REKLAMA
BADANIE

Polski system emerytalny jak chiński i brazylijski. Ranking najlepszych i najgorszych

2022-10-12 09:40
publikacja
2022-10-12 09:40
Polski system emerytalny jak chiński i brazylijski. Ranking najlepszych i najgorszych
Polski system emerytalny jak chiński i brazylijski. Ranking najlepszych i najgorszych
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Gdy inne europejskie systemy emerytalne awansują o kilkanaście punktów, polskiemu ledwo udało się dozbierać dwa do zeszłorocznego wyniku i to za rzetelność wypłat. Tym samym na 44 państwa, ZUS zajął 28 miejsce. 

Ranking towarzystwa ubezpieczeniowego Mercer oraz Instytutu CFA nie pozostawia złudzeń - Polski system emerytalny oceniono na 57,5 punktów, co stanowi wręcz tragiczną notę, bo jest minimalnie gorsza niż ta uzyskana w 2011 roku.

Bardziej niepokojący jest trend - otóż o ile państwa europejskie prą do przodu i zyskują po kilkanaście punktów, nasz "dodał" zaledwie dwa. Dla porównania system niemiecki jest 14 punktów na plusie, francuski - 9 pkt, brytyjski - 8. 

Jakie rady dla Polski mają autorzy raportu? Jak cytuje "Rzeczpospolita", należałoby zwiększyć uczestnictwo pracowników w prywatnym systemie ubezpieczeń emerytalnych i podnieś świadczenia minimalne dla najuboższych emerytów. Do tego warto byłoby zachęcić gospodarstwa domowe do większych oszczędności oraz wspieranie aktywności zawodowej u osób, które mogą przejść na emeryturę, ale nie muszą np. ze względu na dobry stan zdrowia. 

Najlepiej zostały ocenione, zresztą już tradycyjnie, systemy w Islandii, Holandii i Danii. W porównaniu z 2021 rokiem Meksyk odnotował największą poprawę w wyniku przeprowadzonej reformy emerytalnej. 

Ranking systemów emerytalnych
Kraj Ocena Punktacja
Islandia 5 84,7
Holandia 5 84,6
Dania 5 82
Izrael 4+ 79,8
Finlandia 4+ 77,2
Australia 4+ 76,8
Norwegia 4+ 75,3
Szwecja 4 74,6
Singapur 4 74,1
Wielka Brytania 4 73,7
Szwajcaria 4 72,3
Urugwaj 4 71,5
Kanada 4 70,6
Irlandia 4 70
Nowa Zelandia 4 68,8
Chile 4 68,3
Niemcy 4 67,9
Belgia 4 67,9
Hongkong 3+ 64,7
USA 3+ 63,9
Kolumbia 3+ 63,2
Francja 3+ 63,2
Malezja 3+ 63,1
Portugalia 3+ 62,8
ZEA 3+ 61,8
Hiszpania 3+ 61,8
Arabia Saudyjska 3 59,2
Polska 3 57,5
Meksyk 3 56,1
Peru 3 55,8
Brazylia 3 55,8
Włochy 3 55,7
Austria 3 55
RPA 3 54,7
Japonia 3 54,5
Chiny 3 54,5
Tajwan 3 52,9
Korea 3 51,1
Indonezja 2 49,2
Turcja 2 45,3
Indie 2 44,4
Argentyna 2 43,3
Filipiny 2 42
Tajlandia 2 41,7
Źródło: 2022 Mercer CFA Institute Global Pension Index

- Od dłuższego czasu obserwujemy tendencję, w której osoby biorą na siebie większą odpowiedzialność za swoje oszczędności emerytalne. I robią to w coraz bardziej niestabilnym środowisku, tj. wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i większej niepewności co do warunków gospodarczych - wyjaśnia dr David Knox, starszy partner w Mercel i główny autor badania. - Kluczowe jest byśmy zrozumieli, czy systemu emerytalne są w stanie sprostać potrzebom i oczekiwaniom w nadchodzących dziesięcioleciach - dodaje. I wyjaśnia, że nie ma jednej odpowiedzi, jaki jest najlepszy system, ale definiuje go jako taki, który "pozwala zachować dotychczasowy styl życia, mimo przejścia na emeryturę".

Badanie obejmuje 44 systemy emerytalne, które obejmują 65 proc. światowej populacji. 

aw

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (45)

dodaj komentarz
raval8
Deflacja w Polsce była w latach 2015 ( połowa) - 2017 więc raczej nie za Tuska - to tak a propos niektórych komentarzy. A co do rankingu to warto sprawdzić kto go tworzy - czy "przypadkiem" nie beneficjent różnego rodzaju funduszy emerytalnych - na kształt tych naszych z czasów reformy 1999. Ta nasza reforma to naprawdę Deflacja w Polsce była w latach 2015 ( połowa) - 2017 więc raczej nie za Tuska - to tak a propos niektórych komentarzy. A co do rankingu to warto sprawdzić kto go tworzy - czy "przypadkiem" nie beneficjent różnego rodzaju funduszy emerytalnych - na kształt tych naszych z czasów reformy 1999. Ta nasza reforma to naprawdę się udała. Kilka tysięcy ludzi zarobiło miliony - ale nie byli to raczej emeryci. Te fundusze wyprowadziły z Polski co najmniej kilkanaście miliardów złotych. Wtedy pewnie Polska była wysoko w tym rankingu.
lebero654
Jeżeli systemy emerytalne oparte są na giełdzie i obligacjach, czyli aktywach z gruntu zmiennych i niepewnych, to oczywistym jest, ze system jest grą losową, czyli nieporozumieniem. Do tego obecna ekipa łamie totalnie zasady systemu (kto ile odłożył tyle dostaje) przez wypłaty pozasystemowe w postaci 13, 14, 15 i czort wie czego Jeżeli systemy emerytalne oparte są na giełdzie i obligacjach, czyli aktywach z gruntu zmiennych i niepewnych, to oczywistym jest, ze system jest grą losową, czyli nieporozumieniem. Do tego obecna ekipa łamie totalnie zasady systemu (kto ile odłożył tyle dostaje) przez wypłaty pozasystemowe w postaci 13, 14, 15 i czort wie czego więcej, oczywiście z pokrzywdzeniem tych wszystkich, którzy do systemu włozyli pieniędzy najwięcej. Samo zestawienie jest od czapy. Skoro system emerytalny w Chile padł i obecnie jest wyżej niż polski, to ja czegoś nie rozumiem. Meksykański również po upadku jest na poziomie Polski, to wg. mnie zestawienie jest bzdurne. Z ciekawostek, w zestawieniu nie ma Rosji i Portugalii, które onegdaj przeżyły załamanie systemu emerytalnego.
kimdzonk
za Tuska to były emerytury !!! waloryzacja roczna 8 złotych !!!! a mimo to kasy było w bród i nawet dwa razy w roku emeryci jeździli na Malediwy albo na Majorkę ha ha ha
search
NIe przesadzaj, ale dzis 13, 14 i sie pijesz szampan i je kawior czego zazdrosza nam Skandynawowie , NIemcy i Szwajcarzy. To dzieki Naszym kochamym Wybrancom suwerena, pracujacym ciezko w pocie czola Polski emeryt ma najlepiej na swiecie. Ten ranking to manipulacja Tuska i TVN. :-)
smallsaver
Takie brednie to możesz wciskać moherowej ciemnocie głosującej na PiS. 8 złotych podwyżki przy DEFLACJI (rozumiesz takie trudne słowo?) to więcej niż 150 zł podwyżki przy inflacji 17% - oficjalnej, bo żywność i koszty utrzymania mieszkania - główne wydatki emerytów zdrożały znacznie więcej. Za rządów pisowskiej bandy opłata za mieszkanie Takie brednie to możesz wciskać moherowej ciemnocie głosującej na PiS. 8 złotych podwyżki przy DEFLACJI (rozumiesz takie trudne słowo?) to więcej niż 150 zł podwyżki przy inflacji 17% - oficjalnej, bo żywność i koszty utrzymania mieszkania - główne wydatki emerytów zdrożały znacznie więcej. Za rządów pisowskiej bandy opłata za mieszkanie wzrosła mi z 400 na 820 zł - to o ponad 100% ! Żywność poszła w górę o prawie 100%. A ileż to wynosi oficjalna inflacja za ostatnie 7 lat? 20 parę %. I żadne groszowe 13-tki, 14-tki czy inne nastki tego nie wyrównają.
raval8 odpowiada smallsaver
Masz rację - deflacja to trudne pojęcie i nie rozumiesz go. Za Tuska nie było deflacji, była inflacja na poziomie 1, 5 - 5 %. Ale pewnie tego też nie ogarniesz...
1a2b
Nie ma to jak indywidualne konto emerytalne najlepiej w IKZE Pakiet Emerytalny PKO TFI. Macie jak w banku, że was okradną. Jak do tej pory wyrypali mnie na ok 30%. Nie wiadomo jak sie uwolnić od tych pasożytów.
po_co
Nie piszę tego po to aby jakoś specjalnie dopiec naszemu państwu ale jaki jest w Polsce system emerytalny?
Żyjemy w wolnej Polsce już trochę ponad trzy dekady, a w tym czasie kilkukrotnie zmieniano zasady tym którzy płacą narzucone przez państwo składki.

Ja mam do emerytury jeszcze kawałek i absolutnie nie wiem co mnie
Nie piszę tego po to aby jakoś specjalnie dopiec naszemu państwu ale jaki jest w Polsce system emerytalny?
Żyjemy w wolnej Polsce już trochę ponad trzy dekady, a w tym czasie kilkukrotnie zmieniano zasady tym którzy płacą narzucone przez państwo składki.

Ja mam do emerytury jeszcze kawałek i absolutnie nie wiem co mnie czeka, ZUS generuje jakieś śmiechu warte analizy i proroctwa, w momencie kiedy w zasadzie całość tych danych za poprzednią dekadę można wyrzucić do śmietnika przez sytuację jaką mamy obecnie.

Zdaje sobie sprawę, że jest to tylko przewidywanie, prognoza tego co państwo zaoferuje mi na emeryturze ale ja osobiście nie chciałbym w ogóle opierać swojej przyszłości na barkach państwa. Co miesiąc, od lat, zabiera mi się z wypłaty tysiące złotych, które mogłyby już od dawna pracować na siebie pod postacią ziemi którą chciałbym zakupić.

System ma na mnie lepszy plan ale już dziś informuje mnie o tym, że najprawdopodobniej moja emerytura wyniesie nie więcej niż 20% mojej wypłaty.
Skoro tak to ja nie chcę prowadzić takiej inwestycji, chcę zbudować sobie kapitał który zapewni mi 200% mojej wypłaty.

W Polsce nie ma systemu emerytalnego, jest państwo opiekuńcze które zabiera nam wszystko co wypracujemy i oddaje tyle ile pozostało po przeżarciu wszystkiego przez polityków i mnożących się jak króliki urzędników.
blesso
System zusowski działa 80 lat . Masz możliwość sprawdzenia swoich środków/zapisów po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i sprawdzić swoją hipotetyczną emeryturę.
Nie ma pewnego w 100% systemu zapewniającego utrzymanie wartości pieniądza w czasie przez 40-45 lat .
Ale ten zusowski jest blisko sporej pewności.
System zusowski działa 80 lat . Masz możliwość sprawdzenia swoich środków/zapisów po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i sprawdzić swoją hipotetyczną emeryturę.
Nie ma pewnego w 100% systemu zapewniającego utrzymanie wartości pieniądza w czasie przez 40-45 lat .
Ale ten zusowski jest blisko sporej pewności.
Do tego IKE i PPE/PPK + ZUS + długi czas pracy i emerytura nie musi być głodowa.
Jeśli ktoś myśli , że przez 15-20 lat będzie pobierał super wysoką emeryturę bez wcześniejszej ograniczonej konsumpcji jest w błędzie. Niech na wysokie świadczenia oszczędza !
tomkooo odpowiada blesso
jeszcze napisz "jest super" ;)
jedyne czego mozna byc pewnym to, ze 90% dostanie ochlapy, a 10% to beda swiete krowy np. mundurowka. jak porownasz ichnie 80% z 5k = 4k z 20% z 4k = 0,8k to zobaczysz jaka bedzie roznica :) jeden bedzie glodowal, a drugi bedzie normalnie zyl + wczesniejsza emerytura ;)
ot
jeszcze napisz "jest super" ;)
jedyne czego mozna byc pewnym to, ze 90% dostanie ochlapy, a 10% to beda swiete krowy np. mundurowka. jak porownasz ichnie 80% z 5k = 4k z 20% z 4k = 0,8k to zobaczysz jaka bedzie roznica :) jeden bedzie glodowal, a drugi bedzie normalnie zyl + wczesniejsza emerytura ;)
ot sprawiedliwosc.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki