Polskie meble powodem do zagranicznej dumy. Szczególnym uznaniem cieszą się fotele i krzesła

2022-08-12 08:00
publikacja
2022-08-12 08:00
Polskie meble powodem do zagranicznej dumy. Szczególnym uznaniem cieszą się fotele i krzesła
Polskie meble powodem do zagranicznej dumy. Szczególnym uznaniem cieszą się fotele i krzesła
fot. New Africa / / Shutterstock

Polska eksportuje produkty wielu kategorii, jak chociażby meble, a jednym z ambasadorów polskiego przemysłu za granicą jest Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o., która prężnie się rozwija m.in. dzięki funduszom UE.

Polski eksport mebli do siedzenia

W ciągu 20 lat polski eksport przesunął się od produkcji węgla, koksu, miedzi czy owoców w kierunku wytwarzania mebli. I znów jest to transformacja w kierunku towarów średnio przetworzonych, tyle że poczynając od strony surowców i wyrobów niskiego przetworzenia.

Od 2009 roku jesteśmy nieprzerwanie europejskim liderem w eksporcie mebli do siedzenia z ponad 20% udziału w eksporcie ze wszystkich krajów UE. W latach 2001–2019 eksport polskich krzeseł i foteli wzrósł niemal czterokrotnie, a obecnie jest o blisko połowę większy od wartości eksportu z Niemiec, które po nas są drugim największym eksporterem tych towarów w UE. Polska jest także w ścisłej czołówce europejskich eksporterów innych rodzajów mebli: drugim największym eksporterem mebli lekarskich (m.in. stoły operacyjne, fotele dentystyczne) i trzecim największym eksporterem pozostałych kategorii mebli.

W 2020 roku wartość polskiego eksportu mebli do siedzenia wyniosła 4,96 mld euro. Była to 4. pod względem wartości kategoria towarów eksportowanych z Polski.

Polska eksportuje meble do siedzenia do 59 krajów świata, podczas gdy Niemcy dostarczają takie produkty do 86 krajów. Największy udział w Polskim eksporcie tych produktów mają: Niemcy - 34 proc., Francja - 6,5 proc., Wielka Brytania - 5,6 proc., USA - 5,3 proc. oraz Szwecja - 4,2 proc.

Historia sukcesu - Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o.

Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o. wdrożyła do produkcji innowacyjne krzesło z regulacją osi podparcia jako wynik zrealizowanych prac B+R. Na ten projekt firma pozyskała ponad 8,6 mln złotych, a całość inwestycji zamknęła się w kwocie 23,6 mln złotych. Prace B+R były przeprowadzone jeszcze w 2016 roku.

Zgodnie z opisem zamieszczonym w projekcie: "Nowe krzesła Wnioskodawcy stanowią innowację na skalę globalną poprzez wykorzystanie funkcjonalności niestosowanych i niewytwarzanych dotychczas w postaci mechanizmu przesuwu przegubu. Umożliwia on zmianę położenia osi oparcia właściwego i dopasowanie jej do zmieniającego się położenia środka ciężkości. Dzięki temu krzesło zapewnia stałe podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Specjalistycznie krzesło jest wynikiem osiągnięcia celu badawczego dot. przeciwdziałania chorobom zawodowym dzięki meblom niwelującym negatywny wpływ pozostawania w pozycji wymuszonej. Krzesło dzięki opracowanemu mechanizmowi bujania ma właściwości prewencyjne, m.in. schorzeń kręgosłupa i układu krążenia. Rozwiązanie firmy MDD zapewnia niski koszt wytworzenia produktu z jednoczesnym zwiększeniem dotychczasowej funkcjonalności poprzez zastosowanie dwuosiowego oparcia".

mdd.pl

Międzynarodowa ekspansja ze wsparciem funduszy UE

Wraz z rozwojem firmy postanowiono o ekspansji na nowe, perspektywiczne rynki. W tym celu spółka postanowiła zrealizować kolejny projekt: "Promocja mebli biurowych Fabryki Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o. w celu zwiększenia ich rozpoznawalności na rynkach zagranicznych".

Spółka pozyskała prawie 400 tys. złotych dofinansowania do kompleksowych działań promocyjnych skierowanych na rynek perspektywiczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz rynki unijne: Niemcy, Włochy, Szwecja.

Jak argumentowała we wniosku spółka: "Promocja polskich, nowoczesnych mebli biurowych na nowym perspektywicznym rynku zagranicznym – ZEA oraz rynkach UE wpłynie na umocnienie wizerunku Marki Polskiej Gospodarki na świecie, ponieważ firma MDD będzie czynnym ambasadorem tej marki na wybranym rynku perspektywicznym oraz rynkach UE".

Zmiany w nowych edycjach funduszy UE dla firm

Warto podkreślić, że dotychczas, żeby dostać unijna dotację związaną ze wdrożeniem innowacji czy promocją nowych produktów na rynkach zagranicznych, trzeba było składać oddzielne wnioski na każdy etap rozwoju produktu, tj. oddzielny na B+R, następnie kolejny na wdrożenie, a inny z kolei na promocje produktu za granicą, teraz to się zmieni.

W nowym programie mającym z unijnych środków finansować innowacje w firmach – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG będzie obowiązywało nowe rozwiązanie, które ma znacząco przyspieszyć inicjowanie we wdrażaniu innowacji w firmach, tj. tzw. projekty modułowe, oznacza to, że w ramach jednego wniosku możemy aplikować o finansowanie na różne etapy rozwoju innowacji, zarówno na prace B+R, jak i ich wdrożenie, a nawet na promocję zagraniczną (w tym uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej za granicą).

JM

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki