REKLAMA

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

2023-11-29 13:34
publikacja
2023-11-29 13:34

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów
Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów
fot. MikeDotta / / Shutterstock

Dodano, że odpady, których dotyczy skarga do TSUE znajdują się w siedmiu lokalizacjach: w Tuplicach (woj. lubuskie), Starym Jaworze (woj. dolnośląskie), Sobolewie (woj. dolnośląskie), Gliwicach (woj. śląskie), Sarbii (woj. wielkopolskie), Bzowie (woj. wielkopolskie) i Babinie (Wielkopolskie).

"Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej" - poinformowano w komunikacie resortu.

Stwierdzono, że "strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski". Dodano, że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, a przez to zalegające odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego.

"Wobec tego Polska zdecydowała się na złożenie do TSUE" - wyjaśniono.

Pod koniec września br. przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów w kilku lokalizacjach na terytorium naszego kraju. W połowie października ówczesna minister klimatu Anna Moskwa informowała, że Komisja przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami i wydała uzasadnioną opinię w tej sprawie. KE wskazała, że Republika Federalna Niemiec uchybiła obowiązkowi polegającemu na odbiorze w terminie 30 dni nielegalnie przemieszczonych do Polski odpadów z lokalizacji Tuplice oraz w pewnym zakresie nie odbierając odpadów z innej lokalizacji - Stary Jawor.

Wcześniej, w lipcu br. polski rząd skierował skargę do KE "na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się od uprzątnięcia odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski".(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lutobor
A nie było przypadkiem tak, że te śmieci poprzez przymykanie oczu, zostały sprowadzone przez pi sos kie władze samorządowe?
akcjoinm
ale niech tylko Tuska zaprzysięża i skarga zostanie wycofana i wrócą TIRy ze śmieciami do Polski
sandman77
Spokojnie, rudy zaraz wycofa skargę.
dexpl
Trzy pytania:
- do tego samego TSUE, który wg pisdu nie ma prawa nakładać kar na kraj i rozstrzygać spraw przeciwko krajowi?
- czy pisdu ujawni kto zajmował się spowadzaniem tych odpadów? Co pisdu zrobi, aby ukryć swoich ludzi na tych listach (czyżby powtórka z listą handlujących ukraińskim zbożem, którą minister rolnictwa
Trzy pytania:
- do tego samego TSUE, który wg pisdu nie ma prawa nakładać kar na kraj i rozstrzygać spraw przeciwko krajowi?
- czy pisdu ujawni kto zajmował się spowadzaniem tych odpadów? Co pisdu zrobi, aby ukryć swoich ludzi na tych listach (czyżby powtórka z listą handlujących ukraińskim zbożem, którą minister rolnictwa z pisdu utajniał miesiącami)?
- co pisdu zrobi z kompromitacją służb, które nie zadziałały - skoro to nielegalne składowanie ... czyżby nic ...
and00

To zagrywka polityczna
Tusk zaraz będzie to musiał wycofać, bo nie może pozwolić żeby Niemcy nie miały gdzie wywozić śmieci, to wtedy PiS spróbuje zrobić z tego aferę

Nie bój się, Niemcom się nic nie stanie
samsza
Nic o zabezpieczeniu... zabezpieczenie 0,5 mln euro dziennie... tak trudno napisać?

:(
tomkooo
ja bym chcial wiedziec kto sie dorobil na tych odpadach i gdzie byly nasze sluzby bo jakos nie wierze, ze nikt nic nie wiedzial ;)
karbinadel
Jedyna sensowna rzecz, jaką ten nie-rząd zrobił w ostatnich miesiącach.

Powiązane: Afera śmieciowa - nielegalne składowiska odpadów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki