REKLAMA

Polski karabinek Grot wadliwy? Łucznik przygotowuje pozew

2021-01-28 17:25
publikacja
2021-01-28 17:25
Polski karabinek Grot wadliwy? Łucznik przygotowuje pozew
Polski karabinek Grot wadliwy? Łucznik przygotowuje pozew
/ Fabryka Broni "Łucznik"

Producent karabinka Grot - Fabryka Broni Łucznik w Radomiu - przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy publikują kłamstwa na jego temat - powiedział w czwartek w Radomiu poseł PiS Marek Suski.

Portal Onet.pl napisał w poniedziałek, że Grot, flagowy polski karabinek, rdzewieje, przegrzewa się, zapiaszczony zacina się, kolba pęka przy uderzeniu, a niektóre usterki uniemożliwiają strzelanie. Takie są - według portalu - wyniki testów, które z bronią tą przeprowadzili eksperci. Niektóre wady Grota - jak twierdzą autorzy publikacji - znane były zanim jeszcze MON podpisało kontrakt na zakup nowego karabinka dla polskiej armii opiewający na 500 mln zł.

Doniesienia Onetu zaniepokoiły polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie, w trybie pilnym, posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wniosek został złożony w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu (podpisała się pod nim jedna trzecia składu komisji, także posłowie Lewicy i PSL-Koalicji Polskiej), co oznacza, że posiedzenie komisji musi zostać zwołane w ciągu 30 dni.

Do sprawy odnieśli się na konferencji prasowej w Radomiu politycy PiS. "W ostatnim czasie mieliśmy bezpardonowy atak na polski przemysł zbrojeniowy, w tym na fabrykę w Radomiu. Pojawiły się kłamstwa, które zostały upublicznione na zagranicznym, polskojęzycznym portalu, gdzie napisano, że jest raport, który mówi o tym, że karabinek jest niebezpieczny dla polskich żołnierzy" - powiedział poseł Suski. Oświadczył, że to nieprawda.

"Po tych wszystkich doniesieniach Fabryka Broni przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy te kłamstwa publikują" - powiedział Suski.

Zdaniem posła artykuły prasowe oparte są o prace badawcze i o próbną serię, w której faktycznie wystąpiły pewne drobne usterki, ale – jak powiedział – zostały one usunięte przed uruchomieniem seryjnej produkcji.

W ocenie Suskiego, karabinki z radomskiej fabryki są niezawodne i stanowią jedną z najlepszych broni na świecie. "I dzisiaj, kiedy na rynku międzynarodowym jest walka o duży kontrakt na sprzedaż broni strzeleckiej, pojawiły się informacje – wydaje się - inspirowane przez przeciwników, którzy chcieliby wygrać z naszą bronią przetarg" – stwierdził poseł

Zarzucił opozycji, że powiela kłamliwe informacje dotyczące karabinka i "powtarza brednie, że ta broń jest niebezpieczna dla żołnierzy".

"Polscy parlamentarzyści, opierając się o nieprawdziwe, nierzetelne doniesienia prasowe, zamieszczane zresztą w prasie, która ma udziałowców za granicą, wypowiadają tego typu bzdury bez sprawdzenia, mimo że Fabryka Broni i PGZ, przedstawiły informacje, które wyjaśniały wszystkie zarzuty, udowadniając, że to są kłamstwa" - stwierdził Suski. W jego ocenie "opozycja próbuje fabrykę w Radomiu zlikwidować".

"Jesteśmy tu w obronie honoru fabryki, w obronie miejsc pracy, w obronie polskiego interesu. Ta broń jest naprawdę bardzo dobra i apelujemy - przynajmniej do posłów naszej ziemi - żeby mówili prawdę i bronili miejsc pracy, tu w Radomiu" – powiedział Suski.

Zdaniem wiceministra obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza artykuł Onetu, "absolutnie szkaluje dobre imię Fabryki Broni, polskiego przemysłu obronnego, ale i również wyroby, którymi dziś powinniśmy się wszyscy chwalić".

Wiceszef MON podkreślił, że karabin modułowy MSBS Grot, który powstał w Radomiu, to konstrukcja powstała przy zaangażowaniu inżynierów Wojskowej Akademii Technicznej i konstruktorów Fabryki Broni w Radomiu.

"To w 100 procentach broń polska; broń, która jest absolutnie innowacyjną i nowoczesną, ale nasi poprzednicy, którzy kierowali również przemysłem obronnym, mam tutaj na myśli pana ministra Siemoniaka, pana ministra Mroczka, wystawiając tę broń na targach w Kielcach, przyznając nagrody, jak to miało miejsce w roku 2014, nie zrobili nic, aby MSBS wszedł na wyposażenie polskiej armii" – powiedział Skurkiewicz przywołując obecnych posłów KO Tomasza Siemoniaka (w l. 2011-2015 szefa MON w rządzie PO-PSL) i Czesława Mroczka (wiceministra obrony w l. 2011-2015)

Według niego to determinacja rządu PiS i kolejnych ministrów obrony narodowej sprawiła, że MSBS GROT jest dziś wykorzystywany przez polska armię.

"I dziś zadajemy kłam tym informacjom, które pojawiają się, w mediach jakoby to była broń, która nie przystaje współczesnemu polu walki, która jest zawodna, która rdzewieje. Absolutnie coś takiego nie ma miejsca, a te +rewelacje+, które pojawiły się, zostały obalone przez wielu ekspertów w ciągu 48 ostatnich godzin" – stwierdził wiceminister.

Według niego, zdjęcia karabinku, ukazujące jego rzekome usterki, które pojawiły się w publikacjach prasowych, dotyczyły tzw. serii przedprodukcyjnej, która została wstępnie przekazana do testowania. Minister zapewnił jednak, że uwagi osób testujących zostały wykorzystane przy produkcji kolejnych wersji MSBS Grot w wersji A1 i A2.

Skurkiewicz zastanawiał się, "komu zależy na tym, żeby ten projekt legł w gruzach". "Być może to jest podyktowane tym, że są prowadzone postępowania przetargowe nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami Polski, u naszych sąsiadów, a być może tym, że oferta Fabryki Broni, jeśli chodzi o karabin MSBS jest coraz szersza" – stwierdził wiceszef resortu obrony.

Skurkiewicz zaznaczył, że Fabryka Broni "Łucznik" jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w Radomiu i w regionie. Według niego, rząd, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Polska Grupa Zbrojeniowa, robią wszystko, aby udoskonalać park maszynowy zakładu w Radomiu.

"I nie spoczniemy, jeśli chodzi o nasze wysiłki i o obronę dobrego imienia tego zakładu na arenie wewnątrzkrajowej, ale również i międzynarodowej, bo te informacje szkalujące, które ukazały się w mediach w miniony poniedziałek, absolutnie poszły w świat i one muszą być sprostowane" – powiedział wiceszef MON. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (25)

dodaj komentarz
omerta
Radomiaki sie Pos...ą.wiedza przeciez ze wyprodukowali najwieksza tandetę której nawet Ukraińcy nie kupią , warta moze 400-500zl za egzemplarz a rzad by te nieudaczniki nie upadły kupuje to grotowe badziewie nadające sie na miotle za 9400zl dotując nieudaczników z radomskiej fabryki kasa podatników .Sprawdzony Steyr AUG na cywilnym Radomiaki sie Pos...ą.wiedza przeciez ze wyprodukowali najwieksza tandetę której nawet Ukraińcy nie kupią , warta moze 400-500zl za egzemplarz a rzad by te nieudaczniki nie upadły kupuje to grotowe badziewie nadające sie na miotle za 9400zl dotując nieudaczników z radomskiej fabryki kasa podatników .Sprawdzony Steyr AUG na cywilnym rynku broni kosztuje 2 tys USD z podatkami .Hanell na cywilnym rynku broni 8800zl.Swinth and wesson ar kopia Colta m4 na cywilnym rynku broni w Polsce 3tys zł .Bron sprawdzona .Wartość tego grota szrota poniżej 20procent sw .Rzad zas wydaje ponad 3razy wiecej na grota szrota niz kosztuje na sztuki z vatem sprawdzone sw !byc moze robota maciarewicza który chce najwyraźniej rozbroić polska armie i zrobić ukłon w stronę Putina o co był podejrzewany juz wczesniej .Nie zdziwiłbym sie tym faktem .Cale szczenscie ze wojsko oddaje te karabiny i reklamuje .Niech idioci z radomia zabierają to badziewie .Won z radoska fabryka zaorać ten badziew !
marok
Nie ulega wątpliwosci ,że celem artykuów (to nie był jeden artykuł, a kilka na raz, które wyglądały jak zmasowany atak) była dyskredytacja tej broni. Wynika to z nierzetelności przedstawionych danych, jak choćby to ,że opisywano tam głównie wersję przedprodukcyjną skierowaną do testów, a tymczasem obecnie jest już produkowana broń Nie ulega wątpliwosci ,że celem artykuów (to nie był jeden artykuł, a kilka na raz, które wyglądały jak zmasowany atak) była dyskredytacja tej broni. Wynika to z nierzetelności przedstawionych danych, jak choćby to ,że opisywano tam głównie wersję przedprodukcyjną skierowaną do testów, a tymczasem obecnie jest już produkowana broń w kolejnej generacji, a o powyższej różnicy nie wspomniano. Posługiwano się doświadczeniami tzw. eksperta, który w rzeczywistości nie dokonał żadnej eksperckiej analizy, tylko powoływał sie na własne próby. Opisywano jak to po wystrzeleniu 300 naboi lufa sie wygięła , co dyskredytuję te broń, podczas, gdy wiadomo jest ,że przy wystrzeleniu wystarczającej liczby naboi w krótkim czasie , lufa każdej broni jest sie w stanie przegrzać, np. niemiecki HK ma zastrzeżnie ,że po wystrzeleniu już 250 naboi, trzeba pozwolić lufie broni wystygnąć. Nie wspomniano o zastosowanych stopniowo modyfikacjach eliminujących poprzednie wady, bo by cały paszkwil nie wyszedł.
vatz
No to teraz czekamy na publikację zdjęć i filmów z fabrycznych testów broni w Radomiu i z testów w polu.
Poważnie, jakby coś takiego opublikowali to by zadali kłam artykułowi Onetu.
arfeneusz
Drogi Suski Marku
Podobnie jak Pan urodziłem się w Radomiu. Studiowałem na Politechnice Warszawskiej. Wróciłem i obecnie przebywam w Radomiu. Składałem CV do wielu firm, także do PGZ. Z wykształcenia jestem elektronikiem oraz informatykiem
Stronę PGZ robiła firma z Łodzi, nie z Radomia. Dlaczego więc powołuje się Pan na patriotyzm
Drogi Suski Marku
Podobnie jak Pan urodziłem się w Radomiu. Studiowałem na Politechnice Warszawskiej. Wróciłem i obecnie przebywam w Radomiu. Składałem CV do wielu firm, także do PGZ. Z wykształcenia jestem elektronikiem oraz informatykiem
Stronę PGZ robiła firma z Łodzi, nie z Radomia. Dlaczego więc powołuje się Pan na patriotyzm lokalny, skoro gdy przychodzi do przetargów nie interesuje Państwa ta postawa. Patriotyzm jest dobry tylko wtedy, gdy ma służyć interesom Pana partii. Gdzie był patriotyzm PGZ gdy zamawiał stronę internetową? Proszę sobie nie robić żartów i nie opowiadać, jak to walczą Państwo o dobro Radomia. Walczą Państwo wyłącznie o swój interes
Proszę żeby PGZ odpowiedziała, dlaczego nawet mnie nie zaprosiła na rozmowę o pracę :)
Ja aktualnie zarabiam zdalnie więcej, niż zapłaciłby mi PGZ (na godzinę) i robię właśnie strony na Wordpressie. To jest śmieszne, że za stronki płaci się więcej niż za pracę informatyka czy programisty w PGZ
Jeśli kogoś uraziłem, przykro mi. Moim celem jest przedstawienie prawdy, nie szkalowanie miasta. Większość mieszkańców cierpi właśnie przez układ radomski, w którym uczestniczą księżą również (z biznesmanami oczywiście ku pognębieniu radomian). Większość urzędów w Radomiu jest obstawiana po znajomości. Podobnie z pracą w firmach IT w Radomiu. Dla dobrych jest pensja jak najmniejsza, dla osób po znajomości nawet mało umiejących dobra pensyjka
Pozdrawiam
ajwaj_
Tu nie ma zartów, mimo setek plusów-minusów dopisanych z firmy< bubla
Znajomi kiedys po wojnie w Jugoslawii, Libanie przekonywali, ze tylko KALASHNIKOV
Chodzi o "drobiazg" > po strzale wróg lezy i sie nie rusza, np. bez pluc
Albo jest inaczej, i da ostatni strzal
madarot
Będąc na ćwiczeniach rezerwy we wrześniu 2018 r miałem kontakt z żołnierzami WOT którzy byli wyp w te karabinki. Generalnie chwalili sobie tą broń za celność, mały odrzut itd. Ale prawdą jest też to, że nagminnie wylatuje regulator gazowy, że składane szczerbinka i muszka są tak delikatne, że odpadają, odpada okładzina naciągacza.Będąc na ćwiczeniach rezerwy we wrześniu 2018 r miałem kontakt z żołnierzami WOT którzy byli wyp w te karabinki. Generalnie chwalili sobie tą broń za celność, mały odrzut itd. Ale prawdą jest też to, że nagminnie wylatuje regulator gazowy, że składane szczerbinka i muszka są tak delikatne, że odpadają, odpada okładzina naciągacza. Mnie się strasznie podobał i chciałem postrzelać z niego ale nie dano mi tej możliwości. Te wady były do rozwiazania i nie były jakoś szkodliwe a jednak ie powinny występować. Nie wiem czy usunieto te wady, bo z tego co wiem kadra notorycznie w raportach powtarzała co jest wadliwego w tym sprzecie.
ssmentek
Co to znaczy "wylatuje regulator gazowy"? :) Pani EDYTA ŻEMŁA i MARCIN WYRWAŁ z polskojęzycznego onetu dostali zamówienie na oczernienie konkurenta i tyle... To nie ma nic wspólnego z produktem, który jest we wczesnej fazie wdrożenia i potrzebuje kolejnych lat na udoskonalenie. 25 ci stycznia "dziennikarze" wysmarowali Co to znaczy "wylatuje regulator gazowy"? :) Pani EDYTA ŻEMŁA i MARCIN WYRWAŁ z polskojęzycznego onetu dostali zamówienie na oczernienie konkurenta i tyle... To nie ma nic wspólnego z produktem, który jest we wczesnej fazie wdrożenia i potrzebuje kolejnych lat na udoskonalenie. 25 ci stycznia "dziennikarze" wysmarowali jeszcze jeden tekst gdzie wypisują kolejne banialuki tym razem sami o swoim wcześniejszym tekście i tym razem jest to już "opinia" :D Tak aby portal nie brał odpowiedzialności prawnej... Wiedzą, że kłamią za pieniądze i wszystko mają przygotowane pod proces cywilny od samego początku.
vatz odpowiada ssmentek
Oznacza to tyle, że metalowy element z przodu karabinka wypada, jeżeli nie jest ustawiony dokładnie w jednej z trzech pozycji: lewo, środek, prawo.


Za jego pomocą można ustawić broń tak, aby przeładowywała pewnie jak jest brudna/jest zimno, itp.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=71489&start=2955

Jeżeli
Oznacza to tyle, że metalowy element z przodu karabinka wypada, jeżeli nie jest ustawiony dokładnie w jednej z trzech pozycji: lewo, środek, prawo.


Za jego pomocą można ustawić broń tak, aby przeładowywała pewnie jak jest brudna/jest zimno, itp.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=71489&start=2955

Jeżeli takowy regulator wypadnie to broń wymaga przeładowania po każdym strzale.
Nie powinno to wypadać, nawet przy ustawieniu w inną niż w/w 3 pozycje.
Może nie działać/działać gorzej, ale nie ma prawa wypadać bo czyni to broń prawie bezużyteczną.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slawekqs
To chyba od 20 lat ale ceny i jakość inna

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki