REKLAMA

Polskie firmy odpuszczają 25 mld USD

2013-03-27 06:33
publikacja
2013-03-27 06:33

Kontrakty finansowane przez Bank Światowy to gigantyczny rynek. Przedsiębiorą znad Wisły jednak prawie w nich nie uczestniczą - informuje "Puls Biznesu".

W ramach projektów inwestycyjnych finansowanych przez Bank Światowy (BŚ) co roku ogłasza się w różnych krajach około 100 tys. różnego rodzaju przetargów dla sektora prywatnego.

Przedsiębiorcy przyparci do muru zawieszają działalności» Przedsiębiorcy przyparci do muru zawieszają działalności

To ogromny rynek, wart 25 mld USD (80 mld zł) rocznie. W podziale tego globalnego tortu jednak praktycznie zupełnie nie uczestniczą firmy z Polski.

"Średnio w ciągu roku polskie przedsiębiorstwa wygrywają 12, w dodatku głównie w kraju. Za granicą polskie firmy na tym rynku są prawie nieobecne" - mówi Xavier Devictor, menedżer BŚ dla Polski i Krajów Bałtyckich.

Według danych BŚ, w latach 2007-12 podpisano na świecie około 600 tys. kontraktów, z czego zaledwie 20 zostało zdobytych przez polskie firmy za granicą. Najwięcej - 11 - na Ukrainie, reszta w Serbii, Bułgarii, Rumunii, ale też w Armenii czy Republice Burundi.

Szef polskiego biura BŚ nie ukrywa, że konkurencja w tych przetargach jest duża. Jednak skoro polskie firmy wygrywają przetargi BŚ w kraju, pokonując konkurencję z Niemiec, Francji i innych krajów, to równie dobrze mogą wygrywać przetargi za granicą. (PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki