REKLAMA

Polskie truskawki nadal bardzo drogie

2021-05-13 06:11
publikacja
2021-05-13 06:11
Polskie truskawki nadal bardzo drogie
Polskie truskawki nadal bardzo drogie
fot. barmalini / / Shutterstock

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.

"Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram" - powiedział Kmera. Dodał, że o ile wcześniej oferowane były truskawki z upraw szklarniowych, to obecnie sprzedawane są już owoce uprawniane w gruncie, spod folii.

Zdaniem eksperta prawdopodobnie te kilka słonecznych dni znacznie przyspieszy dojrzewanie truskawek, ale jak duża będzie podaż, zależy od pogody, a meteorolodzy zapowiadają deszcze.

Kmera zaznaczył, że w ofercie na rynku jest za to dużo truskawek pochodzących z importu m.in. z Grecji. Ich cena jest na poziomie 17-19 zł za kg.

Dużą zmianą na rynku jest znaczny wzrost cen wszystkich warzyw korzeniowych, takich jak pietruszka, seler, buraki czy kapusta.

Według eksperta jest to spowodowane brakiem młodych warzyw. Zauważył, że tych produktów nie można sprowadzić, gdyż inne kraje raczej ich nie produkują. Natomiast w polskiej kuchni są one powszechnie wykorzystywane do zup czy sałatek.

Drożeją też polskie ziemniaki, o tej porze roku jest ich mało, gdyż z różnych względów trudno jest przechować je w dobrym stanie do wiosny. Dlatego oferowane są na rynku młode ziemniaki sprowadzane np. z Cypru.

W Polsce pogoda też opóźniła uprawę ziemniaków, dopiero kilka dni temu pojawiły się pierwsze irgi, ale po 12-14 zł/kg. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Nie będzie już taniej żywności bo niby jak? Robota w górę, energia w górę, paliwa w górę.Chcecie tanie żarcie to kupcie sobie nasiona za 2zł torebka i posiejcie w ogródku.Ja tak robię, nie narzekam.
Dziękuję za możliwość wypowiedzenia się.
jko55
bo polskie truskawki sa jak kawior - a kawior musi kosztować
produkt dla elity
biedacy niech kupuja schabowy w lidlu za 12zl kg
marek131977
I co w tym dziwnego, że teraz truskawki drogie. Będą tańsze w czerwcu jak dojrzeją na słońcu. Tak samo jarzyny korzeniowe i ziemniaki w lipcu oraz sierpniu jak urosną i będzie podaż. To naturalna kolej rzeczy niezmienna od wielu lat( minimum pół wieku). Dziwić się drogim jarzyną i owocom polskim o tej porze roku mogą I co w tym dziwnego, że teraz truskawki drogie. Będą tańsze w czerwcu jak dojrzeją na słońcu. Tak samo jarzyny korzeniowe i ziemniaki w lipcu oraz sierpniu jak urosną i będzie podaż. To naturalna kolej rzeczy niezmienna od wielu lat( minimum pół wieku). Dziwić się drogim jarzyną i owocom polskim o tej porze roku mogą tylko osoby kompletnie nie znające na procesie wegetacji roślin.
vacarlus
na zmienności zarabia xtb i wypłaca dywidendy, które chronią przed inflacją
remo87
Glapa dzięki! Teraz to nawet na truskawki nas nie stać :D
antek10
Płaca minimalna poszła w górę. Inne podatkitez. Wiec za kilka lat 50 zł za kg to bedzie norma.
samsza
brak warzyw przez trwającą od 3 dni bombę cieplną i związaną z nią suszę
marxs
no i co w tym dziwnego ? po prostu nastąpiło bo musiało nastąpić koniec darmowej i półdarmowej roboty w rolnictwie i ogrodnictwie u mnie w okolicy w latach 80-dziesiątych co drugi miał truskawki obecnie nikt takie są skutki dołowania przez dziesiątki lat cen surowców rolnych przez rozliczne polskojęzyczne nierządy no i co w tym dziwnego ? po prostu nastąpiło bo musiało nastąpić koniec darmowej i półdarmowej roboty w rolnictwie i ogrodnictwie u mnie w okolicy w latach 80-dziesiątych co drugi miał truskawki obecnie nikt takie są skutki dołowania przez dziesiątki lat cen surowców rolnych przez rozliczne polskojęzyczne nierządy bo chodziło o to żeby polskojęzyczna patola i motłoch miały tanie żarcie bo inaczej na nas nie zagłosują
antek10
niech obniża podatki to bedzie taniej. Dlaczego bolszewicy tego nie robią?

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki