REKLAMA

Polski przemysł nabrał rozpędu

2014-02-03 09:39
publikacja
2014-02-03 09:39

Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrósł mocniej od oczekiwań analityków, osiągając najwyższy poziom od trzech lat. Subindeks zatrudnienia wskazał na najszybszy wzrost w 16 letniej historii tego raportu.

W styczniu PMI dla sektora przemysłowego wzrósł do 55,4 pkt. wobec 53,2 pkt. w grudniu i 54,0 pkt. oczekiwanych przez ekonomistów. To najwyższy wynik od stycznia 2011 roku, sygnalizujący coraz szybsze tempo wzrostu aktywności w polskim przemyśle.

Solidne podstawy poprawy koniunktury w przemyśle potwierdza dynamiczny wzrost subindeksu nowych zamówień, który okazał się najwyższy od trzech lat. Odnotowano wzrost zarówno wzrost popytu krajowego jak i zagranicznego. Subindeks zatrudnienia osiągnął najwyższą wartość w historii tego raportu, potwierdzając trwałość ożywienia koniunktury w polskim sektorze wytwórczym. Dobrą wiadomością jest także brak presji na wzrost kosztów.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu na tle WIG-u

Indeks PMI dla polskiego przemysłu powoli zbliża się do poziomów, które w przeszłości wyznaczały maksima cyklu koniunkturalnego. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że najbliższych miesiącach wskaźnik ten osiągnie swoje cykliczne maksimum, zapowiadając koniec hossy na GPW jeszcze w tym roku.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe

Do pobrania

PMIWIGpng
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Menda
Jaki Polski przemysł!!!!!! Wszystko rozsprzedane i ani krzty polskiego kapitału. Niegdyś w Lublinie była fabryka samochodów FSC, traktory z Ursusa, cukrownia. Teraz z tego ciężkiego przemysłu nic nie zostało!
~adminitrator
IM CHODZI O PRZEMYSŁ ADMINISTRACYJNY TAM SIE CORAZ WIECEJ PRZYJMUJE I CORAZ WIĘCEJ ZARABIA I PREMI
~kolesiek
Nabral rozpedu ??? O kurcze.... mamy tylko grafen - surowiec , lokomotywy ..wagony samochody i benzyna..ropa, i reszta to juz meble okna PCV farby lakiery , autobusy moze huta ?? Moze zbrojeniowka ciezka i sklepy sppzywcze male i knajpy i restauracje...Moze znacie wiecej polskiego przemyslu ...REALNEGO oczywiscie i twardego Nabral rozpedu ??? O kurcze.... mamy tylko grafen - surowiec , lokomotywy ..wagony samochody i benzyna..ropa, i reszta to juz meble okna PCV farby lakiery , autobusy moze huta ?? Moze zbrojeniowka ciezka i sklepy sppzywcze male i knajpy i restauracje...Moze znacie wiecej polskiego przemyslu ...REALNEGO oczywiscie i twardego na gruncie...??? Chetnie poznam...co tu takiego moze nabrac rozpedu????
~sven
@eRror : Nic tylko sobie w łeb strzelić z tej rozpaczy skoro jest tak fatalnie, prawda koleś ?
~Arkageddon
Tak, zrób to koleś, to mnie trochę rozbawisz.
~eRror
A po co ja mam sobie w leb strzelac? Za ten glupi kraj? Za Polske? Za nieudolnosc ludzi w garniturkach? Za ich kolesiostwo? Rozumiem im strzelic w leb, z przyjemnoscia, bez mrugniecia oka, z kanapka w reku, zeby zagryzc fajny widok. Za nich umierac, nigdy.
~Arkageddon
Wskaźniki, statystyki, wykresy... wszystko mówi, że jest lepiej i będzie cudnie.
Poszedłem dzisiaj na pocztę. Podrożało. Wpadłem do niemieckiego supermarketu - promocyjne ceny wyższe niż normalne przed rokiem - klientów tyle samo a obroty spadają - tylko marże i ceny rosną. Porównałem fakturę za utensylia biurowe
Wskaźniki, statystyki, wykresy... wszystko mówi, że jest lepiej i będzie cudnie.
Poszedłem dzisiaj na pocztę. Podrożało. Wpadłem do niemieckiego supermarketu - promocyjne ceny wyższe niż normalne przed rokiem - klientów tyle samo a obroty spadają - tylko marże i ceny rosną. Porównałem fakturę za utensylia biurowe - średnio pięć % więcej niż przed rokiem. Potaniało paliwo (na chwilę) - podrożały ubezpieczenia (na zawsze). Prowizje bankowe, prowizje od płatności kartą, prowizje od prowizji. Podatki jawne, podatki ukryte, podatki od zysku, podatki od straty, podatki od podatków, kary, mandaty, domiary.
Ale PMI wzrosło. Ku.....wa, jak ja się cieszę.
~Polak
który przemysł nabrał konkretnie tego rozpędu? gdzie te inwestycje i technologia, gdzie rozwój energetyki, czy budownictwo się rozwija - a jak tam siła nabywcza, kredyty idą jak woda?? - no galerie nowe budują się na potęgę a firmy bankrutują...
~z sieci
Noam Chomsky skończył 85 lat. Od 55 lat nieprzerwanie jest profesorem słynnego Massachusetts Institute of Technology

Poniższa opinia została wygłoszona przez Noama Chomsky'ego na początku przemian w krajach Europy Środkowo Wschodniej w latach 90. ubiegłego wieku.

PLANY ZACHODU WOBEC EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Na
Noam Chomsky skończył 85 lat. Od 55 lat nieprzerwanie jest profesorem słynnego Massachusetts Institute of Technology

Poniższa opinia została wygłoszona przez Noama Chomsky'ego na początku przemian w krajach Europy Środkowo Wschodniej w latach 90. ubiegłego wieku.

PLANY ZACHODU WOBEC EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Na przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej patrzę z pesymizmem. Zachód ma dla tego regionu gotowy plan – uczynić go nową, łatwą w eksploatacji częścią Trzeciego Świata.
Stosunki pół-kolonialne między Zachodem a Europą Środkowo-Wschodnią nie są niczym nowym – istniały zanim ta część Europy weszła w orbitę interesów ZSRR. W rzeczy samej, wyciągnięcie przez ZSRR tych krajów z częściowo kolonialnej zależności od Zachodu było jedną z przyczyn Zimnej Wojny.
Obecnie, od początku lat 90. zależność ta jest przywracana. Trwa wyścig, w którym główną nagrodą jest grabież majątku i eksploatacja. Czy zwycięzcą w tym wyścigu zostanie Zachodnia Europa pod przywództwem Niemiec? Może Japonia (prawdopodobnie chodzi o azjatycką część byłego ZSRR – dopisek mój)? A może USA, które przebierają nogami, by uszczknąć coś dla siebie?
W grę wchodzą ogromne zasoby surowców naturalnych i tania siła robocza do montowni, które otworzą tam kraje zachodnie. Ale najpierw musimy narzucić tym krajom neoliberalną gospodarkę, której sami nie akceptujemy u siebie, ale którą narzucamy po kolei krajom Trzeciego Świata.
Robimy to poprzez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jeśli uda się narzucić ten system, będziemy mogli z łatwością eksploatować te kraje, dokładnie tak jak to robimy na przykład z Meksykiem czy Brazylią."

---------------------
Noam Chomsky How the World Works


~Rudolf
W Niemczech sprzedaż detaliczna w dół a u nas super dane ,ktoś tu manipuluje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki