REKLAMA

Podatek estoński od 1 stycznia w Polsce

2020-05-06 13:15
publikacja
2020-05-06 13:15

Nadchodzi pomoc dla mikro i małych firm rozliczających się z fiskusem podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Rząd wprowadzi zwolnienie z płacenia podatku dla firm, które przeznaczą zysk na inwestycje.

fot. Deliris / / Shutterstock

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce ma pojawić się tzw. podatek estoński. Firmy z sektora mikro i małych, które przeznaczą zysk na inwestycje, nie zapłacą podatku CIT. Projekt przyjętego Krajowego Programu Reform zakłada jeszcze inną dodatkową pomoc dla przedsiębiorców: zwiększenie limitu dla progu podatkowego w wysokości 9 proc. oraz dla ryczałtu ewidencjonowanego, przeczytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Wypłacisz dywidendę - zapłacisz podatek

Polska wprowadzi w przyszłym roku zwolnienie z zapłaty podatku za zasadach podobnych jak w Estonii. Spółki, które zysk przeznaczą na inwestowanie, a nie wypłatę dywidendy, nie zapłacą podatku - wynika z Krajowego Programu Reform. Jeżeli zarząd firmy zdecyduje się w danym roku na wypłatę dywidendy, to spółka zapłaci do budżetu państwa podatek dochodowy.

Rozwiązanie będzie obejmować mikro i małe przedsiębiorstwa, czyli takie które nie przekroczyły limitów ustawowych dotyczących wysokości rocznych przychodów, sumy aktywów oraz liczby zatrudnionych pracowników.

Limity przychodowe do zmiany

Do tej pory ze stawki 9 proc. CIT mogli skorzystać przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczały 1,2 mln euro. Rząd zamierza zwiększyć limit przychodów do 2 mln euro w danym roku. W 2021 roku byłaby to suma brutto z należnym podatkiem VAT. W 2022 roku limit obejmie przychody netto, czyli bez VAT należnego.

Podobnie wygląda sytuacji w przypadku przychodowego limitu dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym. Projekt zakłada dwustopniowe zwiększenie limitu przychodów:

  • do 1 mln euro w 2021 r.,
  • do 2 mln euro w 2022 r.

Rząd planuje również stworzenie elektronicznego profilu dla każdego podatnika oraz płatników, pełnomocników, komorników oraz notariuszy. Takie rozwiązanie ma pomóc w regulowaniu zobowiązań podatkowych z fiskusem. 

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (32)

dodaj komentarz
lampeduza
Urzędnicy, politycy ustawicznie wymyślają jak tu wpaść na nowy, genialny pomysł. Tu ulga a tam nowy podatek. Regulacja na całego, wszędzie. Następnie jest co jakiś czas wielkie bęc, a wówczas wszystkie wielkie głowy twierdzą: wolny rynek nie działa - sami widzicie. Potrzeba jeszcze więcej regulacji urzędników!
pc1974
A nowa beemka jako ynfestycja sie łapie na to ?
zbyszek_
cash w banku sp. zoo wg. tego jest inwestyjcą, chodzi o nie wyplacanie dywidendy.
ferdynand_kiepski
VAT. Wymyślony chyba przez diabła, a sprowadzony w Polsce przez brodatego Modzelewskiego z ekipy niebrodatego Mazowieckiego na początku lat 90-ych XX wieku. Zastąpił prosty, jasny i zrozumiały dla wszystkich podatek obrotowy. Cele były szczytne, ale okazał się doskonałym narzędziem dla cwaniaków, wyłudzających olbrzymią kasę z dziurawego VAT. Wymyślony chyba przez diabła, a sprowadzony w Polsce przez brodatego Modzelewskiego z ekipy niebrodatego Mazowieckiego na początku lat 90-ych XX wieku. Zastąpił prosty, jasny i zrozumiały dla wszystkich podatek obrotowy. Cele były szczytne, ale okazał się doskonałym narzędziem dla cwaniaków, wyłudzających olbrzymią kasę z dziurawego skarbca naszego kraju. Nie wyłączając aktywnie uczestniczących w tym procederze wysokich rangą urzędników Ministerstwa Finansów RP. O czym zresztą informowały niektóre co bardziej obiektywne media. Dlaczego Amerykanie nie mają podatku VAT, tylko podatek obrotowy i jaką przewagę nad Europą im to daje? O tym następnym razem, bo już mnie głowa boli...I ręce świerzbią...
bankster-kreator
Ja tam sobie postoję i grzecznie poczekam jak najdalej od PL, jak się sytuacja poprawi i będzie poważne wolnorynkowe podejście do biznesu i rozwoju Polski to mogę wrócić narazie z roku na rok jest coraz więcej biurokracji, zakazów, nakazów i obiecanek z których nic nie wynika więc nie ma sensu mielić hajs tylko po to by się dorobić Ja tam sobie postoję i grzecznie poczekam jak najdalej od PL, jak się sytuacja poprawi i będzie poważne wolnorynkowe podejście do biznesu i rozwoju Polski to mogę wrócić narazie z roku na rok jest coraz więcej biurokracji, zakazów, nakazów i obiecanek z których nic nie wynika więc nie ma sensu mielić hajs tylko po to by się dorobić garba na plecach w gospodarce centralnie sterowanej. Nawet Polska giełda wyraźnie odzwierciedla od kilku lat to co się tutaj wyprawia.
wojtekzportkami
Racja, coraz więcej biurokracji i pustego gadania.
po_co
W całej Europie jest z tym problem, mniejszy lub większy ale niestety nie ma lepiej.
PIT i CIT to jeszcze nie kłopot to znaczy w pełni się z Tobą zgadzam w kwestii biurokracji ale te podatki są technicznie rzecz biorąc stałe.
Problemem jest VAT i jego dowolna interpretacja w różnych urzędach, generalnie interpretacja przepisów
W całej Europie jest z tym problem, mniejszy lub większy ale niestety nie ma lepiej.
PIT i CIT to jeszcze nie kłopot to znaczy w pełni się z Tobą zgadzam w kwestii biurokracji ale te podatki są technicznie rzecz biorąc stałe.
Problemem jest VAT i jego dowolna interpretacja w różnych urzędach, generalnie interpretacja przepisów przez naczelników to słowo klucz.

W jednym mieście mogę sprzedawać kawę z mlekiem i będzie to kawa, w drugim mieście napój kawopodobny.

Znam Twój ból ale nie zakładał bym, że Polska jest tutaj specjalnie wyróżniająca się na tle Europy.
marianpazdzioch
Tutaj odpuszcza, a drugą ręką dowalą pare innych podatków plus podatek inflacyjny. Nie na darmo nawet przed krachem była taka zapaść w inwestycjach.
wojtekzportkami
Za dużo jest tych co rządzą, każdy ma wybitne pomysły, i nikt nie ponosi odpowiedzialności. Skutek jest taki iż własny biznes w Polsce to gehenna.
ferdynand_kiepski
Estonia to taka piękna kraina blisko związana z Finlandią. Ludzie małomówni, ale pracowici i uczciwi. No i już na początku lat 90-ych, po uzyskaniu niepodległości - postanowili wprowadzić nowoczesne wzorce funkcjonowania gospodarki, rodem z bliskiej Skandynawii, a dokładnie na wzór swojej starszej siostry, czyli Finlandii właśnie.Estonia to taka piękna kraina blisko związana z Finlandią. Ludzie małomówni, ale pracowici i uczciwi. No i już na początku lat 90-ych, po uzyskaniu niepodległości - postanowili wprowadzić nowoczesne wzorce funkcjonowania gospodarki, rodem z bliskiej Skandynawii, a dokładnie na wzór swojej starszej siostry, czyli Finlandii właśnie. Żeby nie kombinować po swojemu bez doswiadczenia i nie wyważać otwartych drzwi, a całą energię skupić na unowocześnianiu kraju po sowieckiej okupacji. No i mamy 31 lat później. Jak to wszystko Estonczykom wyszło- to można znaleźć w Internecie. W skrócie powiem, że wyszło im to znakomicie. A jak to nam wyszło? A no po 31 latach doszliśmy do wniosku, że może by tak jak w Estonii, bo chyba jesteśmy w koziej du..ie. Czyli coś tam robiliśmy, kombinowaliśmy i mieliśmy się za pępek świata, a wyszło jak zwykle...To może jeszcze jedno podpowiem, bo mam znajomych Estończyków. Oni mi powiedzieli, że powinniśmy zacząć od tego, żeby za nasz kraj odpowiadało 50 osób, głównie fachowców, a nie polityków. Z grzeczności zaraz zamilkli. Ale ja dokończę: 460+100+kancelarie+obsługa+ ministerstwa+ agencje rzadowe+ fundusze celowe+urzędy+... Grube tysiące ludzi od czegoś tam i grube miliardy na ich obsługę. A jakie są efekty ich pracy? To widać i słychać...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki