Polski przemysł przełamuje złą passę

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu wyniósł 53,9 pkt. wobec 53,7 pkt. w marcu. Oznacza to pierwszy wzrost tego wskaźnika w 2018 roku.

Po spadkach w styczniu i w lutym oraz po "pozytywnej stagnacji" w marcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w końcu zanotował wzrost. Dane należy docenić tym bardziej, iż analitycy spodziewali się w kwietniu spadku tego wskaźnika do 53,2 pkt.

Polski przemysł przełamuje złą passę
Polski przemysł przełamuje złą passę (Bankier.pl)

- Wzrost wskaźnika PMI w kwietniu był wynikiem szybszego wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień oraz częstszych opóźnień w dostawach. Z drugiej strony wynik wskaźnika został zrównoważony przez nieco słabszy wzrost zatrudnienia i mniejszą liczbę zapasów produkcyjnych - możemy przeczytać w komunikacie.

Jak zauważają twórcy raportu produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu w nieco szybszym tempie, będąc najsilniejszą od początku 2018 roku. Liczba napływających nowych zamówień również nieznacznie wzrosła, lecz nieco słabiej niż wielkość produkcji. W konsekwencji zaległości zmalały po raz pierwszy od czterech miesięcy. W kwietniu wzrosła liczba zamówień eksportowych, która w marcu była na niezmienionym poziomie. Polscy producenci ponownie zwiększyli liczbę miejsc pracy. Tempo wzrostu zatrudnienia zwolniło nieco w stosunku do marcowego 11-miesięcznego rekordu, ale nadal pozostało stosunkowo silne.

- Polski sektor produkcyjny przeciwstawił się marcowemu spowolnieniu wzrostu liczby nowych zamówień nieco mocniejszą ogólną poprawą warunków prowadzenia działalności na początku II kwartału. Niewielki wzrost wskaźnika PMI odzwierciedla największy w tym roku wzrost produkcji, nieco szybszy wzrost liczby nowych zamówień oraz największe od ponad siedmiu lat wydłużenie czasu realizacji dostaw przez dostawców. Mimo to wzrost liczby nowych zamówień przez ostatnie dwa miesiące utrzymywał się poniżej trendu dotyczącego produkcji, a zaległości w realizacji zamówień przez producentów zmalały po raz pierwszy od czterech miesięcy. Wskazuje to, że ekspansja produkcji może być w najbliższych miesiącach umiarkowana, chyba że dojdzie do przyspieszenia wzrostu liczby nowych zamówień - napisał w komentarzu do raportu Trevor Balchin, dyrektor ekonomista IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil