Polski Dom Maklerski może zostać zlikwidowany

W programie najbliższego walnego Polskiego Domu Maklerskiego znalazły się m.in. uchwały dotyczące rozwiązania spółki. Sam PDM był mocno zaangażowany w dystrybucję papierów GetBacku.

9 listopada o godzinie 11:00 rozpocznie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Polski Dom Maklerski. Wśród 10-punktowego porządku obrad największą uwagę zwraca punkt 7., który mówi o "podjęciu uchwał w sprawie rozwiązania spółki i powołania likwidatora spółki". Polski Dom Maklerski może więc niebawem przejść w stan likwidacji. Warto jednak pamiętać, że to dopiero propozycja uchwały, którą muszą zaakceptować akcjonariusze. Dopiero wówczas będzie można mówić o rzeczywistym rozpoczęciu procesu. Zwraca na to uwagę i sama spółka.

- Zarząd spółki informuje, iż celem przedmiotowego zgromadzenia akcjonariuszy jest zapoznanie akcjonariuszy z aktualną sytuacją domu maklerskiego i perspektywami jej rozwoju. Możliwość pozyskania przez akcjonariuszy pełnej wiedzy na temat funkcji spółki, czyli tzw. prawo do informacji, jest podstawowym uprawnieniem korporacyjnym akcjonariuszy. Co więcej, należy wskazać, że to właśnie w gestii akcjonariuszy (zgromadzenia akcjonariuszy) spoczywa decyzja o dalszym istnieniu czy też o likwidacji spółki - czytamy w oświadczeniu zarządu PDM.

- Mając na uwadze aktualną sytuację rynkową i kondycję rynku kapitałowego oraz wyniki finansowe spółki, jedną z rozważanych możliwości jest rozwiązanie spółki. Konieczność rozważenia tej opcji jest wynikiem realizacji obowiązków informacyjnych spoczywających na zarządzie spółki, tj. obowiązku informowania zgromadzenia akcjonariuszy na temat aktualnej kondycji spółki. Zastrzegamy przy tym, że likwidacja spółki jest tylko jedną z możliwości, natomiast decyzja będzie należała wyłącznie do akcjonariuszy. To zgromadzenie akcjonariuszy jest władne zdecydować o tym, czy spółka będzie dalej istnieć, czy też czy zostanie zlikwidowana - dodaje zarząd.

W 2017 roku Polski Dom Maklerski wykazał 25,1 mln zł przychodów i 3,6 mln zł zysku netto. Kapitał własny spółki sięgnął 6,9 mln zł przy aktywach na poziomie 19,7 mln zł. Publicznie nie są niestety dostępne sprawozdania z kolejnych okresów, a to one mogą być najciekawsze. Polski Dom Maklerski silnie bowiem zaangażowany jest w aferę GetBack. Spółka była jednym z głównych dystrybutorów papierów niewypłacalnego windykatora i znalazła się pod ostrzałem ze strony wielu klientów, którzy zarzucali jej misselling. Sam PDM winę zrzucał na Idea Bank, Idea Bank z kolei odbijał piłeczkę i odsyłał poszkodowanych do PDM. Szerzej zagadnienie to opisywaliśmy w artykule: "Nie ma winnych nabicia w GetBack".

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 echo_fan

@adamleszcz Głupoty piszesz. LB działał tutaj bez złej woli. Do kwietnia 2018 r. wszyscy piali z zachwytu nad GetBackiem. Ten dostał nagrodę GPW, a w prasie same korzystne artykuły, analitycy w domach maklerskich rekomendowali zakup spółki, udział w emisjach wzięły także instytucje jak fundusz Quercus Sebastiana Buczka, jednego z najlepszych zarządzających na rynku. Nikt nie napisał o spółce źle, że za droga, że za mocno zadłużona, że jest ryzyko. Nie mówię tutaj tylko o dziennikarzach, ale głównie o analitykach i instytucjach rynkowych. Get Back rósł szybko i wyrastał na lidera branży w Polsce. W takiej sytuacji nie jest dziwne, że bankowcy z IB oceniali inwestycję jako mało ryzykowną. Oni dostawali prowizję, a klient wysokie relatywnie odsetki. Problem w tym, że GetBack fałszował sprawozdania i nie informował o całej swojej działalności, a te raporty swoimi podpisami sygnował renomowany audytor. I to do niego trzeba mieć pretensje a nie do dystrybutorów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 adamleszcz

Kiedy zaczną aresztować złodziejstwo z Lions i Idea Bank? To oni są na 100% źródłem tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom, osobiście widziałem ich, nawet staruszkom i osobom chorym, np. niedowidzącym, co oszczędzali na operację oczu, Lions, Idea, nawciskali toksycznych obligacji na przynajmniej 800 milionów. Zniszczyli ich oszczędności, oszczędności Polaków, ich własnych Klientów, na te przynajmniej 800 mln zł, do 1 mld zł, stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd, wyzysk błędu i niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania wg art. 286 KK, przestępcze przekazywanie danych wg art. 287 KK oraz także misselling. Porażająca większość "oświadczeń woli" zakupu obligacji została złożona pod wpływem tzw. podstępu i wprowadzenia w błąd. Tylko oni mieli dostęp do danych o oszczędnościach i tylko oni dzwonili do ludzi, i nagabywali.

To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że o tym, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność pisać w prasie, w kontekście faktycznego metodologicznego obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że [Lion’s Bank Idea Bank SA] „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”. Bez ich działań GetBack ani żaden Dom Maklerski nie miałby przenigdy żadnych szans upchnąć to wśród ludzi na taką skalę.

W sumie szkoda, że nikt, ale to nikt, nie myśli jak tym poszkodowanym ludziom oszczędności ich życia zwrócić. Tym którym Bank Lions, Idea podstępem, wyciągając z lokat, nawciskał tych obligacji. Przynajmniej 800 mln złotych ludzkiej krwawicy! I jaka cisza o tym w mediach. I to też żenada! Nikt słówkiem nie wspomni ile faktycznie wyszło z lokat pieniędzy na te obligacje. Wystarczy próba statystyczna. Wiadomo, że ponad 80% fizycznych pokrzywdzonych to Klienci tego "banku". Rząd od tego powinien zacząć. Jest po to, aby chronić zależnych od niego, i przecież podporządkowanych, płacących podatki, słabszych. To jest faktyczna służba dla Obywateli i droga do chwały dla Rządu. Nie jedynie wyjaśnienie sobie tego, czy tamtego, i jakieś areszty "słupów". Komu to zwróci lata jego pracy, utraconych oszczędności…

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell

To katastrofa. Bardzo źle się dzieje.

! Odpowiedz
1 28 gerwazy-

winnych nie ma ale kolejny zarobiony na Getbacku się cichcem wycofuje. No zaprawdę przypadek

! Odpowiedz
23 43 kaczka-po-smolensku

leszcz wyssany prowizje wziete pewnie tez zarzad glosuje na platforme

! Odpowiedz
0 5 ali_bla

Po co na platformę przekręt zrobiony za PiSu i na ochronę może liczyć tylko od tej partii.

! Odpowiedz
1 43 knf

Biznes na GetBack zrobiony i wystarczy. Państwo nic nie może!

! Odpowiedz
3 31 bojar90

Kiedy brudy z GetBacku ujrzały światło dzienne jasne stało się, że PDM to szemrana firemka. Warto przyjrzeć się też pozostałym działaniom tej spółeczki - np. zaobserwawałem manipulacje/próby manipulacji kursem niewielkich podmiotów przez PDM - przykładowo akcja z 10.04 dot. papieru GLG.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,18% 58 859,40
2019-11-18 09:34:00
WIG20 0,04% 2 234,66
2019-11-18 09:49:45
WIG30 0,03% 2 532,33
2019-11-18 09:49:00
MWIG40 0,39% 3 761,39
2019-11-18 09:34:45
DAX 0,19% 13 266,46
2019-11-18 09:46:00
NASDAQ 0,73% 8 540,83
2019-11-15 22:03:00
SP500 0,77% 3 120,46
2019-11-15 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.