REKLAMA

Polska wódka już nie bryluje na świecie

2011-05-20 06:49
publikacja
2011-05-20 06:49

- Prawda jest smutna.W morzu światowych alkoholi, wbrew obiegowym opiniom, nasze marki niewiele znaczą. Alkohol znad Wisły rzadko trafia do kieliszków na całym globie - ubolewa "Puls Biznesu".

Z najnowszego zestawienia 100 najsilniejszych marek mocnych alkoholi premium na świecie (Impact Databank) wynika, że polskie marki wódek są daleko od podium. Najwyżej notowany jest Sobieski (Grupa Belvedere), który według danych za 2010 r. zajmuje 32. miejsce na świecie ze sprzedażą na poziomie 3,1 mln 9-litrowych kartonów. A słynna Wyborowa (Grupa Pernod Ricard) zajmuje dopiero 57. miejsce ze sprzedażą na poziomie 1,8 mln kartonów. W pierwszej setce mamy też jeszcze Luksusową (1,1 mln k.)

Na światowych rynkach dominuje zaś Johnnie Walker (whisky), przed Smirnoffem (wódka) i Hennessy (koniak). Abyśmy znowu brylowali, potrzebna jest pomoc państwa - apeluje rodzima branża. I prosi o symbol: w czasie polskiej prezydencji w UE wznośmy toasty naszą wódką, a nie francuskim szampanem - relacjonuje "Puls Biznesu". (PAP)

saw/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki