Polskie huty chcą ograniczenia importu blach z Ukrainy

Polskie huty chcą ograniczenia dumpingowego importu blach ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Rząd w tej sprawie interweniuje w Komisji Europejskiej.

Rosnący import blach krytykują zarówno związkowcy, jak i właściciele hut. Już od kilku lat na ten problem uwagę zwraca Sekcja Krajowa Hutnictwa NSZZ "Solidarność", gdy w większej ilości zaczęto do Polski sprowadzać stal z Rosji, Białorusi i Ukrainy - pisze "Nasz Dziennik".

"Nasz Dziennik" pisze, że szczególnym kłopotem dla polskich stalowni jest rosnący import grubych blach z Ukrainy, który od stycznia do września tego roku wyniósł 200 tysięcy ton. Związkowcy twierdzą, że import odbywa się po cenach dumpingowych. Przede wszystkim dlatego, że ukraińskie huty, podobnie jak rosyjskie, nie są obciążone wysokimi kosztami opłat środowiskowych czy za emisję gazów cieplarnianych, jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Rosnący import powoduje spadek produkcji tego asortymentu przez nasze huty. W 2015 roku było to o kilkanaście procent mniej niż rok wcześniej.

Rząd od kilku miesięcy zgłasza na forum unijnym problem niekontrolowanego przywozu stali z krajów byłego ZSRR. Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał, że z tego powodu nie tylko Polska, ale i inne państwa członkowskie Unii domagają się od Brukseli podjęcia działań zapobiegawczych, gdyż leży to w kompetencji Komisji Europejskiej.

IAR/"Nasz Dziennik"/dko/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Blu

Za cos Nowak i inni fuchy tam podostawali. Polskie produkty powinny miec pierwszeństwo.

! Odpowiedz
0 0 ~PlPl

Nienormalne i idiotyczne opłaty emisyjne narzucane przez chorą Unię niszczą nasz przemysł i energetykę bo przez to mamy drogi prąd i wysokie koszty produkcji. Pewnie ktoś ma w tym niezły interes. Możemy podziękować UE za takie dary!!

! Odpowiedz
0 0 ~obserwrynku

Podnieść cła na granicy na te produkty i po problemie. Chyba jesteśmy niepodległym krajem w UE czy już nie?

! Odpowiedz
0 1 ~gudhg

My bawimy się w ekodebilizm a oni kasę robią. Ja dla mnie.. Wolny rynek

! Odpowiedz
0 0 ~jerzy

Które huty są polskie?

! Odpowiedz
0 1 ~sfdgwerg3w42345

nalezy nalozyc CLO na wszystko importowane do UE od wrogow ukraincow, takie same jak ruscy sa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne