Pomnik Tadeusza Kościuszki wreszcie w Warszawie

16 listopada na warszawskim Placu za Żelazną Bramą miało miejsce odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki, którego fundatorem był Citi Handlowy. W ten sposób zrealizowano złożone przed stu laty zobowiązanie o sprowadzeniu do Polski wiernej kopii waszyngtońskiego pomnika Kościuszki z 1910 roku.


W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym Bronisław Komorowski - Prezydent RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Warszawy, Lee Feinstein - Ambasador USA w Warszawie, prof. Marian Marek Drozdowski - Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki oraz Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Citi Handlowy. Formuła uroczystości była otwarta i mimo niesprzyjającej pogody przyciągnęła wielu warszawiaków.

Pomnik Tadeusza Kościuszki, odsłonięty przy Placu za Żelazną Bramą w Warszawie.

 

Odsłonięcie pomnika T.Kościuszko; od lewej Bronisław Komorowski - Prezydent RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Warszawy, Lee Feinstein - Ambasador USA w Warszawie,  Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Citi Handlowy oraz prof. Marian Marek Drozdowski - Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki.

Odsłonięcie pomnika jest też zwieńczeniem wspaniałej idei sprzed 100 lat - w maju 1910 roku, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w Waszyngtonie, podjęto zobowiązanie, że taki sam pomnik stanie w Warszawie, jak tylko Polska odzyska niepodległość. Citi Handlowy pomógł wypełnić to zobowiązanie.

Pomnik jest kopią artystyczną monumentu znajdującego się w Parku Lafayette w Waszyngtonie. Pierwowzór, dłuta Antoniego Popiela, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, stanowiący dar narodu polskiego dla Ameryki, stanął w 1910 roku obok Białego Domu. Do dziś jest w stolicy USA symbolem walki o niepodległość, przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz wkładu Polski w tamtejszą kulturę.

To wydarzenie wpisuje się zarówno obchody 140 –lecia banku, jak również w w misję społecznej odpowiedzialności Citi Handlowy, której ważną częścią jest Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego/ Citi Handlowy
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Działyńczyk

A wiecie, bałwany, kto jest autorem owego nowego projektu? O hrabim Żyrandolu i Bufetowej piszecie, a o autorze nie łaska?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne