REKLAMA

Polska na piątym miejscu na świecie pod względem inwestycji typu „greenfield”

2021-06-22 14:28
publikacja
2021-06-22 14:28
Polska na piątym miejscu na świecie pod względem inwestycji typu „greenfield”
Polska na piątym miejscu na świecie pod względem inwestycji typu „greenfield”
/ ingimage

Polska jest piątą gospodarką na świecie pod względem wartości ogłoszonych w 2020 r. projektów typu „greenfield”, ustępując miejsca poza UE tylko Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Chinom – wynika z wtorkowego komentarza PIE do raportu o inwestycjach bezpośrednich na świecie.

Jak wynika, że „World Investment Report 2021”, opublikowanego przez UNCTAD, w 2020 r. na całym świecie napływ inwestycji spadł o 35 proc. W przypadku gospodarek rozwiniętych doszło do spadku napływu BIZ o ponad połowę, a w Unii Europejskiej – aż o 73 proc. Według danych UNCTAD w ubiegłym roku Polska przyciągnęła inwestycje bezpośrednie o wartości 10 mld dolarów, co oznacza spadek o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

„Dało to Polsce 23 miejsce na świecie pod względem wartości napływu BIZ. Czynnikami wpływającym na dobre wyniki Polski były: wielkość i kondycja gospodarki, jej utrzymująca się, mimo pandemii, konkurencyjność, korzyści płynące z członkostwa w UE, koszty pracy i jakość siły roboczej oraz poprawiający się stan infrastruktury” – twierdzi Marek Wąsiński, kierownik zespołu handlu zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE w swoim komentarzu zwrócił uwagę na inwestycje typu "greenfield", czyli budowane od podstaw. Jak wynika z komentarza instytutu, Polska znalazła się na drugim miejscu w UE, jeśli chodzi o wartość ogłoszonych inwestycji tego typu. Ich wartość w 2020 r. wyniosła 24,3 mld dol., jedynie 0,6 mld dol. mniej niż w Niemczech. Polska jest też piątą gospodarką na świecie pod względem wartości ogłoszonych tego typu projektów w 2020 r. – ustępując miejsca poza UE tylko Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Chinom.

Znacznie niżej plasujemy się pod względem inwestycji lokowanych przez polskie firmy za granicą.

„Odpływ polskich inwestycji zagranicznych wyniósł niecałe 2 mld dol. (najwięcej od 2017 r.), co lokowało Polskę w piątej dziesiątce na świecie. Świadczy to o wciąż niskiej aktywności polskich przedsiębiorstw za granicą i niechęci do ekspansji na zagraniczne rynki. Pandemia zwiększyła globalny popyt na infrastrukturę i usługi cyfrowe. Jednym z najważniejszych projektów w tej branży jest inwestycja o wartości 1,8 miliarda dolarów firmy Alphabet (USA) w Polsce za pośrednictwem Google” – powiedział Jan Strzelecki, analityk zespołu handlu zagranicznego PIE, cytowany w komentarzu. (PAP)

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Polska jest piątą gospodarką na świecie pod względem wartości ogłoszonych w 2020 r. projektów typu „greenfield”, ustępując miejsca poza UE tylko Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Chinom .

Pierwsze, drugie, trzecie czwarte.... Piąte?
jenak
Chyba śnię. A miało być tak źle...

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki