REKLAMA

Ponad 30 obszarów w Wielkiej Brytanii na trzecim poziomie restrykcji, Londyn na drugim

2020-11-26 15:51
publikacja
2020-11-26 15:51
fot. Stefano Garau / Shutterstock

Na ponad 30 obszarach w Anglii, w tym w Birmingham i Manchesterze, będzie obowiązywał trzeci, najwyższy stopień restrykcji epidemicznych po zakończeniu 2 grudnia ogólnokrajowego lockdownu - ogłosił w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Na poziomie drugim znajdzie się 38 obszarów, w tym Londyn oraz Liverpool, który jako pierwszy został objęty najostrzejszymi restrykcjami przed lockdownem, zaś na poziomie pierwszym będą tylko dwa - Kornwalia wraz z wyspami Scilly oraz wyspa Wight.

Przedstawiona przez Hancocka lista odzwierciedla zapowiedź premiera Borisa Johnsona, który potwierdzając we wtorek zakończenie lockdownu i powrót do trzystopniowej skali restrykcji regionalnych uprzedził, że znacznie więcej obszarów znajdzie się na wyższych poziomach restrykcji niż było to wcześniej.

"Dzięki wspólnemu poświęceniu w ostatnich tygodniach wszystkich, którzy przestrzegali ogólnokrajowych restrykcji, byliśmy w stanie zacząć odzyskiwać kontrolę nad wirusem i spowolniać jego wzrost, łagodząc część presji na NHS (publiczną służbę zdrowia - PAP). Uczynimy to, wracając do podejścia regionalnego, pozostawiając najtrudniejsze środki w tych częściach kraju, w których rozprzestrzenianie wirusa jest nadal zbyt wysokie" - powiedział Hancock w Izbie Gmin informując o tym, które z obszarów znajdą się na którym poziomie.

Na poziomie trzecim znajdzie się 31 obszarów, w tym cały region Północny-Wschód, niemal cały Północny-Zachód (z wyjątkiem Liverpoolu, Warrington i Cumbrii), znaczna część regionu Yorkshire and The Humber, główne miasta środkowej Anglii - Birmingham, Nottingham, Derby, Leicester i Stoke, wraz z hrabstwami, w których się znajdują, ale także m.in. Bristol w południowo-zachodniej Anglii czy hrabstwo Kent w południowo-wschodniej).

Poziom drugi restrykcji będzie obowiązywał na 38 obszarach. Jedynym oprócz Liverpoolu obszarem, w którym przed lockdownem był poziom trzeci, a teraz będzie niższy jest miasto Warrington.

Na obszarach na poziomie trzecim mieszka 23,3 mln osób, czyli 41,5 proc. populacji Anglii, na poziomie drugim - 32 mln, czyli 57 proc., zaś na poziomie pierwszym - tylko 714 tys., czyli ok. 1,5 proc. populacji.

Od 2 grudnia przestanie obowiązywać zalecenie pozostawania w domach, a ludzie będą mogli je opuszczać z dowolnego powodu i spotykać się z więcej niż jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Otwarte mogą być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające towary pierwszej potrzeby, jak to jest obecnie, punkty usługowe, w tym fryzjerzy i salony kosmetyczne, a także siłownie i obiekty rekreacyjne. Wznowione zostaną nabożeństwa z udziałem wiernych, oraz rozgrywki sportowe na otwartym powietrzu z ograniczonym udziałem publiczności. Z powrotem będą mogły działać puby, bary i restauracje, na dodatek ich godzina zamknięcia została przesunięta z 22 na 23, a godzina ostatniego zamówienia na 22.

Ale stopień poluzowania restrykcji zależy od poziomu, na którym znajdą się poszczególne części kraju. Na poziomie pierwszym ludzie będą zachęcani do pracy z domu, o ile jest to możliwe, a maksymalna liczba zgromadzeń, zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych, wynosić będzie sześć osób. Na poziomie drugim "reguła sześciu" obowiązywać będzie na zewnątrz, ale nadal pozostanie w mocy zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego, a puby i bary mogą być otwarte, tylko jeśli alkohol podawany będzie wraz ze znaczącymi posiłkami.

Natomiast na poziomie 3 spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych nadal będzie zabronione w pomieszczeniach zamkniętych i w części otwartych przestrzeni, a wszystkie puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą. Zamknięte pozostaną także hotele i miejsca rozrywki w pomieszczeniach zamkniętych. Wszystkie rozgrywki sportowe i imprezy kulturalne nadal muszą się odbywać bez udziału widzów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki