REKLAMA

Polskie jabłka najdroższe na rynku unijnym

2020-08-05 07:09
publikacja
2020-08-05 07:09
fot. Maciej Biedrzycki / FORUM

Dla sadowników przyszedł czas hossy, po latach cen minimalnych płaconych przez skupy w tym sezonie krajowe jabłka kosztują rekordowo drogo - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rz", w czerwcu cena polskich jabłek przekroczyła 109 euro za 100 kg, co jest historycznym rekordem dla tych owoców z naszego kraju. Według dziennika ceny większości odmian jabłek wzrosły czterokrotnie. "Na rynkach hurtowych w lipcu ceny jabłek były średnio wyższe o 175 proc. w skali roku" - wskazuje.

Cytowany przez dziennik ekspert zespołu analiz sektorowych PKO BP Mariusz Dziwulski wyjaśnia, że "przyczyną zwyżek była niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych".

"Historyczne wyniki notują też rekordowo niskie zapasy krajowych jabłek" - dodaje gazeta. Jak pisze, to konsekwencja spadku zbiorów w Polsce 2019 r., a także przyspieszenia sprzedaży jabłek po wybuchu pandemii.

Dodano, że Polska jest największym w UE i trzecim w świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek.(PAP)

agzi/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Nowa, elektryczna Mazda MX-30 teraz z Ekodopłatą Mazdy już za 810 zł netto miesięcznie

Komentarze (46)

dodaj komentarz
and-owc
Dla mnie mogą być jeszcze droższe -powiedział prof.Pieniążek (ten od sadownictwa). Nie jem jabłek (oraz pies), baba je lubi. Dobrze że "świnie"(zwierzęta) je lubią jako karmę(powinny być tańsze). Wolę orzechy (są droższe), lepiej mnie smakują - polecał prof.Kwaśniewski (ten od diety optymalnej). Smaki Dla mnie mogą być jeszcze droższe -powiedział prof.Pieniążek (ten od sadownictwa). Nie jem jabłek (oraz pies), baba je lubi. Dobrze że "świnie"(zwierzęta) je lubią jako karmę(powinny być tańsze). Wolę orzechy (są droższe), lepiej mnie smakują - polecał prof.Kwaśniewski (ten od diety optymalnej). Smaki są różne -"KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ" -(J.Połomski). Jabole też piłem,dawno i nieprawda "Za zdrowie pań"- (E.Hulewicz).
uczen_manueli_g
https://pl.wikipedia.org/wiki/Granny_Smith

Jeśli polskie rolnictwo zaoferuje mi ten gatunek jabłek to biorę. Nawet jeśli będzie drogo. Tylko smak i twardość musi być taki jak w Europie Zachodniej.
sturmbannfuhrer_brunner
Wspaniale, zamiast jak Niemcy produkować Mercedesy, BMW i inne drogie rzeczy, będziemy sprzedawać jabłka i na tym zbudujemy nasze bogactwo.
kochan
Tak sobie czytam różne artykuły i zastanawiam się gdzie się wszystkie trole podziały. Tutaj siedzą i dzisiaj jabłka hejtuja :d
marian_evangelista
Jak mówi sam artukuł, cena to w dużej mierze pochodna podaży. Przez wiele lat była nadpodaż i słaba cena. Teraz przy mniejszych zbiorach cena skoczyła i od razu jęk zawodu. Choć trudno mi uwierzyć że polskie jabłka są droższe od tych np w krajach Beneluxu (czasem 1 EUR za sztukę) Pytanie ile z tej ceny idzie do rolnika Jak mówi sam artukuł, cena to w dużej mierze pochodna podaży. Przez wiele lat była nadpodaż i słaba cena. Teraz przy mniejszych zbiorach cena skoczyła i od razu jęk zawodu. Choć trudno mi uwierzyć że polskie jabłka są droższe od tych np w krajach Beneluxu (czasem 1 EUR za sztukę) Pytanie ile z tej ceny idzie do rolnika a ile do pośrednika w tym do sieci handlowych
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xiven
jak zawsze, warto być posiadaczem nieruchomości :)
znawca_wszystkiego
Sadownicy będą musieli wynajmować ochronę żeby w nocy zorganizowana grupa przestępcza nie oberwała jabłek o wartości miliona złotych.
john-eire
W Polsce, McVities Digestives najdrozsze na rynku swiata. Opakowania 400g kosztuje 18zl (€4,09). W Irlandi, opakowania 400g kosztuje €1

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki