REKLAMA

Ponad 200 tys. nowych przeciągaczy liny oraz rekordowy budżet związku. Pomogły lockdowny?

Alan Bartman2021-12-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-19 06:00

O ponad 233 tys. powiększyła się liczba zawodników zarejestrowanych w Polskim Związku Przeciągania Liny w 2021 r. Rok wcześniej związek wydał poniżej tysiąca licencji. Drugie miejsce pod względem zrzeszenia zawodowych sportowców nie wpłynie jednak na większe dotacje od ministerstwa.

Ponad 200 tys. nowych przeciągaczy liny oraz rekordowy budżet związku. Pomogły lockdowny?
Ponad 200 tys. nowych przeciągaczy liny oraz rekordowy budżet związku. Pomogły lockdowny?
fot. JASPERIMAGE / / Shutterstock

W 2021 r. Polski Związek Przeciągania Liny wydał ponad 223 346 licencji zawodniczych, co oznacza ponad dwustukrotny wzrost w stosunku do 2020 r. Dzięki temu wynikowi związek stał się drugim największym pod względem liczby zawodników związkiem sportowym w Polsce, tuż obok Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak możemy przeczytać w komunikacie PZPL, to 173 895 licencji w 2021 r. zostało wydanych dla osób dorosłych. Dla porównania w informacji prasowej związek podaje dane GUS-u wskazujące, że PZPN wydał rok wcześniej, bo w 2020 r. 121 tys. licencji dla dorosłych. Jednocześnie poza liczbą zawodników wzrosła też liczba klubów. Dokładnie o 546 powiększyło się w Polsce grono placówek, w których można trenować przeciąganie liny.

Polski Związek Przeciągania Liny

– Nie ukrywam, że tak duże zainteresowanie naszą dyscypliną nas zaskoczyło. Od kilku lat pracowaliśmy sporo nad rozpropagowaniem przeciągania liny. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy nawet specjalne i korzystne warunki, aby w prosty sposób móc zostać zawodnikiem PZPL lub stać się klubem licencyjnym i wspólnie z nami rozwijać dyscyplinę. Jednak dopiero ten rok przyniósł sukces – mówi Dariusz Bajkowski, prezes Polskiego Związku Przeciągania Liny.

Liczba wydanych licencji miała wpływ na rekordowy budżet PZPL. Z informacji udzielonych przez Dariusza Bajkowskiego w rozmowie z Bankier.pl wynika, że do tej pory roczne wpływy do związku wynosiły od 125 tys. do 180 tys. Były to środki przekazywane przez Ministerstwo Sportu na rzecz rozwoju i utrzymania kadry oraz na organizację wyjazdów na imprezy międzynarodowe. W 2021 r. ze składek przekazanych przez nowych zawodników związek odnotował wpływ około 4 mln zł.

Polski Związek Przeciągania Liny
Polski Związek Przeciągania Liny

– Zgodnie z ustawą o sporcie Ministerstwo Sportu co roku rozdysponowuje pieniądze na rzecz związków sportowych wedle zasady, w której to sporty olimpijskie łącznie otrzymują około 90 proc. budżetu, natomiast pozostałe sporty otrzymują 10 proc na wszystkich. W 2021 r. otrzymaliśmy od ministerstwa rekordowo niską dotację, czyli 125 tys. zł. Nie dostaliśmy też dodatkowych środków na wyjazd na Mistrzostwa Świata – powiedział w rozmowie z Bankier.pl Dariusz Bajkowski.

Jednymi z czynników, które wpłynęły na wzrost zainteresowania przeciąganiem liny mogły być restrykcje wprowadzone na początku br. Do końca maja 2021 r. siłownie oraz kluby fitness były wyłączone z użytku dla osób, które nie były zawodowymi sportowcami.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Piękny biznes. 4 mln złotych składek od członków w 2021 + dotacja ministerstwa. Na 2022 perspektywy obiecujące: odnowienie licencji 50zł/rok: http://pzpl.pl/aktualnosci/aktualnosci-archiwum/12-news/85-zgloszenie-2. Niech odnowi licencję 200 000 członków to przychód 10 mln złotych - na "cele statutowe" oczywiście. Dotacje Piękny biznes. 4 mln złotych składek od członków w 2021 + dotacja ministerstwa. Na 2022 perspektywy obiecujące: odnowienie licencji 50zł/rok: http://pzpl.pl/aktualnosci/aktualnosci-archiwum/12-news/85-zgloszenie-2. Niech odnowi licencję 200 000 członków to przychód 10 mln złotych - na "cele statutowe" oczywiście. Dotacje od ministerstwa czyli od nas będzie "na waciki". Skromnie bo skromnie, ale 2022 przetrwają w tych trudnych dla nas wszystkich czasach.
obiektywny_komentator
Natomiast związkowi trzeba podziękować, że poprzez brak konieczności wykonania badań lekarskich i zbędnych formalności, umożliwił uprawianie sportu wielu osobom w czasach covidu. Dobra robota.
mikim
Popatrz na finanse PZPN.
To jest prawdziwy biznes.
demeryt_69
Ten 'portal' zaczyna ostro konkurować z tabloidami - żałosne!

mikim
Dla mnie to bardzo istotna informacja.
prawdziwynierobot
najgorsze, że jest ustawowy obowiązek czytania tego portalu, prawda?
itso_sprzezenie odpowiada mikim
dla mnie tez pora ogłosić niepodległość i się odłączyć od socjalistycznej polski !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki