REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Polska nie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowej

2015-10-05 14:21
publikacja
2015-10-05 14:21
Polska nie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowej
Polska nie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowej
/ materiały dla mediów

Naszym zadaniem jest stabilizacja polityki energetycznej w oparciu o węgiel - powiedział w poniedziałek w Poznaniu minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Dodał, że Polska zamierza budować elektrownię jądrową.

Czerwiński przypomniał, że plany polityki energetycznej przewidują budowę elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW po to, by uzupełnić o ok. 8 proc. krajowy system energetyczny.

"Nie można powiedzieć jeszcze gdzie, w jakiej technologii, na jakich warunkach ta elektrownia powstanie, ale na bazie dokumentów, które obowiązują, elektrownia była przewidywana i jej otwarcie miało nastąpić w 2025 roku " - powiedział Czerwiński.

Minister był pytany przez PAP o niedzielną wypowiedź Ewy Kopacz. Premier mówiła, że "w przeciwieństwie do oponentów politycznych" nie ma "w tyle głowy, po cichu, budowania elektrowni atomowych", a bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest na węglu brunatnym i kamiennym.

Według Czerwińskiego, szefowa rządu chciała w ten sposób zaznaczyć, że "nie będziemy się poddawali presji budowy elektrowni jądrowej".

"Są różne grupy kapitałowe, które chciałyby przekonać, by przyszłość naszej energetyki była oparta o energię jądrową. Inna grupa mówi, że ta przyszłość ma być oparta wyłącznie o odnawialne źródła energii. My nie możemy dać się zdominować żadnym grupom kapitałowym. Musimy racjonalnie, krok po kroku, planować przedsięwzięcia i zadania. Te zadania się zmieniają, bo zmieniają się dostępne technologie, ale musimy być autorami własnego bilansu energetycznego. Bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju nikt za nas nie załatwi" - powiedział.

"Na dzisiaj stabilizujemy sprawę energetyki w oparciu o węgiel i to jest teraz nasze bieżące, podstawowe zadanie" - podkreślił minister.

Jak dodał, polski system energetyczny będzie oparty o węgiel nie tylko w najbliższej przyszłości, ale i w dalszej, sięgającej kilkudziesięciu lat perspektywie.

"Teraz zużywamy 70 mln ton węgla, za kilkadziesiąt lat nadal będziemy go zużywać przynajmniej 50 mln ton. My nie możemy nagle stać się Francją, nigdy nie będziemy mieć elektrowni jądrowych jako podstawę naszego systemu, ani nie staniemy się Danią i nie będziemy mieli 80 proc. energii z odnawialnych źródeł" - dodał.

Andrzej Czerwiński przyjechał do Poznania, by podpisać umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

Po niedzielnej wypowiedzi Kopacz o plany rządu w sprawie atomu pytała m.in. wiceprezes PiS Beata Szydło. "Ze zdziwieniem wysłuchałam, jak pani Kopacz mówiła, że nie ma planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce" - mówiła w niedzielę kandydatka PiS na premiera. W poniedziałek podkreśliła, że na program energetyki jądrowej rząd wydał kilkaset milionów złotych. Dodała, że oczekuje na rozliczenie tych pieniędzy.

W poniedziałek Ewa Kopacz pytana była przez dziennikarzy, czy rząd zaniechał planu budowy elektrowni atomowej. Premier zapewniła, że program energetyki jądrowej będzie tworzony, ale "dziś powinniśmy poradzić sobie z tym, co jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego". "My dzisiaj reformujemy cały system kopalń" - podkreślała. "To jest bardzo poważne wyzwanie" - dodała. (PAP)

rpo/ dym/ woj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~s6
Węgiel tanieje, więc nie ma sensu kupować drogich atomówek i potem je wyłączać i naprawiać jak Czesi. EC napędzana tanim węglem będzie tańsza z 3x.
~MacGawer
"Czerwiński przypomniał, że plany polityki energetycznej przewidują budowę elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW po to, by uzupełnić o ok. 8 proc. krajowy system energetyczny."

Po raz kolejny probuje się wcisnąć kit licząc na to, że nikt go nie sprostuje. Te 8% dotyczy mocy zainstalowanej ktorej znaczna
"Czerwiński przypomniał, że plany polityki energetycznej przewidują budowę elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW po to, by uzupełnić o ok. 8 proc. krajowy system energetyczny."

Po raz kolejny probuje się wcisnąć kit licząc na to, że nikt go nie sprostuje. Te 8% dotyczy mocy zainstalowanej ktorej znaczna część jest wykorzystywana sporadycznie, głównie w czasie dużych mrozów. Ponieważ elektrownia jądrowa ma blisko 100% współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej oznacza to, że będzie pracowała bez mała non stop z w/w moca 3 GW. W dniu wczorajszym zapotrzebowanie na moc wahało się od 19 GW w szczycie do 13 GW w nocnej dolinie. Oznacza to, że jedna elektrownia jądrowa w taki jesienny niedzielny dzień będzie pokrywała od 15% do 23% zapotrzebowania. Ponieważ moc ZAWSZE musi dopasować się do zapotrzebowania na prad obowiązek ten przejma inne elektrownie. Będą one musiały pracować z mocą od 10 do 16 GW co oznacza redukcję o ok. 37% w nocy. A to nie wszystko, bo PPEJ przewiduje dwie elektrownie jądrowe o łacznej mocy ok. 6 GW. Byłoby to ok. 16% mocy zainstalowanej i od 30% do 50% mocy dostarczanej w przykladowy dzień. Wtedy pozostałe elektronie muszą pracować z mocą od 7 do 13 GW czyli nocą zredukować moc bez mała o 50%. Tego nie da się zrobic przy uzyciu el. weglowych więc budowa 2 EJ de facto oznacza PRZEJŚCIE ENERGETYKI NA GAZ!

Redukcja zużycia węgla do 50 mln ton rocznie jest możliwa bez EJ. Wystarczy zwiększyć udział węglowych elektrociepłowni w miksie oraz w przypadku mniejszej mocy cieplnej budować EC gazowe. Wtedy bez widocznego zwiększenia zużycia gazu mielibyśmy system zdolny do szybkiego (i co ważne taniego) reagowania na zmienę obciążenia sieci. A co najważniejsze nowy oszczędny mix jest TAŃSZY w budowie niż te atomówki.

Jeżeli w Polsce powstaną EJ o mocy 6 GW to bez PV na dachu i agregatu w garażu nie ma co marzyć o nieprzerwanych dostawach taniego pradu. te byłyby możkliwe przy cenie wynegocjowanej w UK czyli ok. 90 funtów za MWh netto, co oznacza 80-100 gr/kWh dla odbiorcy koncowego.
~Pinki
Najpierw należy wykorzystać Nasze złoża i potencjały polskiego górnictwa potem można myśleć nad EJ.Dbajmy o to co mamy bo jeszcze za tym zatęsknimy.
~wróżka
I nie powinna rezygnować ale teraz ważniejsza jest sprawa górników stąd energetyka jądrowa zeszła na drugi plan.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki