Pompeo o Białorusi: Reakcję na represje uzgodnimy z UE

2020-08-13 02:13
publikacja
2020-08-13 02:13
fot. Pool / Reuters

Przebywający w Czechach szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo potępił w środę niewspółmierne użycie siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów na Białorusi. Zapowiedział, że USA będą pracować nad reakcją na represje w porozumieniu z partnerami w Europie.

"Pragniemy, by to wszystko zakończyło się pozytywnie narodu białoruskiego" - podkreślił w obszernym wywiadzie, jakiego udzielił Radiu Wolna Europa (RFE/RL). "Podejmiemy niezbędne kroki, by tak się właśnie stało" - zapewnił.

"Dziś znowu, tak jak wczoraj jesteśmy świadkami tego, że brutalna siła jest używana wobec pokojowo nastawionych manifestantów "w sposób absolutnie niewspółmierny z tym, jak do takich protestów należy podchodzić" - powiedział.

Pompeo zaznaczył przy tym, że Biały Dom jeszcze nie określił ostatecznie, jaka będzie jego reakcja na wydarzenia na Białorusi, nie krył jednak, że strona amerykańska jest "niewiarygodnie głęboko rozczarowana przebiegiem wyborów na Białorusi", które jej zdaniem "powinny były być bardziej wolne i bardziej uczciwe".

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy Radia Wolna Europa o to, czy brutalne tłumienie powyborczych protestów wpłynie na plany dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś, szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że Waszyngton "będzie musiał jeszcze nad tym popracować".

W wywiadzie dla Radia Wolna Europa szef amerykańskiej dyplomacji mówił też o polityce USA wobec Iranu i Chin, a także o planach ostatecznego wycofania kontyngentu amerykańskiego z Afganistanu. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
itso_who_has_time
Jak maja taka wole i chęć czemu nie ale nie wydaje mi się ze UE jest tym tematem zainteresowana oni już odlecieli w inny wymiar. Polska powinna działać wraz z sąsiadami i normalnymi państwami a nawet spróbować porozmawiać z Putinem, zachód eu chyba jest w depresji.
itso_who_has_time
No i takie jest USA tu się kotłuje aktualnie zamiast poświecić czas na Białorus to o drugim końcu świata nawija może on jest na wakacjach w Europie po prostu a wszyscy się podniecają jego wizytą.
anna_domagalczyk
Chcą uzgadniać z Unią? Ale dlaczego? Interwencji na Bliskim Wschodzie nie uzgadniali, chociaż wiadomo było, że spowodują falę migracji do EU. Działań na Ukrainie też. Co się stalo teraz?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki