa Polaków za przywróceniem powszechnego poboru do wojska [Sondaż]
/ MON

Ponad połowa badanych, 54 proc., popiera przywrócenie w Polsce powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej, 25 proc. z nich uważa to za konieczne - wynika z sondażu CBOS. Z kolei 78 proc. respondentów opowiada się za ideą szkoleń obronnych dla obywateli.

W najnowszym sondażu dotyczącym obronności CBOS zapytał respondentów, czy w czasie pokoju należy w Polsce przywrócić powszechny pobór do zasadniczej służby wojskowej i powoływać do wojska wszystkich zdolnych do takiej służby.

Jak wynika z badania, zwolennikami przywrócenia powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej jest łącznie 54 proc. respondentów. Jedna czwarta z nich (25 proc.) uważa to za konieczne, a 29 proc. z nich twierdzi, że "raczej" należy przywrócić taki pobór. Zdecydowanymi przeciwnikami przywrócenia poboru jest 15 proc. badanych, a 24 proc. uważa, że raczej nie należy go przywracać.

Zdaniem 35 proc. badanych gdyby zasadnicza służba wojskowa z poboru zostałaby przywrócona powinna trwać 1 rok, według 18 proc. - 6 miesięcy, zdaniem 13 proc. - 2 lata, 9 proc. uznało, że krócej niż pół roku, po 8 proc. że powinna ona trwać 1,5 roku lub 9 miesięcy. 10 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jak podaje CBOS, łączne zdecydowane i umiarkowane poparcie dla przywrócenia poboru utrzymuje się wśród obu płci na takim samym poziomie (54 proc.). Z kolei łączny odsetek zdecydowanych i umiarkowanych przeciwników jest większy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (43 proc. wobec 37 proc.)

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Badania objęły także opinię badanych o ich wiedzy i umiejętności w zakresie obrony w sytuacji wojny. 39 proc. badanych zadeklarowało ogólną wiedzę w tym temacie, ale uważa ją za raczej niepełną. 35 proc. odpowiedziało, że wie bardzo mało na ten temat. 18 proc. respondentów zadeklarowało całkowity brak wiedzy, a jedynie 5 proc. uznało się za bardzo dobrze zorientowanych w tym zakresie.

Badani w zdecydowanej większości opowiedzieli się natomiast za ideą szkoleń zwykłych obywateli w zakresie obrony na wypadek agresji obcych wojsk na nasz kraj. Łącznie poparło ten pomysł 78 proc. ankietowanych, przy czym 43 proc. opowiedziało się za szkoleniem wszystkich obywateli bez względu na wiek, a 35 proc. wskazało, że należy szkolić tylko dorosłych. Z kolei 17 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma potrzeby szkolić cywilów, wystarczy dobrze wyszkolona armia.

CBOS zapytał także, czy szkolenie w zakresie obrony powinno obejmować naukę posługiwania się bronią palną i strzelania. 37 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla takiego szkolenia, ale tylko dla ochotników. 22 proc. badanych odpowiedziało, że wszyscy obywatele powinni podlegać obowiązkowemu szkoleniu strzeleckiemu. Zdaniem 20 proc. wystarczy jeśli szkoły w ramach edukacji dla bezpieczeństwa będą uczyć strzelania. Według 15 proc. nie należy upowszechniać umiejętności strzelania. 6 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" lub odmowę odpowiedzi.

Badani odpowiedzi także na pytanie jak powszechne lub ograniczone powinno być prawo do posiadania broni palnej w Polsce. 35 proc. z nich uważa, że obecne przepisy o dostępie do broni palnej i liczba osób ją posiadających są całkowicie wystarczające. Także 35 proc. respondentów opowiedziało się za większym niż obecnie ograniczeniem, w tym 26 proc. uznało, że nikt poza funkcjonariuszami służb mundurowych nie powinien mieć prawa do posiadania broni palnej. 18 proc. badanych jest zdania, że dostęp do broni palnej powinien być reglamentowany, lecz powinna ją mieć w Polsce większa liczba obywateli niż obecnie, a 5 proc. uważa, że każdy obywatel powinien mieć prawo do posiadania broni palnej, chyba że sąd mu tego zakaże.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z trzech metod. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 roku na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI). (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (65)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny2
A kto powiedział TAK w tym sondażu? Pewnie ci, którym pobór do wojska nie grozi.
vacarius
Gdyby za moich czasów za zasadniczą służbę wojskową płącili 4500 miesiecznie to też bym poszedł do woja zamiast na studia.
dariuszpiasecki
Powinni zapytać o to młodych mężczyzn, bo ich to dotyczy, a nie wszystkich Polaków. Gdyby to kobiety miały obowiązkowo służyć w wojsku byłby Strajk Kobiet x 10…
Jeśli robicie takie durne sondaże to zapytajcie mlodych czy chca placic na 13 i 14 emerytury…
prezestak
Każdy powinien byc przeszkolony w krótkim czasie np 2 tyg w wakacje po ukończeniu szkoły średniej. Roczna służba nie ma sensu, znowu będą obierać ziemniaki i biegac w kółko
invvest
świat niestety jest źle skonstruowany pod tym względem, że starzy ludzie decydują o losie młodych, bogaci o losie biednych, ... każdy powinien móc decydować o swoim losie (żyć na własny rachunek) a nie takiej "głowie" mocarstwa zostało kilka dni życia to podpala świat i się zawija
polityka_to_nie_ekonomia
Właśnie zaczynamy iść w kierunku tego by o majątkach bogatszych decydowali, w imię pseudo sprawiedliwości zwanej dla niezpoznaki społeczną, biedniejsi, bo "im się należy".
Co do poboru do wojska to powinno być jak w Szwajcarii - mają przeszkolenie i dostęp do broni. Bez tego to tylko hodowanie mięsa
Właśnie zaczynamy iść w kierunku tego by o majątkach bogatszych decydowali, w imię pseudo sprawiedliwości zwanej dla niezpoznaki społeczną, biedniejsi, bo "im się należy".
Co do poboru do wojska to powinno być jak w Szwajcarii - mają przeszkolenie i dostęp do broni. Bez tego to tylko hodowanie mięsa armatniego.
fakt2
Wszystkich powołać w kamasze. W pierwszej kolejności wielbicieli PIS niezależnie od wieku. Dobrze przeczołgać.
znawca_wszystkiego
z tego 52% to pewnie baby, które bardzo chętnie wyślą innych na zmarnowanie życia. Kto nie był w wojsku nie powinien mieć prawa jakiegokolwiek głosowania. Bo nie ma pojęcia jakie to gowno i patologia.
innowierca
tak ten sondaz wiarygodny, jak ten, ze mniej niz polowa Polakow chce powrotu obostrzen. Mozna zalozyc, ze 40% chce niszczyc wszystko lockdawnami,jakby malo biedy dzis przez polityke pandemii bylo.
langdon25
Czas spędzony w wojsku to zmarnowany czas życia !!!

A życie ma się tylko jedno !!!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki