REKLAMA

Polski sektor papierniczy odporny na pandemię [Raport]

2021-04-13 09:48
publikacja
2021-04-13 09:48
fot. Wojciech Robakowski / FORUM

Branża papiernicza w Polsce jest grupie sektorów odpornych na pandemię - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Banku Pekao SA. W 2020 r. wynik finansowy sektora wzrósł o 5 proc. rdr, a rentowność netto wyniosła ponad 9 proc.

Zdaniem autorów raportu, pndemia nie tylko nie przeszkodziła w rozwoju sektora papierniczego, ale pod niektórymi względami okazała się wręcz dla niego sprzyjająca. Jak czytamy w raporcie „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego przemysłu papierniczego w dobie cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym”, wzrósł bowiem popyt na domowe artykuły higieniczno-sanitarne, a także - wraz z przeniesieniem dużej części handlu do internetu - na opakowania z papieru.

Mimo kryzysu gospodarczego, w roku 2020 przemysł papierniczy odnotował wzrost wartości produkcji sprzedanej szacunkowo o 3 proc. rdr, co stanowi jeden z lepszych wyników wśród przetwórstwa przemysłowego - wynika z analizy Pekao SA. Korzystnie dla sektora wypadły również jego wyniki finansowe - wynik netto wzrósł o 5 proc. rdr, a rentowność netto poprawiła się do ponad 9 proc.

W raporcie podano, że polski sektor obecny jest na wszystkich etapach łańcucha wartości – od pozyskania surowca po gotowe wyroby z papieru – a jego produkcja sprzedana wyniosła w 2019 roku 43,5 mld zł. "Wartość ta rośnie w tempie prawie 8 proc. rocznie i jest to jeden z najlepszych wyników w krajowym przemyśle na przestrzeni ostatniej dekady" - zaznaczono.

"Pod względem udziału sektora papierniczego w PKB kraju znajdujemy się na trzecim miejscu w UE, a jego dynamika wzrostu zdecydowania przewyższa pozostałe państwa unijne. W efekcie nasza pozycja z roku na rok rośnie. Już teraz możemy mówić, że należymy do stosunkowo wąskiej grupy krajów specjalizujących się w papiernictwie. Naszą domeną są przede wszystkim gotowe wyroby" – powiedział, cytowany w raporcie, Kamil Zduniuk z departamentu analiz makroekonomicznych Pekao.

Ocenił, że branża papiernicza jest grupie sektorów odpornych na pandemię. Jak wskazał, "oczywiście jak wszędzie są +wygrani+ i +przegrani+, ale jako całość branża potrafiła wyjść z trudnego 2020 r. obronną ręką". W opinii Zduniuka kryzys COVID głównie przyspieszył trendy, które w sektorze papierniczym były widoczne już od dłuższego czasu. "Co więcej, niektóre zmiany - np. skokowy wzrost znaczenia e-commerce - będą miały trwały, korzystny efekt" - twierdzi ekspert.

Jak stwierdzono w raporcie, papier we współczesnym świecie jest kluczowym surowcem i pozostanie również w przyszłości.

Dodano za CEPI (ogólnoeuropejskie stowarzyszenie reprezentujące przemysł papierniczy), że wskaźnik recyklingu w segmencie papieru osiągnął poziom 72 proc., papier ma zatem "zielony" charakter. Europejski przemysł papierniczy produkuje nowe wyroby, w których 55 proc. stanowią surowce z odzysku.

W raporcie wskazano, że umiejętnie wytwarzany i wykorzystany papier dobrze wpisuje się w ideę nowoczesnej, ekologicznej gospodarki o obiegu zamkniętym premiowanej przez europejskie regulacje i coraz bardziej świadomych konsumentów.

"Papier wciąż będzie potrzebny we współczesnych rozwiniętych gospodarkach, a polski przemysł jest w dobrej pozycji, aby z tego korzystać" - ocenia Zduniuk. (PAP)

mfr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki