"Polskie emiraty", czyli najzamożniejsze gminy w kraju

2020-07-30 11:58
publikacja
2020-07-30 11:58
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Wśród 20 najbogatszych polskich gmin 12 jest wiejskich, 5 miejskich i 3 miejsko-wiejskie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najzamożniejsze gminy to tzw. polskie emiraty, czyli miejscowości, w których ulokowane są duże kopalnie - wyjaśnia PIE.

Według Instytutu, w powszechnej opinii jedną z najistotniejszych różnic między miastami a wsiami w Polsce jest poziom zamożności mierzony dochodami budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Dane za 2019 r. potwierdzają tę intuicję: miasta osiągają średnio wyższe dochody ogółem na mieszkańca, a różnica jest szczególnie istotna w przypadku dochodów własnych. Za większość tej różnicy odpowiada udział w podatku od osób fizycznych, który przypada gminom - wskazuje PIE.

Jednak 12 z 20 najbogatszych polskich gmin to gminy wiejskie. To tzw. polskie emiraty, czyli miejscowości, w których ulokowane są duże kopalnie. Dotyczy to np. Kleszczowa i Rząśni, które zyskują dzięki lokalizacji na ich obszarze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i elektrowni - wyjaśnia Instytut.

Według PIE drugi typ bogatych małych gmin, to kurorty turystyczne i uzdrowiska. W tej grupie mamy np. Rewal, Postomino, Karpacz.

Trzecią grupą zamożnych gmin wiejskich są te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych, czyli leżą w pobliżu metropolii – to chociażby podwarszawski Nadarzyn, czy leżące blisko Poznania Tarnowo Podgórne, w którym działa 5 tysięcy firm dających zatrudnienie ok. 40 tys. osób - pisze PIE.

Jak stwierdza Instytut, zamożność gmin nie wynika więc z rolnictwa, ale wpływ mają na to efekty lokalizacyjne - położenie przy złożach kopalnych, na terenach atrakcyjnych turystycznie bądź w sąsiedztwie największych miast.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny
Co to znaczy, że dana gmina jest bogata? Czy jest ona bogata dlatego, że ma duży budżet, czy dlatego że na jej terenie jest coś wartościowego, czy może mieszkańcy tej gminy są bogaci? Dla mnie bogactwo liczy się od zamożności obywateli. W przeciwnym razie Wenezuela jest krajem bogatym (posiada liczne złoża ropy).
pluto85md
W tym przypadku podają gminy o największych przychodach budzetowych. Oczywiście bogactwo to bogaty obywatel, ale bogata gmina, to lepszy dostęp do żłobka, przedszkola, lepiej urządzona przestrzeń publiczna. Czasem też wsparcie socjalne celowe, jak np. finansowanie zajęć sportowych czy koloni.
dyr-pedro
Dokładnie, w żadnej bym nie chciał mieszkać. Zniszczone środowisko przez kopalnie, tłumy turystów w wakacje, czy nonstop hałas od tirów i hal magazynowych.
wazne_pytania odpowiada dyr-pedro
Nie jest aż tak źle. Mam nieruchomości w 3 z nich - kopalnianej, podmiejskiej i turystycznej i mieszkam w nich naprzemian i mieszka mi się w nich bardzo dobrze. Znacznie lepiej niż żyłem wcześniej w centrum Warszawy i na wrocławskim "mordorze". Ogólnie bardzo polecam wyprowadzkę do jakiegoś małego miasta, blisko Nie jest aż tak źle. Mam nieruchomości w 3 z nich - kopalnianej, podmiejskiej i turystycznej i mieszkam w nich naprzemian i mieszka mi się w nich bardzo dobrze. Znacznie lepiej niż żyłem wcześniej w centrum Warszawy i na wrocławskim "mordorze". Ogólnie bardzo polecam wyprowadzkę do jakiegoś małego miasta, blisko jakiejś przyrody, niekoniecznie jakiegoś szczególnie bogatego, byle miało w miarę dobre skomunikowanie z jakimś dużym miastem. Szczególnie polecam to teraz gdy zdalna praca staje sie standardem i w korpo wystarczy bywać np. 1-2 dni w tygodniu. Fajny dom da sie kupic za cenę sredniego mieszkania w centum Wawy i jeszcze go wyremontowac, ludzie milsi, ceny niższe, przyroda bajka sarny wchodzą do garażu itd. Nigdy nie wroce do duzego miasta

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki