Polski rynek ubezpieczeń turystycznych szybko rośnie

Polacy mają coraz większą świadomość na temat ubezpieczeń turystycznych i coraz częściej kupują je na wyjazdy organizowane samodzielnie. Rynek jest dziś wart ok. 300 mln zł i rośnie co roku w tempie dwucyfrowym. Ubezpieczyciele zauważyli też, że przed wyjazdem na wakacje kupowane są coraz droższe polisy. Klienci szukają też różnych możliwości rozszerzenia ubezpieczeń.

Polski rynek ubezpieczeń turystycznych szybko rośnie. Większość Polaków kupuje polisę na wakacje samodzielnie


- Rynek ubezpieczeń turystycznych wycenia się na ok. 300 mln zł. Ta liczba rośnie co roku o kilkanaście procent - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Magdalena Oszczak, ekspertka towarzystwa ubezpieczeniowego AXA. - My również obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży polis turystycznych. Najwięcej ubezpieczeń sprzedawaliśmy w okresie czerwiec-sierpień i styczeń-luty. Ale w tym roku mamy połowę września, a my już zaczynamy sprzedawać polisy zimowe.

To oznacza, że świadomość na temat ubezpieczeń turystycznych rośnie. Z badań Mondial Assistance wynika, że 67 proc. osób z 15 mln planujących tegoroczne wakacje deklarowało chęć zakupu polisy turystycznej. Co roku decyduje się na to coraz więcej podróżujących. Wpływ na to może mieć rosnąca popularność wyjazdów na własną rękę.

- Obserwujemy zmianę na rynku ubezpieczeń turystycznych związaną z przekierowaniem ruchu z biur podróży na wyjazdy indywidualne - mówi ekspertka  AXA. - Coraz więcej Polaków wyjeżdża samodzielnie, przez różnego rodzaju portale rezerwuje sobie hotel, transfer, samolot i tak samo kupuje ubezpieczenie. Obserwujemy bardzo duży wzrost sprzedaży polis indywidualnych przez internet, nie za pośrednictwem biur podróży.

Jak podkreśla Oszczak, Polacy ubezpieczają się na coraz wyższe kwoty. Jeszcze kilka lat temu dominowała sprzedaż polis na 10-20 tys. euro.

- Ponad 67 proc. polis w naszym portfelu to polisy na wyższe sumy ubezpieczenia, powyżej 30 tys. euro na koszty leczenia. 30 tys. zł to w tej chwili minimum, a są nawet na 100 czy 150 tys. euro. Wynika to głównie z tego, że jest coraz większa świadomość wysokich kosztów leczenia, jakie są w krajach pozaeuropejskich i w samej Europie - mówi Magdalena Oszczak.

Nawet niegroźne zdarzenie na stoku zakończone złamaniem ręki czy nogi oznacza wydatek na leczenie rzędu 3-4 tys. euro. Dobrze działające polisy muszą opiewać na przynajmniej 20-30 tys. euro, żeby objęły transport czy koszt poważniejszych zabiegów. Osoby, które podczas wyjazdów chcą uprawiać sporty ekstremalne, potrzebują jednak dodatkowego ubezpieczenia.

- Ogólnie na polskim rynku jest jeden rodzaj ubezpieczenia, który zawiera pakiet ubezpieczeń, tj. koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, bagaż podróżny i OC. Jest też wiele możliwości jego rozszerzenia, np. o aktywności sportowe, sporty wysokiego ryzyka, amatorskie uprawianie sportu, aktywności teambuildingowe czy survivalowe - mówi Oszczak.

Dla klientów możliwość wyboru i rozszerzania polisy jest jednak coraz istotniejsza, podobnie jak pakiet usług assistance, dlatego ubezpieczyciele rozbudowują swoje oferty.

- Proponujemy nowy pakiet ubezpieczeń Multitravel z pełną ochroną, bardzo szerokim zakresem assistance, wysokimi sumami ubezpieczeń, nawet do 250 tys. euro na koszty leczenia, z włączeniem amatorskiego uprawiania sportu i - co najważniejsze - z włączeniem następstw chorób przewlekłych - mówi Oszczak.

Dodaje, że indywidualni klienci poszukują nowych rozwiązań, ochrony obejmującej nie tylko koszty leczenia czy ubezpieczenie bagażu, lecz także uwzględniającej bezpieczeństwo finansowe. To przyszłość tego rynku - przekonuje przedstawicielka AXA. Stąd popularność polis kupowanych na wypadek rezygnacji z wyjazdu.

- Segmentem stale rosnącym są ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, czy z biletu, czy z imprezy turystycznej czy z noclegu. To również wynika z tego, że częściej sami organizujemy sobie wakacje. Jeżeli kupujemy bilet na pół roku wcześniej, to chcielibyśmy go ubezpieczyć w przypadku, kiedy zachorujemy, zachoruje nam dziecko czy zdarzy się coś innego, coś nieprzewidzianego - mówi ekspertka AXA.

Ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne, turystyczne. Wylicz składkę i kup online

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~RenataSzewczyk

To co jest potrzebne w tej firmie to nie rozwiązania IT, tylko szkolenia z czytania umów i bycia człowiekiem.
Całą historię opisałam tu http://nadrugimbrzeguteczy.com/historia-batalii-z-mondial-assistance-elvia-pzu/

Mam ogromne zastrzeżenia do usług egzekucji ubezpieczenia podróżnego PZU-Wojażer świadczonych przez firmę Mondial. Na podstawie nieistniejących przepisów i niezgodnie z OWU odmawia mi się udzielenia pomocy medycznej wynikającej z następstw wypadku i operacji - tj. czyszczenia rany i zdjęcia szwów i wyjęcia drutów z nogi.

Sposób egzekucji szkody jest wysoce nieetyczny i niezgodny z zapisami obowiązujących mnie OWU. Nie dość, że jestem nagminnie napastowana i manipulowana przez konsultatnów Mondial, odmawia mi się prawa wynikajacego z OWU dotyczącego opieki medycznej do momentu możliwości kontynuowania podróży. Otrzymuję kilkanaście telefonów i maili dziennie ponaglających mnie do podjęcia decyzji o powrocie do kraju i straszących, że jeśli tego nie zrobię, to zrzeknę się prawa do dalszej opieki. I dziś odmówiono mi organizacji zabiegu zdjęcia szwów.

Posiadam korespondencję mailową, która jest zapisem szeregu błędów proceduralnych, sznatażu i manipulacji i zastraszania, jakiej dopuszczają się konsultanci Mondial, odmawiając odpowiedzi na moje pytania, powołując się na nieistniejące przepisy, lub przepisy mnie nie dotyczące. To są iście kryminalne metody.

Zgłosiłam już sprawę do Rzecznika Ubezpieczonych, reklamację do PZU, gdzie miałam polisę, samego Modnial, firmy odszkodowawczej, kontaktuję się z prawnikiem. Ta firma to nie oszustwo, tylko bandyctwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~MagdaKajzer

Rynek rośnie, bo rośnie świadomość Polaków o tym, jak ważne jest ubezpieczanie się na czas wyjazdów. Około 70% Polaków przed każdym urlopem kupuje polisę na podróż. Więcej o tym pisałam w raporcie podsumowującym polskie wakacje 2015 na https://rankomat.pl/aktualnosci/urlop-po-polsku-podsumowanie-wakacji-2015. Zapraszam do lektury!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne