REKLAMA

Polska wnioskuje o unijne wsparcie na rynku wieprzowiny

2021-01-26 18:18
publikacja
2021-01-26 18:18
fot. Piotr Małecki / FORUM

Polska wraz z kilkunastoma krajami UE wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o unijne wsparcie sektora wieprzowiny - poinformowało we wtorek ministerstwo rolnictwa. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie wykluczył działań interwencyjnych.

"Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała KE na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację unijnych producentów świń i perspektywy dla tego sektora" - powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów rolnictwa krajów UE, cytowany w komunikacie resortu.

Dodał, że w Polsce w styczniu br., w porównaniu do stycznia 2020 r., cena wieprzowiny była o prawie 42 proc. niższa.

"To doskonale obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Dlatego Polska, jak i wiele innych państw członkowskich UE, ponownie wnioskuje o wsparcie dla sektora wieprzowiny" – powiedział wiceminister.

Uczestniczący w konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednocześnie przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Wojciechowski m.in. wskazał, że sytuacja w poszczególnych krajach jest bardzo różna. "Trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim, ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych" – powiedział. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki